Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Bakan Kirişci: “Yağışlar yetersiz kalır kuraklık devam ederse risk büyür”

Türkiye genelinde yağışların tahmin edilen düzeylerin altında kalması tarım üretimini etkiliyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin kurak bir kış geçirdiğini, Şubat ayıyla birlikte yağışlı dönemin başlamasının beklendiğini belirtti. Kirişci, yağış azlığıyla ortaya çıkan kuraklık sürdükçe riskin de büyüyeceğini söyledi.

Türkiye genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken yağışın az olması tehlike sinyalleri veriyor. Ocak ayında bile tarlalar sulanmaya devam ediyor. Yaşanılan kuraklık sürecinin, üretilen ürünün; miktarını, fiyatını, hem de kalitesini olumsuz yönde etkileyeceği belirtilirken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den açıklama geldi.

Yağışlı hava, şubat ayı ile başlayacak

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Vahit Kirişci, yağışların çok yetersiz olduğunu ancak şu an itibariyle bir kriz söz konusu olmadığını, çarşambadan itibaren batı bölgelerinde yağışın başlayacağını, şubat itibariyle de yağışların etkili olmasının beklendiğini söyledi ve “Kuraklık şimdilik bitkisel üretimi çok etkilemedi. Ancak yağışlar yetersiz kalır kuraklık devam ederse risk büyür” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Tarım sigortaları tarife fiyatlarında indirim tutarları belli oldu</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Türk firmaları KOSGEB'in desteğiyle Sudan'da tarımsal potansiyeli güçlendirecek</strong>

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share