Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından açıklanan fiyatlar ton başına; makarnalık buğdayda 10.000 TL, ekmeklik buğdayda 9.250 TL ve arpada 7.250 TL olarak belirlendi.

Üreticilerin gündeminde olan hububat fiyatları açıklandı. TMO’nun açıkladığı fiyatlara göre; ekmeklik buğday için ton başına 9,250 TL, makarnalık buğday için 10,000 TL fiyat belirlenirken, arpa fiyatını ise ton başına 7,250 TL olarak öne çıktı.

Buğday alım fiyatlarında geçen yıla göre yüzde 11,11 artış

Belirlenen fiyatları, geçen sene açıklanan buğday alım fiyatı ile karşılaştırdığımızda; 2023 yılında ton başına kırmızı ve beyaz sert ekmeklik buğday için 8 bin 250 TL, makarnalık buğdayda 9 bin TL ve arpada 7 bin TL olarak öne çıkıyor. Taban fiyatlara ek olarak da çiftçilere buğdayda ton başına 1000 TL, arpada ise ton başına 500 TL prim desteği sağlanmıştı. Bu doğrultuda geçen yıla göre prim hariç; ekmeklik buğdayda yüzde 12,1, makarnalık buğdayda yüzde 11,1 ve arpada %3,6 artış yapıldı. Prim dahil şekilde hesaplandığında ise ekmeklik buğday fiyatında yüzde 18,9 artış gerçekleşirken, makarnalık buğdayda yüzde 17,5 ve arpada ise yüzde 6,66 artış görüldü.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Kılıç Tarım New Holland 3S Plaza açılışı Mardin’de gerçekleşti

SONRAKİ HABER

Yanmar, ‘’green challenge 2050’’ hedefi doğrultusunda sıfır emisyon, sıfır atık için çalışıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share