Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Trimble tarım teknolojilerini bünyesine katan AGCO, artık hassas tarım teknolojilerinde çok daha güçlü!

Dünyada traktörler başta olmak üzere tarım makineleri alanında en köklü şirketlerinden biri olan AGCO, yeni nesil tarım teknolojilerine odaklanan ortak bir girişim aracılığıyla, Trimble’ın tarım varlıkları ve teknolojilerini satın alıyor.

Toplam hassas tarım gelirinin 2028 yılına kadar 2 milyar doların üzerine çıkması beklenen AGCO, önemli bir satın alma gerçekleştiriyor. Trimble tarım varlıkları ve teknolojilerini, gelecek nesil hassas tarım teknolojilerine odaklanan ortak bir girişim aracılığıyla satın alan AGCO, rehberlik, otonomi, hassas ilaçlama, bağlı çiftçilik, veri yönetimi ve sürdürülebilirlik konularında kapsamlı teknoloji çözümleri geliştirecek.

Yüzde 85’lik payı satın alıyor

Bu anlaşma kapsamında AGCO, Trimble’ın Tarımsal Çözüm varlıklarını ve teknolojilerinin yüzde 85’lik bir payını, 2 milyar dolar nakit bedelle ve JCA Technologies katkısıyla satın alıyor. Söz konusu satın almanın AGCO’nun gelirinde artışa, işletme kar marjına ve hisse başı kazanca olumlu katkı sağlayacağı öngörülüyor.

Çiftçi dostu teknoloji çözümleri sunuyor

Dünya çapında bir Hassas Tarım Platformu oluşturan AGCO, bu hamle ile Trimble Ag’nin kapsamlı teknoloji çözümlerinin tek sağlayıcısı olacak ve yeni nesil tarım teknolojilerinin geliştirilmesini ve dağıtımını destekleyecek. Trimble Ag, markalara, ekipman modellerine ve çiftlik türlerine uyumlu olan kullanıcı dostu geniş teknoloji çözümleri sunmasıyla biliniyor. Markanın donanımı, yazılım çözümleri ve bulut tabanlı uygulamaları, toprak hazırlığından ekim ve hasat dönemine kadar ürün döngüsünün her yönünü kapsıyor.

AGCO Başkanı Eric Hansotia: “AGCO’nun hassas tarım portföyünü tamamlayacak”

AGCO Başkanı ve İcra Direktörü Eric Hansotia, bu adım ile AGCO’nun stratejik dönüşümünü hızlandırıldığını belirterek, “Bu anlaşma; ürün döngüsünün her yönünü kapsayan kökten teknolojiler sunan AGCO’nun teknoloji donanımını önemli ölçüde artıracak ve nihayetinde hangi markayı kullandıklarına bakılmaksızın çiftçilere daha iyi hizmet vermemize destek olacak” ifadesini kullandı. Hansotia, “Bu adım, 10.000’den fazla ekipman modelini desteklerken, ürün döngüsü boyunca daha fazla endüstri lideri çözüm sunmak için AGCO’nun mevcut ‘Hassas Tarım’ portföyünü tamamlayacak ve güçlendirecek. Böylece dünya genelinde daha fazla çiftçiye yeni nesil teknolojileri çok daha iyi şekilde sunacak. AGCO’nun mevcut Hassas Tarım teklifleriyle birleştiğinde otonomi, hassas ilaçlama, bağlantılı teknolojiler ile çiftçilik, veri yönetimi ve sürdürülebilirlik konularındaki büyüme hedeflerini de hızlandırıyor. Tüm bu temas noktaları, bizi daha fazla çiftçi odaklı hale getirecek” diye konuştu. Trimble’ın CEO’su Rob Painter ise günümüzde çiftçilerin traktörleri ve dünyayı beslemek için kullandıkları diğer araçları kapsayan karma filo çözümleri aradıklarını belirterek, “AGCO ile yapılan bir işbirliğinin, Precision Planting iş modeli ile geliştirdikleri başarılı karma filo yaklaşımıyla tamamlanması, çiftçilere ve OEM’lerine birlikte daha iyi hizmet sunmamıza yardımcı olabilir” açıklamasında bulundu. Satın alma sonrası kapanışın, düzenleyici onayın ve olağan kapanma koşullarının karşılanması göz önüne alınarak 2024’ün ilk yarısında gerçekleşmesi bekleniyor. AGCO’dan yapılan açıklamada, daha geniş portföy dönüşümünün parçası olarak AGCO’nun tahıl ve protein işinin de stratejik bir gözden geçirmeye tabi tutulacağı duyuruldu. Gözden geçirme kapsamında, AGCO, tahıl ve protein müşterilerine en iyi şekilde hizmet edilmesini sağlamak ve işin tam potansiyelini maksimize etmek için tüm stratejik seçenekleri değerlendirilecek.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Traktör sektöründe geçen yıla göre büyük artış yaşandı

SONRAKİ HABER

Tarımsal girdi fiyatları ağustosta arttı

BENZER HABERLER
Total
0
Share