Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarım ve gıda sektörüne 50 milyon dolar finansman sağlanacak

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin tarım ve gıda üretim sektörlerini desteklemek amacıyla 50 milyon dolar tutarında bir finansman projesine imza attı.

TKYB açıklamasına göre, Hazine ve Maliye Bakanlığının borçlu ve TKYB’nin uygulayıcı kuruluş olarak yer aldığı projede, Viyana, Avusturya merkezli uluslararası bir kalkınma bankası olan OPEC Fund tarafından sağlanan kredi Türkiye genelindeki tarım ve gıda üretim alanında faaliyet gösteren işletmelere finansman sağlamayı hedefliyor.

Öncelik deprem bölgesine veriliyor

Kredi, 6 Şubat 2023’te yaşanan depremden etkilenen 11 ildeki işletmeler öncelikli olmak üzere, Türkiye’de tarım ve gıda üretimi sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının finansmanı için kullanım sağlıyor. Açıklamada, gerçekleştirilen iş birliği hakkında değerlendirmelerde bulunan TKYB Genel Müdürü İbrahim Öztop, “OPEC Fund ile imzaladığımız bu anlaşma hem Bankamız için hem de yıllar sonra Türkiye için bir ilk olması sebebiyle büyük bir önem taşırken, Türkiye’nin tarım ve gıda üretim sektörlerinde sürdürülebilir gelişim sürecini destekleme misyonumuzu daha da pekiştiriyor. OPEC Fund ile kurduğumuz bu anlamlı iş birliğini sadece finansal bir destek olarak değil, ülkemizin tarımsal kapasitesini ve gıda üretimini artırma yolunda atılmış değerli bir adım olarak görüyoruz. Bu vesileyle, depremden etkilenen bölgelerimizde faaliyet gösteren işletmelerin hızla toparlanmasına da katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” dedi.

“Türkiye ile iş birliğimizi daha ileri taşımaya hazırız”

OPEC Fund Başkanı Dr. Abdulhamid Alkhalifa ise Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktan duydukları mutluluğu dile getirdi. Alkhalifa, tarım ve gıda sektörlerinin Türkiye’de ekonomik hareketlilik, istihdam ve ticarete çok büyük katkılar sağladığını belirterek, “TKYB aracılığıyla sağladığımız bu finansmanın hem sektörün uzun vadeli sürdürülebilirliğine katkı sağlayacağına hem de depremden etkilenen bölgelerdeki işletmelerin ihtiyaçlarını gidererek ayağa kalkmalarına destek olacağına inanıyoruz. Türkiye ile iş birliğimizi daha ileri taşımaya ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmasına destek olmaya hazırız” değerlendirmesinde bulundu.

 Uygun koşullarda kredi birçok sektörü kapsayacak

Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez ise konuyla ilgili; “Ülkemiz tarafından uluslararası kuruluşlardan, hükümetlerden, ihracat kredi kuruluşlarından ve ticari kreditörlerden gıda güvenliği sektörü de dahil olmak üzere pek çok sektör için uygun koşullu dış finansman sağlanmasına ilişkin çalışmalara devam ediyoruz. Bu finansmanla OPEC Fund ile ilk iş birliğimizi gerçekleştirdik. 21 Mart tarihinde OPEC Fund ile Bakanlığımız arasında imzalanan bu anlaşmayla Türkiye’de ve öncelikli olarak depremden etkilenen bölgelerde faaliyet gösteren işletmelerin gıda güvenliği projelerine yatırım ve işletme sermayesi finansmanı sağlayacağız” diyerek sözünü tamamladı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TÜRKŞEKER, son dönemdeki şeker üretimiyle tarihi rekor kırdı

SONRAKİ HABER

AGCO, sürdürülebilirlik yolculuğunda başarılı adımlarla ilerliyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share