Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türkiye’de telehandler pazarındaki boşluk Merlo ile kapanıyor

Güriş İş Makinaları Endüstri ile Türkiye iş makinesi pazarında hızlı bir şekilde yükselişe geçen Merlo telehandlerlar, tarım ve inşaat sektöründe kullanıcılara verimli çözümler sunuyor. Türkiye pazarındaki telehandler boşluğunu iyi değerlendirdiklerini belirten Güriş Endüstri Maden Grup Müdürü Burak Öztürk, 2022’nin Aralık ayında Merlo’nun distribütörlüğünü alan Güriş’in, satışlarında beklenilenden çok daha iyi bir sonuç elde ettiklerini söyledi.

Sektörde geniş bir marka ve ürün gamına sahip olan Güriş İş Makinaları Endüstri A.Ş., Merlo teleskopik yükleyicilerinin 2022 yılında Türkiye distribütörlüğünü üstlendiğinden beri pazar ihtiyacını karşılamak için farklı model grubundaki ürünleri makine kullanıcılarıyla buluşturuyor. 14 – 18 Mart tarihleri arasında on dokuzuncu kez düzenlenen Konya Tarım Fuarı’na katılan Güriş İş Makinaları Endüstri, hem tarım hem de inşaat sektörüne yönelik sunduğu Merlo telehandlerları tanıttı. Konya Tarım Fuarı’nda röportaj yaptığımız Güriş Maden Grup Müdürü Burak Öztürk, Güriş ve Merlo hakkında önemli bilgiler verdi.

Burak ÖZTÜRK – Güriş Endüstri Maden Grup Müdürü

Konya Tarım Fuarı’nda Merlo’ya yoğun ilgi

Yıllara dayanan geçmişiyle Merlo ve Güriş’in, sektörde kendini ispatlamış durumda olduğuna değinen Güriş Maden Grup Müdürü Burak Öztürk, “Bu iki firmanın birlikteliğinden doğacak verimlilik, müşterilerin ilk tercihi olmasına neden olacak. Bu yıl katıldığımız ikinci fuarımız oldu. İlk kez İzmir Tarım Fuarı’nda standımızı açtığımızda oradan gayet memnun ayrılmıştık. Katılımı çok yoğun olan Konya Tarım Fuarı’na gelen ziyaretçilerin ilgileri çok güzel. Fuar öncesinde gelen makinelerimizin hemen hemen hepsi satılmıştı. Bu fuarda ilave olarak getirdiğimiz yeni ürünlerimizde de satış oldu. Fuar bizim adımıza çok verimli geçti” diyen Öztürk, Merlo’nun ürünleri ve Türkiye yapılanmasındaki ilerleyişi hakkında konuşmasına devam etti.

Ürün gamında 77 farklı telehandler modeli

Merlo’nun ürün grubunda çeşitli modeller olduğundan bahseden Burak Öztürk, “Merlo’nun üretiminde yaklaşık 77 farklı telehandler ve diğer ürün gruplarıyla beraber 100’e yakın farklı model bulunuyor. Marka, telehandler kapsamında 5 metreden 35 metre erişime kadar modeller üretiyor. Pazarda en çok rağbet gören ürünler; rotasyonlu, elektrikli ve turbofarmer makinelerdir. Bu makineler, çiftlik tarımı için uygun olurken özellikle öne çıkarmayı planladığımız multifarmer (kuyruk çıkış mili  bulunan) makinelerimiz de talep görmeye başladı. Bu doğrultuda multifarmer ürünlerini de stoklarımıza getirmeye başlamış bulunmaktayız” dedi.

“Merlo, dünya üzerinde ilk telehandler üreticisi olma özelliğine sahip”

Merlo’nun Türkiye pazarında talep gören ürünlerini getirmeye özen gösterdiklerini söyleyen Burak Öztürk, “Tarım sektöründe daha çok 6, 7 ve 9 metre ulaşan; inşaat sektöründeyse 10, 13, 17 ve 18 metreye ulaşan ürünleri getiriyoruz. Merlo, dünya üzerinde ilk telehandler üreticisi olma özelliğine sahip. 5 metreden 35 metreye ulaşan makineye sahip firmanın, bu nitelikte ürün gamında elektrikli makinelerini de getireceğiz. Güncel pazar trendlerini takip ederek elektrikli modelleri de yakın zamanda müşterilerimize sunmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarım sektörü telehandler tercihiyle verimliliği yakaladı

Türkiye pazarında Merlo’ya inşaat sektörüne kıyasla tarım sektöründe daha fazla ilginin olduğuna dikkat çeken Burak Öztürk, “Tarım sektöründe telehandler, balya istifleme, büyükbaş-küçükbaş hayvanların çiftliklerinde temizlik, çeşitli taşıma ve kaldırma işlerinde kullanılıyor. Bu ürüne Konya ve Aksaray başta olmak üzere İç Anadolu’da, Ege Bölgesi’nde ise İzmir ve Muğla’da yoğun bir talep söz konusu. Bahsettiğim bölgelerin yanında Merlo’ya son zamanlarda Güneydoğu’da da ciddi bir talep artışı yaşanıyor” şeklinde konuştu.

