Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Toprak Mahsulleri Ofisi, üreticilerden patates ve kuru soğan alımına başladı

Tarım ve Ormancılık Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle üreticinin elinde kalan patates ve soğanların Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından satın alınarak valilikler aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını ifade etti.  

Pandemi sürecinde otel, lokanta vb. toplu tüketim yerlerinde yaşanan talep daralması nedeniyle yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda patates ve soğan tüketimi geriledi. Bu durum tüketimin azalmasına, stokların artmasına ve fiyatların üretici aleyhine düşmesine neden oldu. Üreticinin olumsuz etkilenmemesi için Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile üreticilerden yemeklik patates ve kuru soğan alımı yapılarak ihtiyaç sahiplerine il valilikleri aracılığıyla dağıtılacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

Toprak Mahsulleri Ofisi, 10 Nisan itibariyle yemeklik patates, bugün itibariyle kuru soğan alımlarına başlamıştı. TMO alımlarında herhangi bir miktar sınırlaması söz konusu değildir. ÇKS’ye kayıtlı üreticilerden, tüketilebilir nitelikteki ürünlerin tamamı alınacaktır. Alımı yapılan patates ve soğanlar ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştırılmak amacıyla başta büyükşehirlerimiz olmak üzere 81 ilimize sevk edilerek Valiliklerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza bedelsiz olarak dağıtılacaktır.

Ayrıca, salgın nedeniyle toplu tüketim yerlerinin kapalı olmasına bağlı olarak pirinç tüketiminin azalması, iç ve dış piyasalardaki fiyat gerilemeleri, çeltik fiyatlarının düşmesine ve üretici elinde stok kalmasına sebep olmuştur. Yeni üretim döneminde çeltik istihsalinde bir azalma olmaması ve üreticilerimizin finansal ihtiyaçlarının karşılanması ile TMO çeltik stoklarının güçlendirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 2020 yılı mahsulü TMO çeltik alım fiyatları yukarı yönlü olarak revize edilmiş ve alımlara başlanmıştır.

Üreticilerimizden alınan çeltikler TMO tarafından stoklanacak ve görev tanımı kapsamında bilahare piyasa regülasyonu amacıyla kullanılacaktır.

Üreticilerimiz ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için başlatılan bu çalışma Bakanlığımız, Valiliklerimiz ve üretici örgütlerimizle koordineli bir şekilde yürütülmektedir.

Bakanlığımız verileri ve piyasa tespitlerine göre, halen üreticilerimizin elinde 2020 yılı mahsulü arz fazlası yaklaşık 300 bin ton patates, 40 bin ton kuru soğan ve ticarete konu edilememiş 75 bin ton civarında çeltik bulunduğu değerlendirilmektedir.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER

Türktraktör yerli üretim ‘FAZ V’ emisyon motora sahip yepyeni bir traktörünün daha ihracatına başladı

BENZER HABERLER
Total
0
Share