Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kendi ekip kendi biçiyor: İşte ilk sürücüsüz traktör

Monarch, dünyanın en akıllı traktörü olduğunu iddia ettiği elektrikli sürücüsüz traktörünü tanıttı. Elektrikli ve sürücüsüz traktör, kendi başına gidebiliyor. Dahası, sürücüsüz traktör kendi kendine öğrenme işlevine sahip olacak ve gelecekte kolayca bir kişinin yerini alacak. Hasat ve diğer tarla işlerini sürücüsüz bir modda gerçekleştirebilecek.

Traktörün tamamen bağımsız olması için sürücüsüz bir şekilde kullanılmasına karar verildi. Sürücüsüz traktör; 360 derecelik bir kamera, bir dizi sensör ve navigasyon yazılımı ile donatıldı. Bu traktör, önceden programlanmış işleri gerçekleştirecek şekilde yapılandırılabiliyor veya bağımsız olarak kontrol edilebilecek. Ayrıca, gölge modunda belirli görevlerin yerine getirilmesi ile bir kişiyi takip etme işlevi bile var. Monarch, traktörün günlük görevlerdeki becerilerini geliştirmek için bir dizi kendi kendine öğrenme algoritması kullanıyor.

Yerleşik sensörlerin yardımıyla günde 240 GB‘a kadar veri toplayıp analiz edebilecek. Bu verim, tarla bitkilerinin durumu ve diğer birçok göstergenin bir değerlendirmesi olarak aktarıldı. Traktörde 70 beygir gücünde bir elektrik motoru ve 10 saatin üzerinde kesintisiz çalışma sağlayabilen bir pil bulunuyor. Normal bir prizden şarj süresi 5 saate kadar olacak. Cihaz, sürüş sırasında yerleşik bir çarpışma önleme sistemi alacak. Toplam taşıma kapasitesi 998 kg olarak belirlendi. Monarch, traktör için 500 dolar depozitolu ön siparişleri şimdiden almaya başladı. Yüzlerce ABD’li çiftçinin şimdiden ön siparişte bulunduğu bildirildi. Bu traktörün piyasaya sürülüş tarihi ise 2021 sonbaharında, fiyat etiketi ise 50.000 dolardan başlayacak.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Tümosan Genel Müdürü Halim Tosun: “Pandemide traktör satışları arttı”

SONRAKİ HABER

Rostselmash biçerdöverleri, Karataş güvencesiyle Türkiye'de

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share