Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

34. Ulusal Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongresi, 07-09 Eylül tarihleri arasında Bilecik’te düzenlenecek!

Tarmakbir Genel Sekreteri M. Selami İleri, bu sayıdaki köşesinde ” 34. Ulusal Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongresi, 07-09 Eylül tarihleri arasında Bilecik’te düzenlenecek! konusunu kaleme aldı.

Tarım makineleri endüstrisinin diğer birçok sektöre göre bazı farklılıkları, daha doğrusu bazı ayrıcalıkları söz konusudur. Örneğin diğer makine segmentlerinin aksine, sektörün üniversitelerde ziraat fakülteleri içinde açılmış bölümleri mevcuttur. Mevcut durumda yaklaşık 50 üniversitede ziraat fakültesi mevcut olup bunların 23’ünde tarım makineleri veya biyosistem mühendisliği bölümleri yer almaktadır. Bu bölümlerin bazıları T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarım makineleri test işlemleri için yetkilendirilmiş olup bu test işlemleri aynı zamanda üniversite ve endüstri iş birliği için de önemli bir zemin oluşturmaktadır. Ne var ki uzun yıllara dayanan bu işbirliğinin ürün geliştirmeden ziyade büyük çapta bir araştırma geliştirme faaliyetine yansıması gerekiyor. Bu noktada da başarılı olduğumuz söylenemez. Bu hususta “Tarım Makineleri İmalat Sektörümüzün Üniversite-Sanayi İşbirliğinden Beklentileri1” isimli, tam 10 yıl önce yazılan bir araştırma makalesinde dikkat çekilen hususlar, belki de günümüzde de üzerinde önemle düşünülmesi gerekenleri içeriyor.

“Tarım makineleri imalat sektöründe üniversite-sanayi iş birliğinin önemi, uzun yıllardan beri vurgulanmaktaysa da tarafları tatmin eden ve sinerji yaratan bir yaklaşım henüz sağlanamamıştır. Gerçekçi bir SWOT analizinde güçlü ve zayıf yanların belirlenmesi, küreselleşen dünyada fırsatların değerlendirilmesi ve tehditlere karşı alınacak önlemlerin tartışılmasında “ne yapılması gerektiği” ortaya konmakta, ancak “nasıl yapılması gerektiği” noktasında sürdürülebilir bir operasyon planı düzenlenememektedir. Üniversitenin üstlendiği öğretim, araştırma, yayım ve danışmanlık görevlerinin yürütülmesinde doğru hedeflere yönelik dengeli bir çalışma programı önem kazanırken, özellikle akademik yükselmelere esas olan “puan toplama” zaman zaman “bir şey yapmak” yerine “bir şey olmak” tuzağına düşme tehlikesi oluşturmaktadır. Sanayi ise kısa vadeli çıkarların çekiciliğiyle her vakit uzun dönem avantajlarını sezememekte, üniversiteden “acil ve komprime” beklentilerine yanıt alamayınca hayal kırıklığına uğramaktadır.”

Tarım makinaları ve teknolojileri alanında yapılan bilimsel çalışmaları paylaşmak, yeni fikirlerin oluşmasını sağlamak, geleceğin tarımına yön verecek bilimsel bilgi ve teknolojileri geliştirmek ve bu kapsamda akademi dünyasını, sektör temsilcilerini ve paydaşları bir araya getirmek amacıyla düzenlenen Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongreleri, eksikliğini hissettiğimiz bu üniversite sanayi işbirliği için aslında önemli bir zemin oluşturuyor.

Bu arada kongrelerin kısa tarihini de belirtmeden geçmememiz gerekiyor. 1976 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ziraat Alet ve Makineleri Kürsüsü tarafından düzenlenen Tarımsal Mekanizasyon Seminerleri, 1985 yılından itibaren Tarımsal Mekanizasyon Ulusal Kongresi adıyla düzenlenmeye başlamış. Bu arada etkinlikler, ulusal sınırların dışına da taşınmış, ilk Uluslararası Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Sempozyumu, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümünde 1980 yılında gerçekleştirilmiş.

İşte, 1976 yılından günümüze kadar hiç ara verilmeden gelenek haline gelen Ulusal Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongresi’nin 34.’sü, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Biyosistem Mühendisliği Bölümü ev sahipliğinde 07-09 Eylül 2022 tarihleri arasında –uzun salgın döneminin gerekliliklerinin ardından- yüz yüze düzenlenecek. Ama bu kongrenin bir farklılığı var. Önemli bilimsel yayınların paylaşıldığı, üniversite-sanayi iş birliği için ideal bir iklim sunan bu kongreler serisi ilk kez sektördeki sanayicilerle akademisyenler ve araştırmacıların çatı kuruluşları olan TARMAKBİR ve TARMAKDER işbirliğiyle düzenlenecek.  Biz de kendi adımıza geleneksel bir yapıda sürdürülen kongrenin ilk kez üniversite-sanayi temsilcileri işbirliği ile düzenlenmesinden duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isteriz.

“Tarımsal Mekanizasyon” ve “Tarımda Enerji Kullanımı” alanlarında çalışmalar yapan bilim insanlarını bir araya getirerek bilimsel bilgi paylaşımını sağlamak, üniversitelerimizden araştırmacılar ile ilgili sektör ve kamu kurumlarından uzmanları bir araya getirerek mevcut durumu değerlendirmek, yapılması gereken bilimsel ve kurumsal çalışmaları ortaya koymak amacıyla düzenlenecek 34. Ulusal Tarımsal Mekanizasyon ve Enerji Kongresi, akademi dünyasını, sektör temsilcilerini ve paydaşları bir araya getirecek. Tabii üniversite sanayi iş birliği ile gerçekleşecek olan ilk kongreye büyük anlamlar yüklemememiz gerekiyor. Bu ilk kongre belki de yuvarlanıp büyüyecek kartopunun ilk adımı olacak.

Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bahadır Sayıncı’nın çağrısına biz de katılıyor, sizleri kongremize davet ediyor ve ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyoruz.

(1) Ulusoy E., İleri M.S. (2012). Tarım Makinaları İmalat Sektörümüzün Üniversite-Sanayi İşbirliğinden Beklentileri. Tarım Makineleri Bilimi Dergisi, Yıl 2012, Cilt 8, Sayı 1, 1 – 8, 01.02.2012

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Savaş, gıda milliyetçiliğini körüklüyor

SONRAKİ HABER

Bankaların tarıma verdiği kredi desteği 180 milyar lirayı aştı

BENZER HABERLER
Total
0
Share