Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

AGCO, üçüncü çeyrekte 3,5 milyar ABD doları tutarında satış rekoru kırdı

Massey Ferguson, Fendt ve Valtra’nın ana şirketi AGCO’nun net satışları bu yılın üçüncü çeyreğinde yaklaşık yüzde 11 artarak 3,5 milyar ABD doları değerinde yüzde 11’e yükseldi.

AGCO CEO’su Eric Hansotia, “Sağlıklı mahsul üretimi, olumlu tarım ekonomisi ve gelişen tedarik zincirinin etkisiyle teknoloji açısından zengin ürünlerimize yönelik güçlü talep, üçüncü çeyrekte rekor sonuçlar elde edilmesini sağladı” dedi. Hassas tarım işini büyütmeye, tüm Fendt markalı ürün yelpazesini küreselleştirmeye ve parça ve hizmet işini genişletmeye odaklanmanın, güçlü bir büyüme sağladığını ve şirketin başka bir rekor yıl için pozisyon almasına yardımcı olduğunu ekleyen AGCO CEO’su Eric Hansotia, bu yılın ilk dokuz ayında, 2022’nin aynı dönemine göre beşte birden daha fazla büyüme kaydedildiğini belirtiyor.

Daha büyük ekipmanlar, artan satışları telafi ediyor

AGCO, küresel sanayi üretimi ve perakende traktör satışlarının, bu yılın ilk dokuz ayında, 2022’deki yüksek seviyelere kıyasla ılımlı bir düşüş yaşadığını, daha küçük ekipmanların satışlarının azalmasıyla, daha büyük ekipmanların artan satışlarını telafi ettiğini bildirdi. Bu durum, daha küçük traktörlere yönelik zayıf sanayi satışlarının, 2023’ün ilk dokuz ayında yüksek beygir gücü versiyonlarındaki yüzde 10’luk artışla kısmen dengelendiği Kuzey Amerika’da da geçerliliğini koruyor. AGCO’nun net satışlarının bu yılın ilk dokuz ayında 2,86 milyar ABD dolarına (2022’nin aynı döneminde 2,35 milyar ABD doları) yüzde 22 oranında artmasının arkasında yüksek beygir gücüne sahip traktörler, uygulama ekipmanları ve biçerdöver satışlarındaki artış yer alıyor. Avrupa ve Orta Doğu bölgelerinin birleşimi, her zaman firmanın net satışlarında aslan payını oluşturuyor ve 2023’ün ilk dokuz ayında 5,28 milyar ABD dolarını aşıyor. 2022’nin aynı döneminde rezerve edilen 4,26 milyar ABD dolarına göre neredeyse dörtte bir artış sağlanıyor.

Çiftçiler daha temkinli

Şirket, Batı Avrupa’daki endüstriyel perakende traktör satışlarının, 2022’nin aynı dönemindeki güçlü seviyelere kıyasla ilk dokuz ayda yaklaşık yüzde 2 azaldığını tahmin ediyor. Düşük emtia fiyatları ve siyasi belirsizlik, çiftçileri daha temkinli hale getiriyor. İtalya ve İspanya’daki önemli düşüşler çoğunlukla Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’taki yüksek sektör satışlarıyla dengeleniyor. Bölgedeki çiftçi güveni Ukrayna’daki durumdan olumsuz etkilenmeye devam ederken, girdi maliyeti enflasyonu ve tüm yıl perakende traktör talebinin 2022’ye göre ılımlı bir düşüş göstermesi bekleniyor.

AGCO, tüm yıl net satışlarının 14,7 milyar ABD doları civarında olmasını bekliyor

Şirket, Batı Avrupa’daki endüstriyel perakende biçerdöver satışlarının 2023’ün ilk dokuz ayında yaklaşık üçte bir oranında arttığını tahmin ediyor. AGCO’nun Güney Amerika’daki net satışları 2023’ün ilk dokuz ayında çeyreklik artışla 1,82 milyar ABD dolarına (2022’nin aynı döneminde 1,44 milyar ABD doları) yükseldi. Brezilya’daki güçlü büyüme; daha yüksek beygir gücü ve yüksek marjlı traktörlerin satılması ve Momentum ekim makinelerinin katkısıyla açıklanıyor. AGCO, tüm yıl net satışlarının 14,7 milyar ABD doları civarında olmasını bekliyor. Brüt ve faaliyet marjlarının, yüksek satış ve üretim hacimlerinin yanı sıra fiyatlandırma ve olumlu satış karışımının etkisiyle 2022 seviyelerine göre iyileşmesi bekleniyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Güzelyurt Atık Su Arıtma Tesisi’nin Enerjisi, tarım topraklarında verim kaybının önüne geçiyor

SONRAKİ HABER

23,9 milyon tarım arazisinin kullanım alanları belli oldu

BENZER HABERLER
Total
0
Share