Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Bakan Pakdemirli Elektrikli Traktörler İçin Tarih Verdi

Koronavirüs salgından dolayı geciken elektrikli traktörler için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarih vererek, ilk 3 ay içerisinde elektrikli traktörlerin hazır olacağını açıkladı. Elektrikli traktörlerin büyük tasarruf sağlayacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, “Dünyada Türkiye’den başka seri üretime hazır bir elektrikli traktör platformu yok” dedi.

‘Covid19 Süreci ve Sonrasında Gıda Sektörü Değerlendirme Toplantısı’na katılmak için Manisa’ya giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, elektrikli traktörlerin öneminin dışında tarımın ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  ‘Covid19 Süreci ve Sonrasında Gıda Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı açıklamada; ” Yüzde 5.3 büyüyen bir sektör tarım orman sektörü. Türkiye ilk üç çeyrekte 0.5 büyüdü. Yüzde 5.14 tarım sektörü büyüdü. Doğru işler yaptık ki gıdada, tarımda, tarımın paydaşlarında doğru neticeler alabildik. Tabii ki pandeminin geri kalan kısmında da bu işleri doğru işleri doğru adımlarla atıyor olmamız lazım. İster istemez dünyada herkesin korumacılığa döndüğü, stokların arttığı, herkesin ihtiyacından fazla, devletlerin stok yapmaya başladığı bir döneme denk geldik. Bu da dünyadaki emtia fiyatlarını ister istemez artırıyor ama ben bunun da özellikle ilkbahar aylarından itibaren geriye doğru bir çözülmeyle sonuçlanacağına inanıyorum” dedi.

Elektrikli traktörler için açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Tarımın geleceği, geleceğin tarımı diye bir platform altında hem dijital projeler hem de Türkiye’nin büyük iş adamlarıyla buluşarak onları da tarıma yönlendirme konusunda bir platform oluşturduk. Türkiye’nin elektrikli traktörünü bantlardan çıkarmak üzereyiz. Dünyada Türkiye’den başka seri üretime hazır bir elektrikli traktör platformu yok. Tahmin ediyorum ilk 3 ay içerisinde, aslında sene başında olacaktı üretim, pandemiden dolayı bazı malzemeler tedarik edilemedi. İlk 3 ay içerisinde elektrikli traktörümüz hazır. Bunun manası ne? Yüzde 80 daha tasarruflu bir ürünle, elektrikli traktörle çiftçimiz çok daha rahat bir şekilde üretimini yapabilecek. 45 dakikada 8 saatlik şarj olacak.” İfadelerine yer verdi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yaparsın Aşkım’da bu kez çiftçiler traktör için yarıştı

SONRAKİ HABER

Yarım asırlık Gallignani, Paksan tecrübesiyle birleşti

BENZER HABERLER
Total
0
Share