Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Sütten çok gübre üreten işletme: Rumeli Hayvancılık

Amerika’dan ithal ettiği gebe düvelerle hayvancılık sektörüne giriş yapan Rumeli Hayvancılık, 770 sağmal olmak üzere toplam 1986 büyükbaşın yer aldığı modern işletmesinde günde 27 ton süt ve 200 ton gübre üretiyor. EYS Metal’in doğru ürün ve yöntemleriyle çiftliğinde sütten çok gübre üreten işletme, dönüştürdüğü hayvansal atıkları tarım alanları ve biyogaz tesislerinde değerlendiriyor.

Hayvansal atıklar, çevresel ve ekonomik anlamda hem büyük bir risk hem de büyük bir potansiyel arz ediyor. Bu atıklar gereği gibi kontrol edilmediğinde çevreye zarar verirken, doğru yöntemlerle geri kazandırıldığında ise hem maddi hem de verimlilik anlamında büyük fayda sağlıyor. Hayvancılığın en önemli sorunlarının başında gelen “Gübre Yönetimi” konusu ise kimi işletmeler için tehlike oluştururken kimisi için de yeni bir kazanç kapısına dönüşüyor. Dünya genelindeki büyük çiftliklerde gübre alanında önemli çalışmalar yürütülürken Türkiye’de de son dönemlerde bu konuda önemli adımlar atılıyor. Bunun bir örneği de Amerika’dan gebe düve ithal ederek Kırklareli Lüleburgaz’da süt hayvancılığı yapan Rumeli Hayvancılık’ın çiftliğinde karşımıza çıkıyor. İşletme sahibi Sinan Kolat tarafından çiftliğe kazandırılan gübre yönetim sisteminde EYS Metal’in ürünleri kullanılarak, organik gübre üretiliyor. Profi Traktör Türkiye olarak Rumeli Hayvancılık İşletmesi’nin sahibi Sinan Kolat’ı ziyaret ettik ve gübre yönetimi hakkında konuştuk.

Sinan Kolat – Rumeli Hayvancılık İşletme Yöneticisi

Turizmcilikten süt imparatorluğuna…

2013 yılında Amerika’dan ithal ettikleri 580 gebe düvenin işletmeye gelmesiyle hayvancılık faaliyetlerine start verdiklerini ifade eden Sinan Kolat, “Hayvancılık sektörünün ne alaylısı ne de mekteplisiydik. Foça’da turizm işleriyle uğraşırken Ziraat Bankası’nın hayvancılık sektörüne verdiği kredi desteğinden haberdar olduk ve hikayemiz bu şekilde başladı. Kredi için gerekli görüşmeleri yaptık. Sürecin olumlu ilerlemesinin ardından ‘Biz bu işi yaparız’ diyerek sektöre girmeye karar verdik. 2013 yılında Amerika’dan 580 tane gebe düve ithal ettik. 2015 yılının sonlarında ikinci kademe yatırım ile çiftliğimizi 720 sağmallık kapasiteye çıkardık. 2019’da başlayan son etap yatırım sonunda çiftliğimiz 950 sağmal kapasitesi ile Türk hayvancılığının öncü çiftliklerinden biri haline geldi” dedi.

Günlük 27 ton süt üretimi

150 dönüm arazi üzerine kurulu olan Rumeli Hayvancılık, 10 ahır, buzağı merkezi, yem merkezi ve sağımhaneden oluşuyor. Yaklaşık 8 yıllık süreçte hayvancılık sektöründe önemli bir yol kat eden işletme, şu anda ise 770 sağmal ve 880 anaç olmak üzere toplam 1986 büyükbaşa ev sahipliği yapıyor. Tamamen süt hayvancılığı üzerine faaliyet yürüten Rumeli Hayvancılık’ın hayvan başına günlük 36.1 litre süt ortalamasına sahip. İşletmede günlük 27 ton, aylık ise 820 ton civarında süt ürettiklerini ifade eden Sinan Kolat, “Kapasite artıkça verim de artıyor. Yıl sonunda günlük süt üretimimizin 33 tona çıkacağını düşünüyoruz. Sonrasında ise hedefimiz aynı hayvan sayısı ile günlük 40 ton süt üretebilmek” ifadelerini kullandı.

Kaliteyi düşürmeden üretmeye devam ediyoruz”

Danone’nin en büyük süt tedarikçisi olduklarını ifade eden işletme sahibi Kolat, “Ürettiğimiz sütün tamamını Danone’ye veriyoruz. Sütün pazarlamasıyla ilgili hiç bir çalışma yapmıyoruz. Sadece kaliteyi düşürmeden süt üretmeye devam ediyoruz. Hayvan sayısı arttıkça maliyetleriniz litre başına düşmüş oluyor. Hayvanların verimi arttıkça yem ve değişken maliyetlerimizde de tasarruf edebiliyoruz. Buradaki kritik şey sizin bir litre sütü ne kadara mâl ettiğiniz oluyor” dedi ve en büyük maliyet kalemleri arasında yer alan yem konusuyla ilgili şunları söyledi: “Yem gideri bir çiftliğin bütün giderlerinin üçte ikisi olarak düşünülebilir. Biz ve çoğu çiftlik, kendi yemini üretmek yerine satın alıyor. İlerleyen süreçte yemin tamamını üretme gibi bir niyetimiz var.”

