Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

 “İnsansız traktörler sahaya iniyor”

Dünyanın önde gelen tarım makineleri üreticilerinden John Deere, tarafından geliştirilen ve bitki verimliliğini artıracak tam otonom sürücüsüz traktörler, cep telefonu üzerinden kontrol edilebilme özelliği sayesinde, üreticiye tarlaya gitmeden binlerce dönüm araziyi sürebilme olanağı tanıyacak. Otonom traktörler sayesinde toprağın daha az kayıpla işlenerek hava ve su kaynaklarının da iyi yönetilmesi amaçlanıyor.

Her yıl ortalama yüzde 10,1 büyüyen ve 2026’ya kadar 20,8 milyar dolara ulaşması beklenen akıllı tarım pazarının son gözdesi insansız traktörler, geleceğin tarımına yön verecek. Dünyanın önde gelen tarım makineleri üreticilerinden biri olan ve 160’tan fazla ülkede faaliyet gösteren John Deere’in, cep telefonu üzerinden kontrol edilebilen sürücüsüz traktörlerinin yıl sonuna doğru piyasaya çıkması bekleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan John Deere’in Türkiye distribütörü IPSO Tarım’ın Genel Müdürü Özgür Barış Eryüz, “Teknolojik gelişmeler hayatın her alanına olduğu gibi tarıma da yön vermeye başladı. Tarımda sürdürülebilirlik ve yüksek verimlilik yeni yazılım ve donanımlar sayesinde daha kolay gerçekleşiyor. 2022’nin sonuna doğru üreticilerle buluşturacağımız tam otonom sürücüsüz traktörler sayesinde en yüksek verimi almak daha da kolaylaşacak” dedi.

Tarlada insansız traktör dönemi

Tarımda küresel bir merkez olmanın tarım teknolojilerini etkin bir şekilde kullanılmasından geçtiğini ifade eden Özgür Barış Eryüz, “Günümüzde teknolojinin etki etmediği sektör neredeyse kalmadı. İnsansız hava araçları, GPS sistemleri ve daha birçok teknolojik uygulama, çevre dostu olmasının yanı sıra, yüksek kâr olanağı da sağlıyor. Yaşamın sürdürülebilmesi için hayati önem taşıyan tarım sektörü de teknoloji sayesinde insanlığa daha kolay, daha hızlı ve daha verimli hizmet etmeye başladı. Yüz yıl öncesine kadar sabanla yapılan tarım işlemleri artık bilim-kurgu filmlerinde gördüğümüz makinelere dönüşerek insansız traktörler olarak tarlaya iniyor. Böylece hava, su gibi doğal kaynaklar artık daha iyi yönetilerek, toprak daha az kayıpla işleniyor” açıklamalarında bulundu.

Cep telefonuyla tüm tarla sürülebilecek

“John Deere 2019 yılından bu yana yeni nesil traktör modeli üzerinde çalışıyor. Donanım ve yazılım paketi kısa süre önce hazır hale geldi, ilk modeller yıl sonunda üretilerek piyasaya sunulacak. Bu sayede sürücüsüz traktörler cep telefonu yardımıyla tüm tarlayı uzaktan sürebilecek. Bunun için üreticinin makineyi tarlaya taşıması ve otonom çalışma için yapılandırması yeterli. Tarla sürerken tüm işlemler 2,5 cm’ye kadar hassasiyetle yapılabileceği gibi uyarı sistemi sayesinde traktörün yakıtı azaldığında ve sürme işlemi tamamlandığında üreticiye bildirilecek. Ayrıca canlı video ve görüntünün yanı sıra çeşitli veri ve ölçümlere erişim sağlanacak. Bir arıza durumunda ise çiftçi ve teknik ekip uyarı sistemi ile uzaktan bilgilendirilecek ve böylece makinenin performansının optimize edilmesi için gerekli müdahaleler yapılabilecek” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Tarım makinelerinde yeni dönemin anahtar kelimeleri: Tedarik zinciri, hammadde fiyatları, nakliye, döviz kurları, yeni güvenlik yönetmeliği (3)

SONRAKİ HABER

Besiciler ahırlarında hayvan sayısını azaltıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share