Kullanıcılar çeşitli sebeplerle Merlo’yu tercih ediyor

Markaların birçok telehandler modeli varken, kullanıcıların Merlo’yu tercih etme sebeplerini sıralayan Öztürk, “En önemli ve başlıca sebebi yapısı itibarıyla sağlam olması ve kendi makinesini tamamen kendi üreten bir firma olmasıdır. Aynı zamanda telehandlerin mucidi olan Merlo, 1980’li yıllarda bu ürünü piyasaya sürdüğünde o zamandan beridir sektörün öncüleri arasındaki yerini koruyor. Şirket yapısı olarak birbirimizle uyumlu olduğumuz için bu birliktelikten doğan fırsatların çok daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyorum. Yolun başındayken belirlediğimiz hedeflerin üzerinde ilerlememizin sebebi, hem karşılıklı aldığımız kararların hem de pazarın müsaade etmesiyle bağlantılı bir durum oldu. Güriş İş Makinaları Endüstri ile Merlo arasındaki ilişkinin daha iyiye doğru gitmesini temenni ediyoruz” sözlerini kaydetti.

Elektrikli telehandler modelleri pazarla buluşuyor

Elektrikli telehandlerlerin Türkiye için çok yeni bir makine olduğunu söyleyen Burak Öztürk, “Gün geçtikçe gelişeceğine ve yaygınlaşacağına inandığım elektrikli telehandlerleri bu sene stoğumuza getirdik ve şimdilerde satışa sunduk. Tarım sektöründe çoğunlukla 10 metreye ulaşabilen makineler kullanılıyor. 10 metreden fazlaya ulaşabilen makineler daha çok inşaat sektöründe kullanılıyor. Rotasyonlu makinelerde 18, 21, 35 ve 36 metreye kadar ulaşabilen modeller bulunuyor. Ayrıca vinçlerin yapabildiği yüksek tonajlı çalışmaları gerçekleştiren bu makineleri de stoklarımıza da getirdik” diye ekledi.

14 ilde servis yapılanması

İnşaat sektöründe çoğunlukla İstanbul ve Ankara’daki şirketlerden talep geldiğini belirten Öztürk, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kendine has bir hareketliliğin yaşandığını ifade ederek sözlerine şu şekilde devam etti: “Güriş olarak İstanbul Genel Müdürlüğümüz ve bölge müdürlüklerimizle Türkiye genelinde hizmet veriyoruz. İş makinesi sektöründe bölgelerimizde çeşitli bayi ağıyla servis yapılanmamız bulunurken şimdi Merlo ile birlikte 14 ilde de servis noktalarımızı hızlı bir şekilde tamamlıyoruz. Müşterilerimize satın aldıkları makineler ulaştığında sistemli bir servis ağıyla beraber hizmet vermeyi planlıyoruz. İnsanların işletmede eli ayağı olabilecek nitelikte olan bu ürünler, hem forkliftin işini hem de önüne kova takılıp kazıcı yükleyicinin işini yapabiliyor. Yükleme, istifleme ve temizlik gibi birçok alanda kullanılan telehandler, her fabrikada ve her çiftlikte olması gereken çok amaçlı bir ürün olma özelliğine sahip”.

“Bölge ziyaretinde bulunmak için müşterimizin çağrısını beklemiyoruz”

“Şirket olarak satış sonrası hizmetlerin öneminin bilincindeyiz. Bu nedenle servis yapılanmasında 14 farklı noktada hızlı hizmet veriyoruz. Tarım alanında mevsimsel olarak kullanıcıların kısa dönemde hızlı iş yaptıkları süreçte makinelerin yatırılmaması gerektiğinin farkındayız. Bu doğrultuda yedek parça stoklarının önemini kavramalıyız. Diğer ürün gruplarında da stoklu çalışmaya özen gösterip yedek parçada hızlı cevap vermeyi hedefliyoruz. Pazardaki makine sayısı yükseldikçe 14 adet olan servis noktamızı artırabiliriz. Amacımız her makinenin olduğu yere yakın servis noktaları bulundurup makinenin her zaman yanında olmak. Şu anda bünyemizde sadece iş makinesi konusunda hizmet veren 4 tane servis mühendisi arkadaşımız bulunuyor. Bu arkadaşlarımız makineleri arıza haricinde de arayıp ziyaret ediyorlar. Hem telefonla hem bölgesel ziyaretlerle makinelere gerekli hizmetleri veriyorlar. Cüzi miktardaki servis ücretlerini gerekirse ücretsiz olarak sağlıyoruz, müşterinin memnuniyetini önceliğimiz olarak hedefliyoruz. Altında araç olan bütün servis teknisyenlerimiz, hizmet sağlamaya gittikleri bölge içerisindeki diğer müşterilerle de irtibata geçip ziyaretlerde bulunuyor. Bölge ziyaretinde bulunmak için müşterimizin çağrısını beklemiyoruz” dedi.

Müşteri odaklı servis hizmeti

Ürünlerin garanti koşulları hakkında açıklamalarına devam eden Öztürk, “Bir yıl-1000 saat üretici garantisi altında ürünlerimizin garanti sürelerini, servis bakım anlaşmalarıyla uzatma imkanımız bulunuyor. Gelen makinede servis bakım anlaşması yaparak daha fazla bakım ve garanti hizmeti veriyoruz. Müşteriye makineyi sattıktan sonra aile gibi çalışmayı hedefliyoruz. Bizim önceliğimiz her zaman müşteri memnuniyetidir, ticari işler daha sonra geliyor” şeklinde konuştu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TürkTraktör’den üretim ve ihracat rekoru

SONRAKİ HABER

Tarım ve gıda sektörünün geleceğini FANUC robotları bugünden belirliyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share