Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TMO, yüksek kapasite ürün alabilecek şekilde hazırlıklarını tamamladı

Günyüzü ilçesine bağlı Gökpınar Mahallesi’nde Oğuzhan Kıymıkoğlu’na ait arpa tarlasında hasada katılan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, biçerdöver kullandı. Tarla sahibi Kıymıkoğlu’ndan ürünle ilgili bilgi alan Yumaklı, arpa hasadının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “TMO, bu yıl da üreticileri hiçbir şekilde mağdur etmeyecek şekilde kapasitede hazırlıklarını tamamlamış durumda. İddia edildiği gibi depoların dolu olması söz konusu değil” dedi.

Arpa tarlasında hasada katılan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, halihazırda Türkiye’de hasadın yüzde 60 oranında tamamlandığını söyledi. Yumaklı, “Özellikle stratejik ürünler olarak tabir ettiğimiz hububatın bu yıl için buğday ve arpanın yaklaşık 30 milyon tonluk bir rakama ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu ürünlerin hasadının önceki yıllara nazaran çok daha hızlı bir şekilde gittiğini de takip edebiliyoruz. Dolayısıyla bizlere iklim değişikliğinin en önemli etkilerinden bir tanesi de hasat ve ekim dönemlerinin yaklaşık iki haftaya yakın öne gelmesi söz konusu” ifadelerini kullandı.

TMO, alıma hazır

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) piyasa regülasyon görevi kapsamında referans fiyatlar açıkladığını dile getiren Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Bu referans fiyatlar tavan fiyat değildir. Bunu her zaman için altını çizerek belirtiyoruz. Dolayısıyla bu referans fiyatın üreticilerimiz tarafından daha bunun altına fiyat oluşması durumunda TMO’nun alıma hazır olduğunu buradan bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum” dedi.

“TMO’nun alımla ilgili depolarının dolu olduğu söylentisi gerçek değil”

Bugüne kadar TMO’ya ürününü vermek isteyen üreticiler için 6 milyon tonluk randevu söz konusu olduğunun bilgisini veren Yumaklı, “Bunun 2 milyon tonunun da TMO’ya verilmesi işlemi gerçekleşti. Geçen yıl da TMO yine 13 milyon tonun üzerinde bir ürün alarak, Cumhuriyet tarihinin rekorunu da gerçekleştirmişti. Bunu belirtmek istiyoruz. Çünkü zaman zaman maalesef ki bütün uyarılarımıza ve ikazlarımıza rağmen, TMO’nun alımla ilgili depolarının dolu olduğu ya da alımla alakalı sorunları olduğunun söylendiğini görüyoruz. Bunların hiçbirisi gerçek değil. TMO, bu yıl da üreticileri hiçbir şekilde mağdur etmeyecek şekilde eğer gerekirse geçen yıl kadar ürünü alabilecek kabiliyetle ve kapasitede hazırlıklarını tamamlamış durumda. İddia edildiği gibi depoların dolu olması söz konusu değil. Hatta maalesef bu dezenformasyon biraz daha ileri götürülerek, depoların tamamının ithal ürünle dolu olduğu söyleniyor. Bu da kesinlikle doğru değil. Bu depoların yüzde 90’ının üzerinde bizim ülkemizde üretilen ürünlerden oluştuğunu da söylemek istiyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Özka Lastik’ten 50 milyon dolarlık dev GES yatırımı

SONRAKİ HABER

Fortune 500 Türkiye-2023 Araştırması’nda tarım makineleri rüzgarı esti

BENZER HABERLER
Total
0
Share