Geleneksel hayvancılık teknoloji ile buluştu

Hayvancılık gibi geleneksel bir mesleği icra ediyor olsak da teknolojinin nimetlerini de sonuna kadar kullanmayı ihmal etmiyoruz” ifadelerini kullanan Sinan Kolat, işletmede teknolojiyle ilgili şunları kaydetti: “Çiftliğimizde yaklaşık 45 kişi çalışıyor. Eğer teknolojiyi verimli kullanmasak kesinlikle bu işin altından kalkamayız. Olabildiğince otomasyon sisteme doğru gidiyoruz. El emeğinin azalıp kendi kendine devreye giren makinelerle iş yapmayı tercih ediyoruz. Hayvanlarla ilgili tüm verileri canlı olarak takip edebiliyorum. Örneğin; hangi hayvan gebe kalmış, ne kadar süt vermiş? buna benzer bilgilerin tamamını raporlar halinde görebiliyorum. Daha sonra tüm bu verileri analiz edip verimliliğimizi ölçebiliyoruz.”

Kendi elektriğimizi kendimiz üretiyoruz”

Teknolojinin yanı sıra çiftliğe kurdukları güneş enerjisi ile kendi elektriklerini kendilerinin ürettiğine dikkat çeken Kolat, “750 kilovatlık güneş enerjisiyle elektrik üretmeye başladık. Şu anda çiftliğimizin tüm elektrik ihtiyacımızı kendimiz karşılıyoruz. Bu ay toplamda 70 megavat elektrik ürettik. Ürettiğimiz elektriğin ihtiyacımız kadarını kullanıyoruz, fazlasını da satıyoruz. Fakat gece üretmiyoruz ama tüketmeye devam ediyoruz. O zamanda elektrik almış oluyoruz. Aldığımız elektrikle sattığımız elektrik ay sonunda birbirini karşılıyor” şeklinde konuştu.

Günde 200 ton kara altın üretimi

Çiftliklerinde gübre yönetimi konusuyla ilgili de çalışmalar yaptıklarını belirten Sinan Kolat, işletmede sütten çok gübre ürettiklerini ve bunu bir şekilde yönetmeleri gerektiğini söyledi ve gübre yönetimiyle ilgili şunları ekledi: Bu çiftlikte en çok gübre üretiyoruz. Bunu da yönetmek zorundayız. Bölgemizin toprak kalitesi çok düşük ve bizde de bunun ilacı var. İnsanlar, kimyasal gübre yerine doğal gübrenin daha değerli olduğunun farkında değil. Gübrenin atık değil, kara altın olduğunun yavaş yavaş farkına vardık. İşletmemizde tam kapasiteye ulaştığımızda yani 2500 büyükbaş olduğunda günde 200 ile 220 ton gübre üreteceğiz. Tabi bunu mekanizasyon olmadan insan gücüyle yönetme şansımız yok. Şuanda aslında dünya kamuoyunda hayvancılığın çevresel sorunlardan biri olduğuna dair görüşler var. Bu işin üreticisi olarak bunlara katılıyorum. Bu konuda hem Rumeli Hayvancılık olarak hem ülke olarak çok ciddi bir dönüşüm içine olmamız mecburi. Eğer bu dönüşümü yapabilirsek, atıklar bir problem olmaktan çıkacak ve çözüme kavuşacak. Hayvancılık dünyadaki iklim krizlerinden biri değil çözümlerinden biri olacaktır. Bir litre süt üretirken tükettiğimiz su çok fazla. Kullanılan suyun yüzde 90’ını hayvanlara yem üretirken tarlaya giden su. Eğer biz hayvansal atıkları değerlendirip, sıvı gübreyi tarım suyuna dönüştürebilirsek, bir litre süt üretmek için kullandığımız su beşte birine düşecek” dedi.

Yatırım öncesi araştırma

Gübre yönetimini nasıl yapmalıyız” sorusu ile yola çıkan Sinan Kolat, bu yolda işini en iyi şekilde yapan ve gübre yönetiminde sektörde önemli işlere imza atan EYS Metal ile karşılaştıklarını söyledi. Kolat, “Gübre yönetimine yatırım yapmadan önce araştırmalarda bulunduk. Araştırmalarımızın soncunda bu işi en iyi yapanların başında EYS Metal’in geldiğini öğrendik. EYS’nin bölgemizde yer alan yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirdik ve karşılıklı olarak belli bir güven tesis ettik. İlk ahırlarımızda EYS’nin sıyırıcılarını kullanmaya başladık. Ve memnun kaldığımız için markayla iletişimimiz devam etti. Daha sonra pompa, gübre karıştırıcı, sıvı gübre tankeri gibi ihtiyaçlarımızı EYS’den karşıladık” dedi.

Gübre yönetiminde EYS farkı

Şu anda çiftliklerinde EYS’nin sıvı gübre tankeri, dalgıç tipi pompa, Mix-Pump, dalgıç karıştırıcı, gübre sıyırıcı ve gübre seperatörünü kullandıklarının altını çizen Kolat, “Hayvansal atıkları EYS’nin ürünleriyle yönetiyoruz. Gübre yönetimiyle ilgili her sorumuzda EYS’nin kapısını çaldık ve hiçbir zaman sorularımız cevapsız kalmadı. Bu tesiste 7/24 fiziksel olarak kolay olmayan işlerden dolayı kullandığımız her makine gibi EYS’nin ürünlerini de sınırlarına kadar zorluyoruz. EYS’den memnunuz. Yeni yatırımlarımızda da yeniden tercih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

İşte Massey Ferguson’un yeni 5S Serisi!

SONRAKİ HABER

Elektrikli traktörlerin tarihsel gelişimi ve kilometre taşları

BENZER HABERLER
Total
0
Share