Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Yurt dışının genç oyuncusu Başak Traktör, Stage 5 ürün gamıyla devler liginde boy gösteriyor

Tarım makineleri sektöründeki önemini, katıldığı organizasyonlar ile yurt dışında da gösteren Başak Traktör, Konya Tarım Fuarı’nda Stage 5 motora sahip yeni ürünlerini sergiledi. Marka, yeni ürünleriyle Avrupa başta olmak üzere uluslararası pazardaki çiftçilerin tercihleri arasına girmeyi hedefliyor. Başak Traktör Genel Müdürü Duyşen Erdoğan, “İhracat yaptığımız 4 yıllık bir süre içerisinde dünya pazarına varlığımızı gösterdik ve çeşitli ödüller alarak, dünyaca tanınan üreticiler ile yarışabildiğimizi kanıtladık” dedi.

Tarım makineleri sektöründeki çalışmalarıyla Türkiye’nin öncü markalarından birisi olan Başak Traktör, yeni emisyon standardını sağlayan 5000 serisi Stage 5 traktörleri 5115 ve 5120’yigeçen yıl Bursa Tarım Fuarı’nda tanıtmıştı. Bursa’da model çeşitliliğini genişleteceğini belirten marka, bu doğrultuda bu yıl 14-18 Mart tarihleri arasında düzenlenen Konya Tarım Fuarı’nda 5105 ve 5095 modellerini pazarla buluşturdu. Başak Traktör Genel Müdürü Duyşen Erdoğan, markanın sektördeki ilerleyişini ve yurt dışı yapılanması hakkında Profi Traktör Türkiye’ye önemli bilgiler verdi.

 Yıl sonunda Stage 5 ürün ailemizi tamamlayacağız”

İlk Stage 5 emisyon standardındaki 5120 ile 5115 traktör modellerini Bursa Tarım Fuarı’nda ziyaretçilerine tanıttıklarını kaydeden Başak Traktör Genel Müdürü Duyşen Erdoğan, “Orada bu modellerin devamının geleceğinin sözünü vermiştik. Konya Fuarı’nda lansmanını yaptığımız 5105 ve 5095 modellerimiz ile bu sözü gerçekleştirdik. Önümüzdeki ekim ayında yapılacak Bursa Tarım Fuarı’nda diğer 5000 serisi modellerimizin de lansmanını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Süreç bu şekilde devam edecek ve planladığımız takvime göre yıl sonu geldiğinde Stage 5 ürün ailemizi tamamlayacağız. Türkiye, şu anda Stage 5 emisyon sınıfındaki motorlara geçmekle birlikte düzenlemede belirtilen küçük seri adı altında sunulan imkan sayesinde diğer modellerimizden de kısıtlı sayıda üreterek satışını gerçekleştirebiliyoruz. Avrupa’da ihracat pazarını hedef aldığımız için 5000 serisini geliştirmeye hiç ara vermeden son sürat devam ediyoruz. Bu planlamada iç pazara da belirli bir miktarda Stage 5 motora sahip 5000 serisi ürünlerimizden sunacağız” ifadelerini kullandı.

Dijitalleşme ile uyumlu çalışma

Traktörler, elektronik bir çalışma sistemine sahip olan Stage 5 motorlar ile commanrail teknolojisini kullanan otomobillere ve ağır vasıta ticari araçlara göre geriden geliyor. Stage 5 motorlar emisyon değerini azaltırken yakıt tasarrufu da sağlıyor. Böylece üretim süreci daha verimli hale geliyor. Stage 5 motorların kullanım alanı ve faydalarına değinen Duyşen Erdoğan, dijitalleşme çağında motorun elektronik olması ve traktörün akıllı bir araç haline gelmesinin farklı donanım desteklerini de barındırdığını belirterek Başak Traktör’ün bu konudaki çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Başak Traktör, ihracat ile adını duyuruyor

Duyşen Erdoğan, Başak Traktör’ün ilk ihracatından bu yana 4 yıl geçtiğini ifade ederek sözlerine devam etti. Erdoğan, “İhracat yaptığımız 4 yıl gibi kısa bir süre içerisinde dünya pazarında varlığımızı gösterebildik. Özellikle ülkemizin döviz ihtiyacını kapatmak için traktör gibi daha katma değerli ürünler ihraç edersek ciddi anlamda fayda sağlayabiliriz. Bu kapsamda hedefimiz dünyanın her yerine Başak Traktör’ü göndermek. Başak Traktör’ün dünya devleriyle yarışarak aldığı tasarım ödülü, yine dünyada yılın traktörü yarışmasında finalist olması büyük bir potansiyel taşıdığını gösteriyor” dedi.

 “Dünya traktör üreticileri arasında bir yere gelmeye başladık”

Başak Traktör’ün yurt dışında önemli adımlar attığını belirten Duyşen Erdoğan, “2020 Alman Tasarım ödülünü kazanan Stage 4 motorlu 5120 modelimiz markamızın yurt dışındaki ilerleyişine önemli katkı sağladı. Bu süreçten sonra Stage 5 çalışmalarıyla birlikte 2022 haziran ayında İtalya Milano’da traktör yarışmasına katıldık ve finale kaldık. Finale kalma sürecinde eylül ayında 25 ayrı ülkeden gazetecileri ve jüri üyelerini ülkemize davet ettik. Hem Başak Traktörü hem ülkemizi hem de ürünlerimizi tanıttık. Traktörümüz kasım ayında İtalya’da düzenlenen EİMA Fuarı’nda finalist olarak sergilendi. Elbette ki bu süreç, bütün dünyada ses getirdi. Böylece ASKO Holding bünyesinde yapılan yüz milyonlarca dolarlık yatırımın karşılığında Başak Traktör’ün dünya traktör üreticileri arasında bir yere gelmeye başladığını gördük” ifadelerini kullandı.

