Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Erkunt Traktör, tamamen yerli motor üretti

Erkunt Traktör, ülke sanayisi için yaptığı büyük yatırımlar ve Ar-Ge çalışmaları sonucu artık kendi motorunu da Türkiye’de üretmeye başladı. Çiftçinin yüzünü güldürmek, işini kolaylaştırmak ve gücüne güç katmak için 18 yıldır çalışan firma, yeni motorun lansmanını İzmir Fuarı’nda gerçekleştirecek.

Her yıl cirosunun ciddi bir oranını AR-GE çalışmalarına ayırarak ürettiği traktörlerin verimli, tasarruflu, çiftçi dostu, üstün teknolojik özelliklerle donatılmış ve ağır şartlara dayanıklı olması için çalışan Erkunt Traktör, dünyadaki son teknolojik gelişmeleri de yakından takip ediyor. Türkiye’de İlk defa Common Rail Diesel teknolojisine sahip motorun kullanıldığı traktörleri üreten firma olması ile de fark yaratan Erkunt Traktör, tasarladığı her modelde çiftçilerden aldığı görüş ve önerileri hayata geçirmesi ile de Türk çiftçisinin gönlünü kazandı. Tarım alanında dünyada uygulanan sektörel gelişmeleri, ülke koşullarına göre harmanlayarak çiftçinin çalışma hayatını kolaylaştıran Erkunt Traktör, Türkiye’de ilk yerli tasarım traktörü üreten firma olma ayrıcalığına sahip. 18 yıllık üretim geçmişi ile sektörün en genç firmalarından biri olan Erkunt’un, kurulduğu günden bu yana, ülke ekonomisinin gelişmesi için faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getiren Erkunt Traktör’ün CEO’su Tolga Saylan, yerli üretime verdikleri önemi yeni bir proje ile taçlandırdıklarını söyledi.

Erkunt Traktör CEO’su – Tolga Saylan

Türkiye’nin Motoru: eCapra Engine

Yıllardır hayalini kurdukları yerli motoru ’eCapra Engine’ markasıyla sektöre kazandırmanın gururunu yaşadıklarını dile getiren Tolga Saylan, yeni motorla birlikte sektörde büyümelerinin de hız kazanacağını ifade etti. Saylan, “Traktör sektörünün en genç firmalarından biri olmamıza rağmen sektörde birçok ilki uygulamış öncü bir marka olma misyonuna sahibiz. Sadece sanayi de değil, tarım sektörünü de göz önünde bulundurarak hem sektörün hem de çiftçilerin sorunlarına çözüm bulmak, duyurmak ve gerekirse taşın altına önce kendi elimizi koyarak örnek olmak için sarf ettiğimiz gayret, bugün Türkiye’nin dışa bağımlılığını önleyecek ve milli geliri destekleyecek büyük bir adıma dönüştü. Yeni markamız eCapra Engine, kendi motorumuzu ve bu motor ile kendi traktörlerimizi üretmek adına başlattığımız uzun yıllardır hayalini kurduğumuz bir projenin nihai bir sonucudur. Yeni motorlar için logo çalışmasına başladığımızda ilk aklımıza gelen figür keçi oldu. Sürülmüş bir tarlanın tepesinde kendinden emin, genç bir keçi duruyor, tam arkasında yükselen güneş, sektöre yön vermek ve ışık tutmak istermiş gibi keçiyi aydınlatıyor, dağ bayır demeden, zor koşullara rağmen hızla tırmanan, uzun süre aç kalsa da enerjisini hiç kaybetmeyen inatçı, gururlu bir keçi; yani Erkunt. Şimdi bu keçi artık büyüdü ve daha da olgunlaştı. Kasları daha da güçlendi ve sektörde daha kalıcı işlere imza atmak için harekete geçiyor. Capra, Latince keçi demek. Biz de bu keçiyi hem yerel hem de ulusal pazarlarda ortak bir dille tanımlamak için ‘eCapra Engine’ ismini tercih ettik” diye konuştu.

“Dışa bağımlılığı azaltacak çok önemli bir projeden bahsediyoruz

Erkunt Traktör olarak kendi tasarımlarını yaşama geçirdikleri bilgisini veren Tolga Saylan şöyle devam etti: “Kendi tasarımımızı kendimiz yapıyoruz, dolayısı ile uluslararası yayınları ve dünyadaki teknolojik gelişmeleri takip etmek, uygulanabilir her yeni düşünceyi proje haline getirmek, traktörlerimizi yeni tarım teknolojilerine uyumlu hale getirmek zorundayız. Bu bakış açımız ile uzun yıllardır sürdürdüğümüz Ar-Ge çalışmaları, testler ve denemelerden sonra kendi topraklarımızda, Türk mühendislerinin Türk çiftçisi ile birlikte tasarladığı traktörlerimizde, yerli üretim motorumuzu kullanmaya başlayacağız. Türkiye’nin birçok yerinde yapılan saha çalışmalarında hem tarla de hem de bahçede birçok zorlu işte çalışan çiftçilerimiz tarafından da performansı denenen Erkunt motorlar, yakıt tüketimi ve performans açısından tam not aldı. Motorda dışa bağımlı olan Türkiye için devrim niteliğinde bir adım bu. Dışa bağımlılığı azaltacak çok önemli bir projeden bahsediyoruz. Üretimine Ankara’daki fabrikamızda başlayacağımız, tüm ürün portföyünü kapsayacak yeni motor ailemiz, saha ihtiyaçlarına ve emisyon kurallarına göre gereken değişiklikler yapılabilecek şekilde çok esnek ve uyarlanabilir bir tasarıma sahip.”

İki ayrı faz çalışması tamamlandı

Erkunt Traktör CEO’su Tolga Saylan, “İlk faz, 56 kW altı Tier 3B emisyon seviyesinde uygulanacak. 56 kW üstü Tier 4 Final emisyon seviyesi ise projenin 2. faz aşamasını kapsıyor. Her iki fazda da mekanik motor yerine, elektronik Common Rail enjeksiyon sistemine sahip motorlar kullanılacak. 2. fazda Stage 3B / Tier4A motorlara göre ayrıca, SCR (Adblue) sistemi devreye girecek. Çiftçiler tarafından; pulluk, kültivatör, patlatma, rotovatör, mibzer, balya makinası, römork, su pompası, silaj makinası, yem karma, ilaçlama makinesi gibi birçok tarım uygulamalarında denenmiş ve başarılı bir şekilde testten geçmiş olan yeni nesil, çevre dostu eCapra Engine markası ile üretilen 4 farklı modelimiz, İzmir Tarım Fuarı’nda çiftçilerimizin beğenisine sunulacak” diye konuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

TürkTraktör Yeni Modelleriyle İzmir Tarım Fuarı’nda

SONRAKİ HABER

Bekir Pakdemirli: “Çiftçilerin geliri yüzde 80 arttı”

BENZER HABERLER
Total
0
Share