Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İşte Massey Ferguson’un yeni 5S Serisi!

AGCO Türkiye, çiftçilerin merakla beklediği yeni MF 5S Serisi’ni Türkiye pazarına sundu. Talep yoğunluğundan dolayı telefonları kilitleyen ve 105 – 145 hp arasında maksimum güç sunan dört silindirli motorlarla donatılan MF 5S serisi; Essential, Efficient ve Exclusive paket seçenekleriyle satışa sunuluyor. Profi Traktör Türkiye olarak AGCO Türkiye Pazarlama Müdürü Emrah Akbaş ile bir araya geldik ve MF 5S Serisi’ni inceledik.

Massey Ferguson’un MF 8S ile başlayan yeni tasarım, yeni çizgiler ve yeni aile görünümünün izleri, ilk bakışta MF 5S serisinde de hissediliyor. Traktörün kaputundaki gri çizgilerle Massey Ferguson’un eski Retro modellerine atıfta bulunulduğunu ifade eden AGCO Türkiye Pazarlama Müdürü Emrah Akbaş, yeni seride dik burun kaput kullandığını söyledi. MF 5S’de kullanılan motorun Stage 5 olmasına rağmen çevre emisyonunu yakalamak için dik burun kaput tasarımı tercih edildi. Dik burun kaput, çiftçilere yüksek ön görüş imkanı sunuyor ve traktör ön yükleyiciyle kullanıldığında operatörün alt noktaları net görebilmesini sağlıyor.

Kompakt bir soğutma paketi

Yeni seride Türkiye’de üretilen traktörlerde de uygulanmaya başlayan Avrupa güvenlik regülasyonun bulunduğunu ifade eden Akbaş, “Herkesin kaputu kolayca açıp müdahale etmemesi için kaput, özel bir anahtarla açılıyor. Kaputun altındaki soğutma paketi son derece kompakt bir yapıda ve radyatörler düzenle dizilmiş bir vaziyette yer alıyor. Kaputun üzerinde ızgara yüzeyi çok fazla olduğu için hava rahatlıkla emiliyor ve ısınan hava arkadan atılabiliyor. Soğutma paketi yan kapaklardan da spesifik bir şekilde detay temizlemeler de yapılabiliyor. Kaputun altında son derece düzenli bir dizilim var. Yeni regülasyonla gelen üniteler ve sistemler kaputun altından ziyade kabinin altına doğru konumlandırıldığı için traktörün ön görüşü kesinlikle kapatılmıyor” dedi.

Ağır hizmet tipi ön aks

MF 5S serisi ile ilgili çok merak edilen konulardan biri de aynı model traktörlerin farklı bayilerde fiyat değişikliğinin sebebi oluyor. Bu farklılıkların nedeninin opsiyonel özelliklerin çok fazla olmasından kaynaklı olduğunu belirten Emrah Akbaş “Her bölgenin dinamiği birbirinden farklı ve ihtiyaçlara göre birçok opsiyon seçilebiliyor. Çiftçilerimiz arzu ederse ön üç nokta askı sistemi, ön kuyruk mili, ön PTO gibi birçok özelliği seçebilirler. Traktörlerin üzerinde ağır hizmet tipi bir ön aks bulunuyor. Fakat çiftçilerimiz, daha ağır arka ekipmanlar kullanacaksa ön aks süspansiyonu olan seçeneğimizi tercih edebilirler” diye konuştu.

AGCO Power motor, Dyna-4 ve Dyna-6 şanzıman

MF 5S serisi 105 – 115- 125- 135 ve 145 beygir olmak üzere 5 modelden oluşuyor. Traktörlerde kullanım ömrü ve güvenilirliğiyle bilinen AGCO Power 4,4 litre, dört silindirli motorlar mevcut. Yeni seri, Standart Frenle-Boşa-Alma işlevlerine ve Hız Eşitleme veya AutoDrive otomatik değiştirme seçeneklerine sahip ünlü Dyna-4 veya Dyna-6 şanzıman seçenekleriyle çiftçilere sunulduğunu kaydeden Pazarlama Müdürü Akbaş, “Dyna-4 yarı otomatik şanzıman 16 ileri-16 geri, Dyna-6 şanzıman ise 24 ileri-24 geri vites kademesi sunuyor. MF 5S serisi ile beraber yeni bir özellikte traktörlerin 40 km azami yol hızına daha düşük motor devirlerinde ulaşabilmesidir. Traktörlerin yakıtı az sarf ettiği 1500 motor devrine yakın bir devirde (1530 dev/dak) maksimum yol hızını yakalayarak çiftçilerimize tarlada olduğu gibi yolda da yakıt ekonomisi sunuyor” şeklinde konuştu.

