Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Krone’nin Big M 1 ve Big M 450 biçme makineleri, yüksek beygir ve teknolojisiyle öne çıkıyor

1996 yılında ürettiği Big 1 kendinden yürür biçme makinesiyle sektöre önemli bir yenilik kazandıran Krone, ürettiği Big M 450 modeliyle 25 yıllık gelişimi gözler önüne seriyor.

Avrupa’da son birkaç yıldır kendinden motorlu diskli veya tamburlu biçme makineleri yaygınlık kazansa da bu makinelerin çoğu, güç santrali olarak yem biçerdöverlerinde kullanılıyor. Krone, Big M’yi tamamen biçim için tasarladı. Bu makinenin tarım sektörü için önemi ise ilk kendinden motorlu biçme makinesi olması. Krone markası John Deere grubunun çatısı altında faaliyetlerine devam ettiği için John Deere’nin 6000 serisi silaj makinesinin kabin ve motoru Big M’de de kullanılıyor. 300 beygir gücündeki motor, Krone Big M’yi kolay bir şekilde hareket ettirebiliyor. Makine, iki aşamalı sürüş modu ile birinci modda 17 kilometre hıza çıkarken, ikinci sürüş modunda ise 40 kilometre hıza ulaşıyor.

Tek döngülü dönüşler sorun olmaktan çıkıyor

Her biri aynı uzunlukta bulunan 3.20 metre kesme çubuğuna sahip üç diskli biçme makinesi, kolay kullanım ve manevra kabiliyeti için aksların önüne ve arasına monte edildi. Bu biçme aralığı Big M 1 ve Big M 450’de joystick yardımıyla kolayca yönlendirilebiliyor.

Sıralar kolaylıkla biçiliyor

Makinelerdeki biçme ekipmanları, sıralı olarak bir düğme vasıtasıyla kaldırılabiliyor. V-şekilli çelik çatallar, tabakaya 700rpm veya 1.000rpm devir aralığında zarar vererek biçilen otların daha hızlı kurumasını sağlıyor. Big M’nin bir diğer göze çarpan özelliği ise devasa burgular tarafından yapılan bir iş olan sıraları gruplayabilmesi.

12 litrelik motor, performans kaybını önlüyor

Big M 1, şimdi altıncı neslinde olan ürün yelpazesiyle sektöre çözüm sunmaya devam ediyor. Big M 1, toplam 13.20 metreye uzanan çalışma genişliğiyle üstün bir performans gösteriyor. Big M 450’de ise bu oran yaklaşık 90 santimetre arttı. Bununla birlikte, Big M 450’de daha büyük lastikler ve hidro-pnömatik şasi süspansiyonu kullanılıyor. Makine, üstün özelliklerinin yanında ağırlığını da artırmış durumda. Big M 450, önceki modellere göre 5000 kilogram daha ağırlaştı. Bu ağırlığın en büyük nedenlerinden biri 12 litre hacmindeki ve 449 beygir gücündeki Liebherr motor oldu. Çalışmalara ara vermeden devam edebilmek için M 450, 800 litreye yakın yakıt deposuna sahip. Makine, yeni nesil bir motora sahip olduğu için her depo dolumunda 80 litrelik AdBlue eklenmesi gerekiyor.

Sürücü yardımı ile işleri verimli hale getirin

Kendinden motorlu Big M serisi biçme makineleri, ne kadar gelişmiş özelliklere sahip olsa da işlerin verimli olması için en önemli etken yetenekli operatör. Makine kullanıcılarının deneyimini geliştirmek için Krone, Big M 450’nin kabinini Big M 1’e kıyasla oldukça geliştirdi. Bu kapsamda yapılan en iyi iyileştirme GPS ile otomatik kılavuzlama özelliği oldu. Ayrıca yeni joystick sistemi daha ergonomik ve daha fazla işlev sağlıyor. Big M 450’nin kabini rahat bir çalışma ortamı sunuyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Hattat Traktör, yeni modelleriyle 2023 yılına hazır!</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Traktörünüzdeki teknolojik donanımları tam anlamıyla kullanabildiğinizi düşünüyor musunuz?</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share