Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Claas, cep telefonuyla; doğrama kalitesini belirliyor

Claas, Agritechnica’da her kıyıcı sürücüsünün mısır silajının dane hazırlığını CSPS değeri olarak mümkün olan en kısa sürede belirlemesine olanak tanıyan Doğrama Kalitesi Uygulamasını sunuyor.

Claas, daha önce yalnızca görsel olarak veya akıllı telefonlardaki Chop Quality uygulamasını kullanarak çalkalayıcı kutusuyla belirlenebilen sorunu çözmek istiyor. Referans görevi gören mavi bir tahta kullanılarak, küçük miktarda parçalanmış malzeme tahtaya saçılıyor. Kullanıcı, cep telefonunu ve Claas tarafından geliştirilen uygulamayı kullanarak mavi tahtanın ve doğranmış malzemenin fotoğrafını çekiyor. Sistem, otomatik olarak perspektif düzeltmesi yapıldıktan sonra doğranmış malzemenin parçacık boyutlarını tanımak için referans boyutunu kullanıyor.

CSPS değer aralığı

Hızlı sonuçların temeli, internet bağlantısına dayanıyor. Sadece birkaç saniye sonra program görüntüleri değerlendiriyor ve tanelerin parça boyutuna göre CSPS (Mısır Silaj İşleme Puanı) değerini tahmin ediyor. Numune, sistemin en az 300 tane parçacığı tespit etmesi durumunda ilgili kabul ediliyor. Aksi halde Claas sunucusundan otomatik olarak siliniyor. CSPS değeri mısır silajındaki mısır tanelerinin ezilme derecesini değerlendiriyor. Bu değer ne kadar yüksek olursa, tahıllar o kadar fazla işleniyor ve hayvanlar tarafından hızlı ve bütünsel olarak sindirilebiliyor. CSPS değerinin sınıflandırılması ikiye ayrılıyor.

< %50 = zayıf tahıl hazırlığı

%70’e kadar = ortalama tahıl hazırlama

> %70 = iyi tahıl hazırlığı

Sistem hazırlığı devam ediyor

Laboratuvardan farklı olarak CSPS değeri kesin olarak analiz edilmiyor ancak tahmin edilebiliyor. İlk deneyimlere göre bu tahmin doğru sonuç veriyor ve sahada hassas kalite kontrolü ile gerçekleşiyor. Çiftçi, yapılan hazırlıktan memnun kalmazsa aralığı daraltılabiliyor, hatta daha yüksek hız farkı için farklı bir tambur takılabiliyor. Öte yandan servis sağlayıcı, bu sistemi sahada kalite kontrolü sunmak için kullanabiliyor veya daha yüksek düzeyde tahıl hazırlığı için ek ücret talep edebiliyor. Sistem, şu anda Claas tarafından geliştiriliyor ve veri tabanının daha kesin belirlemeler için kullanılması amacıyla ölçümlerle destekleniyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Tarım Bakanlığından Ordu’ya büyük hibe desteği

SONRAKİ HABER

TSM Global, fuarlara Yanmar ve Sumitomo markaları ile katıldı

BENZER HABERLER
Total
0
Share