Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

23,9 milyon tarım arazisinin kullanım alanları belli oldu

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre geçen yılın tarım arazilerinin kapsadıkları alanlar belli oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla tarım arazilerinin iyileştirilmesi için birçok konu başlığı yer alıyor. Bakanlık, gelecek yıl 700 bin hektarda arazi toplulaştırma çalışması başlatacağını ayrıca 603 bin hektarda ise tescil işlemlerini tamamlayacağını duyurdu.

2024 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre, geçen yıl itibariyle 23,9 milyon hektar tarım arazisinin kullanım alanları belli oldu. Buna göre 16,5 milyon hektarı ekilen, 3 milyon hektarı nadasa bırakılan, 718 bin hektarı sebze yetiştirilen ve 3,7 milyon hektarı meyve, zeytin ağaçları ve bağcılık için ayrılan alanlardan oluştu. Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde yürütülen projelerde, tarım arazilerinin korunması ve etkin kullanılmasına yönelik arazi kullanım planlarının tamamlanması, toprak veri tabanının oluşturulması, erozyonla mücadelenin etkinleştirilmesi gibi konular öncelik arasında yer alıyor. Devam eden kurumsal ve hukuki düzenlemeler ise tarım amaçlı arazi ediniminin kolaylaştırılması, tarımsal arazi piyasasının düzenlenmesi, mülkiyetten kaynaklanan ihtilafların giderilmesi, tarımsal üretimde kullanılmayan arazilerin üretime kazandırılması ve işletme ölçeklerinin artırılmasına yönelik ihtiyaçlar yer alıyor. Çok parçalı arazi yapısının ortaya çıkardığı küçük tarım parsellerinin uygun ölçeğe getirilmesi amacıyla, arazi toplulaştırma çalışmalarında tescil işlemleri gerçekleştirilerek, toplulaştırması tamamlanan alanın bu yılın sonunda 7,3 milyon hektara ulaşması hedefleniyor. Gelecek yıl ise 700 bin hektarda toplulaştırma çalışmasının başlatılması ve 603 bin hektarda tescil işlemlerinin tamamlanması planlanıyor. Kentleşme ve sanayileşme gibi tarım dışı sektörlerden gelen talepler sebebiyle arazi ihtiyacı giderek artıyor. Tarım, orman, çayır ve mera alanlarındaki koruma-kullanma dengesinin sağlanması için arazi kullanım planlarının hazırlanmasına yönelik çalışmalara hız verildi. Bu yıl arazi kullanım planlarının hazırlanması amacıyla 941 bin hektarda detaylı toprak etüdü çalışmalarının tamamlanması bekleniyor.

Atık sular yeniden değerlendirilerek tasarruf hedefleniyor

Öte yandan sulu tarımın yaygınlaştırılmasıyla beraber verimli sulama, sistem ve tekniklerinin rolü daha da önem kazandı. Yürütülen çalışmalarla tarımda suyun verimli kullanılmasına yönelik tedbirler alınmaya devam edilirken, bu kapsamda Devlet Su İşlerinin (DSİ) çalışmalarıyla bu yıl sonunda sulamaya açılan alanın 7,1 milyon hektara ulaşması bekleniyor. DSİ tarafından yeni yapılacak projelerin borulu sistemle inşa edilmesi ve eski sulama sistemlerinin yenilenmesiyle gelecekte borulu sulama sistemlerinin oranının artacağı ve tarımda önemli miktarda su tasarrufunun sağlanacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, sulama suyu kalite kriterlerini sağlayacak niteliği, arıtılmış atık suların sulamada yeniden kullanılmasına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarına başlandı. Çalışmaların sulama suyundan elde edilecek tasarruf miktarını artırarak tarımda suyun etkin ve verimli kullanılmasına katkıda bulunacağı öngörülüyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

AGCO, üçüncü çeyrekte 3,5 milyar ABD doları tutarında satış rekoru kırdı

SONRAKİ HABER

Kubota, ilk elektrikli tekerlekli yükleyicilerini piyasaya sundu

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share