Farklı kıtalarda yaygın satış kanalı

Başak Traktör’ün yurt dışındaki yapılanmasının distribütörlük olarak ilerlediğini kaydeden Erdoğan, “Başak Traktör olarak Almanya’yı, İngiltere’yi, Japonya’yı, Peru’yu, Kosta Rika’yı, ve Tayvan’ı kapsayacak şekilde 40’a yakın ülkede ihracat partnerimiz bulunuyor. Distribütörlerimiz belirli bir bölgede ürünün hem satışını hem de satış sonrası hizmetlerini sağlıyorlar. Yurt dışında iyi bir şekilde temsil edilmek istediğimizden distribütörlerimizin teknik elemanlarını, yöneticilerini ve sorumlularını fabrikamızda eğitime alıyoruz. Bu eğitimin sonrasında kendilerini verdiğimiz sertifikayla ülkelerinde Başak Traktör’e servis hizmeti verebiliyorlar. Aynı zamanda acil ve hızlı müdahalede bulunabilmek için belirli bir miktarda yedek parça da bulunduruyorlar. Çalışmalarımız Avrupa bölgesinde yoğun bir şekilde devam ediyor. Öncelikli hedefimiz Avrupa pazarı olsa da diğer taleplere de olumsuz cevap vermiyoruz. Bu nedenle dünyanın bir ucundaki Peru’da da distribütörümüz bulunuyor” sözlerini kaydetti.

 “Tarım sektörü tekrar hız kazandı”

Başak Traktörün 2023 yılına hızlı başladığını söyleyen Duyşen Erdoğan, “Tarım sektörü geçtiğimiz yılı yurtiçinde önemli bir büyüme ile kapattı. Bu doğrultuda Başak Traktör de, 2022 yılındaki üretim, satış ve ihracat oranlarını artırdı. Yılı bu şekilde kapattığımız için 2023 yılına da hızlı bir şekilde girsek te hepimizi derinden etkileyen Kahramanmaraş’ta yaşanılan deprem, biraz yavaşlamaya neden oldu. Holdingimizin merkezi Gaziantep’te bulunduğu için depremden biz de etkilendik. Deprem bölgesine önemli desteklerde bulunduk. Daha sonrasında Mart ayı ile birlikte yeniden sektör hareketlenmeye başladı. Konya Tarım Fuarı’da bu sürecin başlangıcı oldu. Fuar, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçileriyle yoğun bir şekilde gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

Kredi desteği çiftçiye avantaj sağlıyor

Pandemi döneminden önce başlayan dünya geneli tedarik sorunu önemli oranda toparlamaya gitse de etkisi devam ediyor. Bu sorunun tarım mekanizasyonunu da etkilediğini vurgulayan Duyşen Erdoğan, “Özellikle son dönemde yurt dışı tedarikçilerimizde bu sorunu daha fazla gözlemliyoruz. Bunlar biraz üretimimizi kısıtlıyor. Bu süreci Ziraat Bankası’nın kredi avantajıyla aşabileceğimizi umarak 2023 yılını da iyi bir şekilde kapatmayı hedefliyoruz. Traktör satışlarının büyük bir kısmı Ziraat Bankası’nın sübvanse ettiği krediyle gerçekleşiyor. Enflasyonun çok altındaki faiz oranlarıyla kredi imkanı devam ederse çiftçi, 5 yıl vadeyle traktör satın alabiliyor. Talebin bu şekilde devam etmesini bekliyoruz” diye konuştu.

3S yapılanması ile hızlı, kaliteli ve güven odaklı yaklaşım

Duyşen Erdoğan, Stage 5 traktörler ile servis sürecinin daha fazla önem kazanacağını belirtti ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu aşamada servislerin teknik anlamda daha donanımlı olması gerekiyor. Stage 5 model traktörler, elektronik bir yapıda olduğu için servis kısmında gerekli yazılım ve donanımın bulunması gerekiyor. Bu süreçte hem personelimizin hem de ekipmanımızın daha yetkin olması gerekiyor. Sektörde bunun yaratacağı etkinin bir dönüşüm olduğunu düşünüyoruz. Daha çok 3S (satış, servis, yedek parça) bayilik sistemine sahip olunması gerekiyor. Biz de bu sürece hazırlanıp bayi ve servislerimizi bu şekilde çalışmaları için teşvik ediyoruz.”

 “Farklı müşteri ihtiyaçlarına en iyi cevabı verebiliyoruz”

Başak Traktör’ün modern ve geleneksel yapıdaki traktörler ile geniş bir müşteri kitlesine ulaşabildiğini kaydeden Erdoğan, “2073 ve 2075 klasik modellerimiz geleneksek çiftçilere hitap eden görüntüsüyle son derece verimli olan %100 yerli üretim motoruyla klasik görünüm severlere hitap ediyor. Modern tasarım çizgileri barındıran 5120 modelimizle güncel görünüm isteyenlere hitap ediyoruz. Ürün çeşitliliğimiz sayesinde farklı müşteri ihtiyaçlarına en iyi cevabı verebiliyoruz. Geniş ürün gamımızı Türkiye geneline ulaştırmak için 60’ın üzerinde bayimiz bulunuyor” açıklamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Ortak yürütülen projeyle Konya’da 14 milyon metrekarelik alanda üretim yapılıyor

SONRAKİ HABER

Tümosan, Stage V emisyon seviyesine sahip motoruyla sahnede!

BENZER HABERLER
Total
0
Share