Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarımda yeni destekleme modeli: “Kent tarımı”

Tarım ve Orman Bakanlığı, şehirlerde taze ve ucuz sebzeye erişiminin sağlanması hedefiyle ‘kent tarımı’ destekleme modelini uygulamaya koyacak. Yeni destekleme modeliyle ekim öncesi izin, ayni destek ve hasat sonrası fark ödemesi uygulamaları hayata geçirilecek.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci; hazırlanan yeni tarım, orman ve hayvancılık modeli hakkında bilgi verdi. Tarım arazilerinin azalması ve tarım ile gıdada tekelleşme gibi sorunlar yaşandığını belirten Kirişçi, bu sorunlara çözüm sunması hedefiyle ‘kent tarımı’ destekleme modelini tasarladıklarını belirtti. “Sen üret yeter” sloganıyla hayata geçirilecek destekleme modelinde üretim öncesi izin uygulamasıyla birlikte, ekim öncesi ayni destek ve hasat sonrası fark ödemesi yapılması planlandı.

“Arz Güvenliği Takip Sistemi” kurulacak

Çay Kanunu, Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu, Su Kanunu ve Mera Kanunu gibi yasal düzenlemelerin de uygulamaya koyulacağı yeni model için tarımsal piyasalara yönelik analiz çalışmaları yaparak sürecin izlenmesini sağlayacak “Arz Güvenliği Takip Sistemi” kurulacak.

Kent Tarımı Modeli hayata geçirilecek

Uygulamaya koyulacak “Kent Tarımı Modeli” sayesinde üretim ve tüketim merkezleri yakınlaştırılarak şehirde yaşayanların taze ve ucuz sebzeye erişiminin sağlanması planlanıyor. Ayrıca bu modelle birlikte tedarik kaynaklarının çeşitlendirilmesi de hedefleniyor.

“Pilot Köyler Projesi”

Kırsala yönelik projeler hakkında da bilgi veren Kirişçi, “Pilot Köyler Projesi” ile imkanların iyileştirilmesini planladıklarını belirterek; kırsaldan göçün azaltılması, tersine göç, üretimin artırılması, genç-kadın çiftçi ve kırsalda refahın yakalanmasını sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Hayvancılık için de destek verilecek

Kırsala yönelik adımlar arasında küçük aile işletmelerine hayvancılık desteği verileceğini de ifade eden Kirişçi, “Mevcut ahır ve ağılların fiziki koşullarının iyileştirilmesiyle buzağı ve kuzu ölümlerinin önlenmesi, et ve süt veriminin, hayvan refahının ve gelir seviyesinin artırılması, göçün azaltılması öngörülüyor. Ayrıca meraların ıslahıyla sürdürülebilirliğin sağlanacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Antalya’da 3 bin 100 dekar arazi, suyla buluşturuluyor

SONRAKİ HABER

ÖZKA Lastik ‘İstihdamını ve ihracatını en çok artıran sanayi firması’ ödülünü aldı

BENZER HABERLER
Total
0
Share