Aydınlatma paketi

Essential, Efficient ve Exclusive paket seçenekleriyle satışa sunulan 5S Serisinde geceyi gündüze çeviren aydınlatma paketi seçenekleri de mevcut. Çiftçilere geçtiğimiz yıllarda Essential ve Efficient olmak üzere 2 adet donanım paketi sunduklarını aktaran Akbaş, yeni seriyle birlikte daha üst düzey konfor ve özellik içeren Exclusive donanımı paketini de sunmaya başladıklarını söyledi ve şunları aktardı: Tavanda ve yanlardaki LED aydınlatmalar yani geceyi gündüze çeviren aydınlatma paketi, Exclusive paketle beraber opsiyonel olarak sunmaya başladık. Diğer donanım paketlerinde de isteğe bağlı olarak seçilebiliyor.”

Farklı çeki sistemi seçenekleri

MF 5S serisinde kabin süspansiyonu Efficient ve Exclusive donanım paketinde standart olarak yer alıyor. Başlangıç paketi Essential’da ise opsiyonel olarak sunuluyor. Traktörün çeki sisteminde çeşitli modellerin olduğuna dikkat çeken Akbaş, “MF 5S’de yapılacak işe göre kızaklı tip, hidrolik orta kol ve 4 valfle 8 çıkış bulunuyor. İki çıkışı hidrolik orta kol kullanırken, ekipmanlar için diğer çıkışlar kullanılabiliyor. Arka askı kaldırma kapasitesi, bir önceki serilerde 5.200 kg iken bu yeni modeller de 6.000 kg’a çıkarıldı ve yeni ön askı sistemi kapasitesi de 2.500 kg’dan etkileyici şekilde 3.000 kg’a yükseltildi. Bu, daha yüksek, 9.500 kg Brüt Araç Ağırlığı (GVW) ile birleştirildiğinde, traktörlerin iş verimliliğini iyileştirmek için daha geniş ekipmanları güvenle kullanmasına olanak tanıyor. Ayrıca geleneksel olarak sunduğumuz hidrolik indirme ve kaldırma düğmemiz, arka valf kumandaları, kuyruk mili ve başlat durdur düğmelerini traktörün dışında sunuyoruz ve böylece bir çiftçi tek başına traktöre ekipman bağlayabiliyor” ifadelerini kullandı.

Lüks otomobili aratmayan kabin

Tüm MF 5S Serisi modelleri, operatörleri optimum konfor içinde tutan yüksek özellikli bir kabin ile donatıldı. Yeni bir HVAC hava sistemi, hava dağıtımını iyileştirerek operatörlerin yalnızca en rahat sıcaklığı ayarlamasına ve muhafaza etmesine olanak sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda buğu giderme ve buz çözme sürelerini de azaltıyor. Exclusive ve Efficient traktörlerde, yakın zamanda pazara sürülen amiral gemisi MF 8S serisinde kullanılan yeni bir kolçağı ve bunun üzerinde Multipad kumanda kolunu barındırıyor. Bu kol, ileri/geri mekik, askı ve spool valfler dahil olmak üzere bir dizi işlevin kontrolünü sağlıyor. Multipad ayrıca iki arka spool valfi (veya Datatronic 5 takılı olduğunda başka herhangi bir spool valfı) çalıştırmak için bir mikro joystick ile donatılabiliyor. Ön yükleyiciler, Multipad’in yanında bulunan ayrı bir joystick ile çalıştırılıyor. Datatronic 5’li traktörlerde bu ekran, konsolun sağında pratik bir konuma yerleştiriliyor. Datatronic 5 dokunmatik ekran Exclusive pakette standart olarak sunulurken diğer paketlerde ise isteğe bağlı olarak seçildiğini kaydeden Akbaş, “Exclusive pakette parmak ucu kontrolü, arka valfleri ve damper çıkışları standart olarak bulunuyor. Efficient pakette ise kontroller kollu olabilirken Exclusive pakete göre daha mekanik halde sunuluyor” dedi.

Massey Ferguson MF 5S Serisi özellikleri

 

MF 5S.105

MF 5S.115

MF 5S.125

MF 5S.135

MF 5S.145

Motor

AGCO Power 4 silindir / 4,4 litre Stage V

Şanzıman

Speedmatching özellikli Dyna-4 veya AutoDrive özellikli Dyna-6 yarı powershift

Azami güç

105 hp

115 hp

125 hp

135 hp

145 hp

Azami tork*

440 Nm

460 Nm

520 Nm

540 Nm

550 Nm

Arka askı kapasitesi

5.700 kg

Ön askı kapasitesi**

3.000 kg

Dingil açıklığı

2.550 mm

 

* 1500 dev/dk’da maksimum tork; ** Ön askı seçeneği

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ROTA’dan 23 Nisan “Senden Bir Parça” etkinliği

SONRAKİ HABER

Sütten çok gübre üreten işletme: Rumeli Hayvancılık

BENZER HABERLER
Total
0
Share