Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

CNH Industrial, 2023 yılında da pazar payı artışına devam etti

CNH Industrial 2023 yılında dünya genelinde gerçekleştirdiği satışları 2022 yılına göre %5,0 artırarak 24,7 milyar dolara ulaştı. Açıklanan satış hacminin 18,14 milyar doları ise sadece Case IH, New Holland ve Steyr marka tarım makineleriyle elde edildi. 

Dünya genelinde son zamanlarda yaşanan mali değişiklikler, tarım makinelerinin üretimini de etkiliyor. Dünya genelinde 2023 yılının son çeyreğinde, 140 beygir üzerindeki traktörlerde %19’luk artış görüldü. 140 beygirin altındaki traktörlere yönelik sektör talebi ise %7,0 oranında düşerken, Kuzey Amerika’da biçerdöver pazarı üçte bir oranında azaldı. Sektördeki bu düşüşe rağmen CNH Industrial’ın tüm yıl sonuçları %5,0 artışla 24,7 milyar dolara ulaştı. Bu miktarın 18,14 milyar doları, Case IH, New Holland ve Steyr markatarım makinelerinden elde edildi. Geri kalan kısmı ise firmanın inşaat ve finansal hizmetler bölümlerinden geldi.

Avrupa tarım makineleri pazarında düşüş bekleniyor

Avrupa’da traktör ve biçerdöver satışları %2,0 ve %44 oranında düşerken, Güney Amerika’daki yeni traktör ve biçerdöverlere yönelik pazar talepleri ise %8,0 ve %13 oranında azaldı. CNH İndustrial’in, 2024 yılının geri kalan pazar payına bakıldığında, tarım ekipmanları satışlarının geçen yıla kıyasla %10-15 oranından daha düşük olacağı tahmin ediliyor. Bu sürecin tarım makineleri satışlarını %8,0 ila %12 oranında etkilemesi bekleniyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER
İstanbul tarım ürünleri ihracatında zirvede yerini aldı Türkiye'nin tarım ihracatı ocak ayında yıllık bazda yüzde 9,3 artarak 3,1 milyar dolara çıktı. Tarım dış satımının toplam ihracat içindeki payı ise yüzde 18,2 oldu. Türkiye'nin ihracatında önemli görev üstlenen İstanbul, tarım ürünlerinin dünyanın dört bir yana ulaştırılmasında ön sırada yer aldı. İstanbul, ocak ayında tarım sektöründeki 772,3 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Ocak ayında 7,2 milyar dolarlık dış satımla en fazla ihracat yapan il olan İstanbul, 772,3 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatıyla da öne çıktı. Böylece İstanbul, Türkiye'nin toplam tarım ihracatının yüzde 24,7'sini tek başına gerçekleştirdi. İstanbul'u 371,8 milyon dolarla İzmir, 316,1 milyon dolarla Gaziantep, 208,3 milyon dolarla Mersin, 113,6 milyon dolarla Antalya, 101,9 milyon dolarla Bursa, 92,9 milyon dolarla Ankara, 90,9 milyon dolarla Trabzon, 89,5 milyon dolarla Hatay ve 85,5 milyon dolarla Adana takip etti. İhracatta en fazla talep hububat ürünlerine oldu Tarım sektörünün en önemli ihraçlarından olan ve Türkiye’nin temel gıda ürünlerini kapsayan hububata talep arttı. İstanbul'da en fazla ihracatı 300 milyon 73 bin dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü yaptı. Buna takiben 245,8 milyon dolarla mobilya, kağıt ve orman ürünleri, 61,7 milyon dolarla su ürünleri ve hayvansal mamuller, 57,4 milyon dolarla meyve sebze mamulleri oldu. Kentten ocak ayında 55,5 milyon dolarlık fındık ve mamulleri, 19,7 milyon dolarlık kuru meyve ve mamulleri, 15,2 milyon dolarlık tütün, 9,2 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze, 7,2 milyon dolarlık zeytin ve zeytinyağı, 407 bin dolarlık süs bitkileri ve mamulleri dış satımı yapıldı. İstanbul’u diğer iller takip etti İstanbul’un yanında tarım ihracatında öne çıkan diğer illere bakıldığında ise Gaziantep, Ankara ve Adana'da hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri, Mersin Antalya ve Hatay'da yaş meyve ve sebze, İzmir'de ve Bursa'da mobilya kağıt ve orman ürünleri, Trabzon'da fındık ve mamulleri sektörleri başı çekti. Ocak ayında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü Gaziantep'ten 237,9 milyon dolarlık, Ankara'dan 43,8 milyon dolarlık, Adana'dan 37,6 milyon dolarlık ihracata imza attı. Bu dönemde, yaş meyve sebze sektörü Mersin'den 95,9 milyon dolarlık, Antalya'dan 73,7 milyon dolarlık, Hatay'dan 53,5 milyon dolarlık dış satım yaptı. Mobilya kağıt ve orman ürünleri sektörü İzmir'den 67,4 milyon dolarlık, Bursa'dan 54,5 milyon dolarlık, fındık ve mamulleri sektörü Trabzon'dan 57,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

İstanbul tarım ürünleri ihracatında zirvede yerini aldı

SONRAKİ HABER

Claas, Jaguar Serisinin en yeni modellerini 50. yıl etkinliğinde tanıttı

BENZER HABERLER
Total
0
Share