Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Dijital takip sistemi ile seralarda ‘don nöbeti’ tarih oluyor

Türkiye’de ilk kez Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin çiftçilerin kullanımına sunduğu ‘Dijital Tarımsal Takip Amaçlı Kablosuz İzleme Sistemi’ kış aylarında seralarda ki don nöbetini önleyerek çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Seda Özel, “Kış aylarında seralarda zirai don tehlikesi yaşanıyor. Bu uygulama ile üreticiler, cep telefonlarından seralarındaki değerleri takip ederek önlemlerini önceden alma imkanına sahip oldu” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilerin girdi maliyetlerini düşürerek, tarım arazilerinde verimliliği artırmayı amaçladığı akıllı tarım uygulamaları Kumlucalı üreticilerin yüzünü güldürdü. Türkiye’de ilk olan bu uygulama ile üreticiler seralarındaki sıcaklık değişikliklerini cep telefonlarından izleyebiliyor. Dijital Tarım uygulaması ile kış aylarında üreticinin kabusu olan zirai don nöbeti de tarih oluyor.

Zirai don tehlikesine teknolojik önlem

Uygulamanın Elmalı ve Kumluca ilçelerinde başladığını söyleyen Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Seda Özel, “Bu uygulama sayesinde verimde yüzde 15 artış yaşanırken girdi maliyetlerinin ise yüzde 20 oranında düşmesi sağlandı. ‘Dijital Tarımsal Takip Amaçlı Kablosuz İzleme Sistemi’ anlık olarak seralardaki hava ve toprak sıcaklığını, nem oranını raporlanabiliyor. Zirai don tehlikesinin yaşandığı bugünlerde üreticiler cep telefonlarından seralarındaki değerleri takip ederek önlemlerini önceden alma imkanına sahip oldu” ifadelerini kullandı.

“Dijital takip sistemi çiftçinin bebek telsizi”

Dijital takip sisteminin özellikle kış aylarında üreticiye kolaylık sağladığına dikkat çeken Kumluca Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Mustafa Çetin, “Üretici seralarda yetiştirdiği her bir fideye evladıymış gibi bakıyor. Nasıl ki bebeklerimizi ya da çocuklarımızı telsiz veya kamera ile her an uzaktan kontrol edebiliyorsak biz çiftçiler de dijital takip sistemini seralarımıza kurarak fidelerimizi aynen bebeklerimiz gibi takip ederek kış aylarında onları daha iyi koruyabiliyoruz” dedi.

“Uygulama sayesinde seramı evden takip ediyorum”

Kumluca Mavikent Mahallesi’nde örtü altı üretim yapan Şahin Köse, “Seraların içinde soba yakarak bütün gece zirai don nöbeti tutuyorduk. Saat başı sera içinde termometreyi kontrol ediyorduk. Kısa süre önce Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere ücretsiz sunduğu dijital takip sistemini uygulamaya başladım. Üreticiler olarak bu uygulamanın faydasını hemen gördük. Uygulamayı cep telefonuma indirdim, gece evde oturduğum yerden seramı takip edebiliyorum. Bu uygulama biz çiftçilere büyük kolaylık sağlıyor” sözleriyle ifade etti.

Sobaya odun vaktini cihaz söylüyor

Kumluca Beykonak’ta örtü altı üretim yapan Adem Çoban ise serasındaki sobaya odunu atacağı zamanı bile dijital tarım uygulaması sayesinde cihazın haber verdiğini belirterek, “Don olan gecelerde eskiden sürekli sobanın başında uzun saatler beklerdim ve dinlenmeye vaktim olmazdı. Ama bu uygulama ile akıllı telefonumdan seramda ki hava ve nem düzeyini kolaylıkla takip edebiliyorum. Serada ki sobaya odunu cihazdaki dereceye göre planlı bir şekilde atıyorum. Isı düşünce, benim sobaya odun atma vaktim gelmiş deyip serama geliyorum” açıklamalarını kullandı.

Zaman ve maliyetten tasarruf

Serasında kapya biber yetiştiren Umut Sarı, “Seraya akıllı takip cihazı koymadan önce 3 kilometre uzaktaki evi ile serası arasında gidip geliyordum. Şimdi hem zamandan hem maliyetten tasarruf ediyorum” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Rusya-Ukrayna krizi gıda fiyatlarını olumsuz etkileyecek

SONRAKİ HABER

DOKAP projesi, New Holland’ı tercih etti

BENZER HABERLER
Total
0
Share