Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Avrupa’daki çiftçiler, yetersiz sübvansiyon ödemelerini protesto ediyor

Avrupa genelinde 2023 yılından bu yana devam eden çiftçi protestoları giderek büyüyor. Çiftçi protestolarının en dikkat çekeni Fransa’nın Dijon kentinde düzenlenen protestolar oldu. Fransalı çiftçiler, geciken sübvansiyon ödemelerine yönelik ‘Bölgesel Konseyin’ önünde gübreli protesto gerçekleştirmişti. Avrupa’da tarımsal üretimiyle dikkat çeken bir diğer ülke olan Almanya’da da çiftçiler, sübvansiyon ödemelerinin ve araç vergisi muafiyetinin kaldırılmasına karşı yaklaşık 3 bin kişiyle eylem düzenledi. Her iki ülkede yapılan eylemlerde çiftçilerin ortak düşüncesinin, tarıma yönelik verilen desteklerin yeterli bir şekilde devam etmesi yönünde olduğu belirtiliyor.

Fransa’da Bölgesel Konsey önünde toplanan yüzlerce çiftçi, Avrupa sübvansiyonlarının ödenmesindeki gecikmeleri kınamak amacıyla protesto düzenlemişti. Burada düzenlen protestoyla başlayan süreç, tüm Fransa çapında devam ediyor. Fransız çiftçiler, sektörlerine yönelik ödemelerin bir an önce yapılması talebiyle Konseyin önüne hayvan gübresi dökmüştü. Binanın önüne canlı koyunlar da bırakan eylemciler, kurumun resmi pankartına “Utan” yazarak eylemlere devam etmişti.

Fransa

Tarımsal sübvansiyonların aşamalı kaldırılması planı tepki çekiyor

Fransa’nın ardından Almanya’da da benzer bir protesto başladı. Alman hükümeti, yılda yaklaşık 1 milyar avro tasarruf sağlamaya yönelik bütçe kesintilerinin bir parçası olarak çiftçiler için vergi muafiyetlerini kaldırmayı ve tarımsal dizel sübvansiyonunu sonlandırmayı planlıyor. Tarımsal sübvansiyonları aşamalı olarak kaldırma planı ise çiftçiler tarafından büyük tepki topladı. 18 Aralık’ta Berlin’e traktörleriyle gelen 3 binden fazla çiftçi, ‘Çok fazla, çok fazla! Artık bitti!’ sloganıyla Brandenburg Kapısı’nın önünde konvoy oluşturdu. Alman koalisyon hükümetinin tarımsal dizel sübvansiyonunun kaldırılmasını ve planlanan araç vergisi muafiyetini protesto eden çiftçiler, istekleri karşılanmazsa ocak ayından itibaren büyük protestolara başlayacaklarını duyurdu. Her şehirden çiftçiler, traktörleriyle nisan ayına kadar sürebilecek yeni bir protesto turu başlatmaya hazırlanırken 15 Ocak’ta başkent Berlin’de kitlesel gösteri planlıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Bobcat, sektörde bir ilk olan otonom, elektrikli eklemli traktörünü piyasaya çıkarıyor

SONRAKİ HABER

TürkTraktör, tarım teknolojileri girişimi Agrovisio’ya yatırıma destek oluyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share