Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kubota, ilk elektrikli tekerlekli yükleyicilerini piyasaya sundu

Kubota, RT210-2e ve RT220-2e pille çalışan, kompakt, belden kırmalı tekerlekli yükleyicilerini piyasaya sürdü.

Bir yıl önce Bauma’da tanıtımı yapılan inşaat sektörü ana pazar olarak belirleniyor. Ancak pille çalışan RT’ler, aynı zamanda kapalı mekanlarda veya hayvan çiftliklerinde çalışırken sessiz ve emisyonsuz çözüm arayan çiftçilere de hitap ediyor.

Şarjlar arasında daha uzun çalışma süreleri sunuluyor

İki elektrikli RT’nin gelişiminde Kubota, ilgili dizel modellerdeki motoru, iki elektrik motorundan (biri tahrik için, diğeri çalışma hareketleri için) ve ortak bir akü deposundan oluşan elektrik sistemi ile değiştirdi. Dört tekerleğe güç iletmek için arka aksa takılan tahrik motoru, 6,5 kilowattlık güce sahip 135 amp’lik elektrik motoruyla donatılıyor. Hidrolik sisteminde, 12 kilowatt güçle çalıştırmak için daha güçlü olan 250 amperlik elektrik motoru kullanılıyor. Güç, standart olarak 260Ah lityum iyon pil takımıyla donatılarak 48v DC elektrik sistemi tarafından sağlanıyor. Daha büyük akü paketi (390Ah ve 520Ah kapasite) seçeneği, şarjlar arasında daha uzun çalışma süreleri sunuyor. Tipik olarak çalışma süreleri, pil takımının boyutuna ve uygulamaya bağlı olarak iki ile sekiz saat arasında olabiliyor.

Güç takım sistemleri

Yerleşik şarj, 230v/40amp kapasitesi ve beş saatlik şarj süresi sağlıyor. Daha güçlü 60amp ünitesi de opsiyonel olarak mevcut bulunuyor ve standart 260Ah akünün şarj süresini dört saate düşürüyor. Üç fazlı elektrik kaynağından en iyi şekilde yararlanabilenler için, şarj sürelerini daha da kısaltmak amacıyla iki adet 400v süper şarj cihazı modeli bulunuyor. En güçlü 300amp versiyonu, en büyük 520Ah akü paketini yalnızca 90 dakikada tamamen şarj edebiliyor. RT-e modellerinin elektrikli araç şarj noktası aracılığıyla şarj edilebilmesini sağlayacak bir adaptör sunuluyor. Her iki yükleyici de, yavaşladığında veya yokuş aşağı hareket ettiğinde gücü otomatik olarak akü grubuna geri veren entegre bir enerji geri kazanım sistemi ile donatılıyor.

Yeni modellerin toplam yüksekliği 2,3 metre

Standart 260Ah akü paketiyle donatıldığında RT210-2e ve RT220-2e’nin çalışma ağırlıkları sırasıyla 2.200 kilogram ve 2.350 kilogram değerleri kapsıyor. Modeller yalnızca ön uç konfigürasyonlarında farklılık gösteriyor ve düz ileri konumdaki devrilme yükleri RT210-2e için 1.480 kilogram ve RT220-2e için 2.054 kilogram kapasitesiyle kullanıcılara sunuluyor. Yeni modellerin toplam yüksekliği 2,3 metre, minimum toplam genişliği ise 1,04 metre (RT210-2e). RT210-2e’nin maksimum menteşe pimi yüksekliği 2,82 metre boyutlarını karşılıyor. Her iki model de kabin veya kanopi konfigürasyonunda belirtilebiliyor. Kanopili RT210-2e kompakt yükleyicinin fiyatı 56.000 euro olarak belirtiliyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

23,9 milyon tarım arazisinin kullanım alanları belli oldu

SONRAKİ HABER

TürkTraktör en yeni ve çevreci ürünleriyle Adana Tarım Fuarı’nda çiftçileri bekliyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share