Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Antalya’da 3 bin 100 dekar arazi, suyla buluşturuluyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Döşemealtı ilçesinin Kovanlık Mahallesine kapalı devre sulama sistemi inşaatına başladı. Sistem tamamlandığında ilk etapta 3 bin 100 dekar tarım arazisinin suyla buluşturulması planlanıyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Döşemealtı ilçesinin Kovanlık Mahallesine kapalı devre sulama sistemi inşaatına başladı. Çalışmalar tamamlandığında sulanan alan ilk etapta iki katına çıkacak. Projeyle birlikte, su ve enerji tasarrufunun, tarımsal çeşitliliğin artırılması amaçlanıyor.

Sulama sorunu büyük oranda çözülecek

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Seda Özel, Kovanlık Mahallesinin 15-20 yıldır sulama sorunu yaşadığını, Başkan Muhittin Böcek’in talimatı doğrultusunda projeyi tamamladıklarını söyledi. Özel, “Gerekli ekipman ve teçhizatı sağladık ve inşaata başladık. Böylece kaynaklarımızın verimli ve düzgün değerlendirilmesini amaçlıyoruz. Kovanlık’taki kooperatifimiz desteklediğimiz ve enerji giderlerini ödediğimiz bir kooperatif. Yaptığımız kapalı devre sistem ile enerji giderlerinin de dörtte bir oranına düşeceğini planlıyoruz. Şu an bin 500 dekarlık bir alanın sulaması yapılabiliyor. Bu iki katına çıkacak. Dörtte bir maliyetle mevcuttakinin iki katı arazi sulanacak. Proje bittiğinde bölge için ciddi bir istihdam sağlanacak” ifadelerini kullandı.

“3 bin 100 dekar arazi sulamaya açılacak”

Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürü Naci Şentürk ise proje için 3 kez ihaleye çıkıldığını ancak ihaleyi alan olmadığını ifade ederek, “300 çiftçi ailesi yaklaşık bin 500 nüfus bu projeden yararlanacak. Antalya için önem arz eden bir proje olduğu için taşın altına elimizi koyalım, kendimiz yapalım ve çiftçiye hizmete sunalım istedik. 3 bin 100 dekar arazi sulamaya açılacak ve toplamda 14 kilometre boru döşenecek. Proje çerçevesinde bir adet 500 tonluk havuz yapılması planlanıyor. 84 adet su alma yapısı arazinin değişik yerlerine konulacak. Burada yaklaşık 10 bin dekar arazi var. Önümüzdeki dönemde bu arazinin tamamını sulamaya açmayı hedefliyoruz. Biz şuanda projenin ilk etabını yapıyoruz. Yapılan işin maliyeti yaklaşık 50 milyon lira. Belediyenin imkanlarıyla 15 milyon liraya bitirmeyi hedefliyoruz. Burada çalışan pompalar için güneş enerji santrali inşa edebilirsek ücretsiz olarak kullanıma sunmuş olacağız” açıklamalarını kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TİGEM’den, tarımsal üretime ‘bilişim teknolojileri’ desteği

SONRAKİ HABER

Tarımda yeni destekleme modeli: “Kent tarımı”

BENZER HABERLER
Total
0
Share