Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TürkTraktör 2022 yılı üçüncü çeyrekte de büyümeye devam ediyor

Türkiye otomotiv sektörünün ilk üretici kuruluşu ve tarım mekanizasyonun lider markası TürkTraktör, üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, 12 bin 535 ihracat adediyle ilk dokuz aylık dönemde geçen senenin %10 üzerinde satışla rekor kırdı. Üçüncü çeyrek sonuçlarına göre TürkTraktör, yılın ilk dokuz ayını 1 milyar 612 milyon TL net karla tamamlarken, aynı dönemdeki faaliyet kâr marjı ve FAVÖK marjı ise sırasıyla yüzde %14,2 ve yüzde %15,2 oldu. Şirketin toplam cirosu 14 milyar 616 milyon TL seviyesine yükselirken, ciroda geçen senenin aynı dönemine göre %82 ve net karda %94 artış gerçekleşti.

İhracatta rekorlar kırmaya devam ettiklerini belirten TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Gerçekleştirdiğimiz 12 bin 535 adet ihracat rakamı ile, ilk dokuz aylık dönemler baz alındığında, tüm zamanların rekor seviyesine ulaşıyoruz. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde %89’unu tek başına gerçekleştiren bir şirket olarak, tarım sektörüne ve çiftçimize kattığımız değerin yanı sıra ülke ekonomimize de ihracat yoluyla katma değer kazandırıyor olmanın gururunu yaşıyoruz” sözlerini kaydetti.

“Sürdürülebilir bir tarım için geleceğe hazırlama sözümüz var”

TürkTraktör’ün 15 yıldır pazarda kesintisiz bir biçimde liderliğini sürdürdüğünü söyleyen Özüner, “Tarımın ve üreticinin stratejik öneminin anlaşılmaya başlandığı günümüzde, TürkTraktör olarak bu başarılarımızın da üstüne koyarak ilerlemeyi hedefliyoruz. Çiftçilerimizi daha modern yöntem ve ekipmanlarla, daha verimli ve sürdürülebilir bir tarım için geleceğe hazırlama sözümüz var. Bu sözü yerine getirmek için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

İhracatta yüzde 10’luk artış

TürkTraktör, 2022 yılının üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına göre 31 bin 166 adet traktör üretimi gerçekleştirdi. Şirket, yurt içi pazarına 19 bin 202 adet traktör satışı yaparken, ihracatta ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %10’luk bir artışla 12 bin 535 adede ulaştı ve ihracatta yeni bir rekor kırmış oldu. Öte yandan Eylül sonu TÜİK verilerine göre TürkTraktör’ün New Holland markası pazardaki liderliğini sürdürürken, premium markası CASE IH ise pazarda üçüncü olarak yerini aldı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

“Yeminli tarım müşavirliği" sistemi hayata geçirilecek

SONRAKİ HABER

Massey Ferguson, MF 1842S küçük kare balya makinesini piyasaya sürüyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share