Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Günde 700 litre süt üretimi elde ediyor

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle aldığı 2 milyon lira ile büyükbaş hayvan çiftliği kuran Hamdusena Karakaya, günde 700 litre süt üretimi elde ediyor.

Muş’un Merkeze bağlı Harman köyünde yaşayan Hamdusena Karakaya, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) desteğiyle 2021’de kurduğun çiftliğin kapasitesini arttırmak isteyince Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) süt inekçiliği projesi sundu. Projenin 2019’da onaylanması ile Karakaya, 2 milyon TL devlet desteği alarak 2 bin 200 metrekare alan üzerine büyükbaş hayvan süt üretim tesisi kurdu.

“Devlet desteği olmasaydı kuramazdık”

İşletme ile ilgili yaptığı açıklamalarda bulunan Hamdusena Karakaya,’’ 2012 yılında DAKA’dan deneme amaçlı bir mini çiftlik kurduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Çiftliğimizde başarılı olduk. Kapasitemiz artınca TKDK’ya başvurduk. TKDK’ya sunduğumuz proje onaylandı. 2019’un başında başladık ve 12. ayda 2 milyon hibemizi aldık. 1 milyon da finansmanını biz ilave ederek tesisimizi bitirdik. Tesisimiz şu anda 100 baş kapasitelidir. Tesiste 2 ahır, 1 sağımhane, 1 yem deposu, slaj çukurları, revir, ekipman garajı, traktör, römorklar, slaj makinesi, balya makinesi ve ot biçme makinelerimiz var. Hayvanlarımızdan günde 700 litre süt alıyoruz ve fabrikaya satıyoruz. Devlet desteği olmasaydı burayı kuramayabilirdik. Devlet desteği olunca daha rahat oldu, daha güzel bir tesis kurabildik. Şu anda bu tesis Avrupa standartlarına uygun bir şekilde yapıldı ve elimizden geldiğince özen göstererek çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Türk pamuğuna onay verildi

SONRAKİ HABER

Yanmar, Japonya'daki robot traktör serisini genişletiyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share