Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Massey Ferguson, yeni akıllı makinelerini ve dijital hizmetlerini pazara sundu

Geliştirdiği 7 farklı zirai makine ve dijital hizmeti kısa süre önce pazarla buluşturan Massey Ferguson’un Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Thierry Lhotte, “Yeni makinelerimiz ve dijital hizmetlerimiz, çiftçiler için en iyi değeri sağlayan sade ve güvenilir bir deneyim sunuyor” açıklamasında bulundu.

AGCO’nun dünya çapında markası Massey Ferguson, “Born to Farm” etkinliğinde dünyanın dört bir yanından çiftçilerle bir araya geldi. Bir çiftçilik kutlaması niteliğindeki etkinlikte Massey Ferguson’un, çiftçilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda tasarladığı 7 tane yeni zirai akıllı makine ve yeni dijital hizmetler tanıtıldı. Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Thierry Lhotte, yeni zirai makineler ve hizmetlerle ilişkin yaptığı açıklamada, Massey Ferguson’un her zaman çiftçiler ve bayiler gibi diğer aile girişimcilerine yardım etme konusunda tutkulu bir aile şirketi olduğuna vurgu yapıyor. Lhotte, “Born to Farm etkinliği, dünyaya diğer bir çok işle karşılaştırıldığında güçlü bir anlam ifade eden bir konuyu gündeme getiriyor; artan nüfus için sürdürülebilir ve kaliteli gıda üretimine katkıda bulunmak” diye açıklıyor.

Global Full-Line ürün portföyü

Born to Farm etkinliğinde yapılan yeni ürün ve hizmet tanıtımlarıyla Massey Ferguson, “MF Growing Together 5″ Planı ile 2017’de başlattığı tam kapsamlı ürün portföyü atağı sözünü tutmaya devam ediyor. Thierry Lhotte, bu konuda, “İşte şimdi bu ürünler çevremizde. Yepyeni Massey Ferguson sade ve güvenilir tam ürün serisi sürdürülebilir akıllı makineler artık hayata geçti. Ve aslında 2019’dan başlayan süreçten itibaren, bu yılın sonuna kadar tüm ürün yelpazemizin %90’ı yenilenmiş olacak. MF’nin sunduğu teknolojiyle bağlantılı hizmetler gibi pragmatik yenilikler, “Hassas Tarım, MF İzleme Merkezi” ve güvenli veri alışverişi – çiftliklerin operasyonel üretkenliğini, verimliliğini ve sürdürülebilir büyümesini artırmak için akıllı makineler ve bağlantılı hizmetler sunma yolculuğumuzda önemli adımlardır” diyor. Tüm ürün ve hizmet geliştirme çalışmalarının, akıllı makineleri dünya çapında daha fazla çiftçi için erişilebilir ve kullanımı kolay hale getirmekle ilgili olduğunu vurgulayan Lhotte sözlerine şöyle devam ediyor: “Yeni makinelerimiz ve dijital hizmetlerimiz, çiftçiler için en iyi değeri sağlayan sade ve güvenilir bir deneyim sunuyor. Tümü, bir dizi “farmer’s first” (çiftçinin önceliği) tasarım özelliğiyle desteklenir ve herhangi bir tarım işletmesinin aşağıdakilerle daha iyi kararlar almasını sağlayan eyleme geçirilebilir ve tahmine dayalı veriler sunmak için bir dizi hizmet sağlayan güvenli bir dijital ekosisteme bağlanır: %100 makine çalışma süresi, düşük maliyet ve daha düşük çevre etkisi ile operasyon ve sürdürülebilir karlılık.”

Massey Ferguson’un tanıtımını yaptığı yeni ürün atağı şunları içeriyor:

  • Tamamen yenilenmiş 45 ila 405 hp arası bir traktör serisi: çiftçilere tam olarak ihtiyaç duydukları şeyi sağlayan S ile Yüksek Özellikler ve M ile Orta Özellikler;
  • Yeni konforlu ve daha üretken MF TH tarımsal teleskopik yükleyicileri ile uygulama yelpazesi genişletildi.
  • Hayvancılık/süt ve karma tarım işletmeleri için, tam kapsamlı yeşil yem hasat makineleri; çim biçme makineleri, ot toplama/dağıtma tırmıkları, balya makineleri ve balya sarma makineleri serileri, çiftlik hayvanları için yüksek kaliteli saman ve yem beslemesi imkanı sunuyor.

Yeni akıllı makineler ve dijital hizmetler

  • Yeni MF 6S Serisi: Kompakt, hafif ve manevra kabiliyeti yüksek, EPM ile (ek güç üretimi) 135 ile 200 hp arasında güç sunan üstün, çok yönlü 4 silindirli traktörlerden oluşuyor.
  • Yeni MF 7S Serisi: Kararlı, güçlü, hassas ve güvenilir olarak tanımlanıyor. EPM ile 155 ila 220 hp arası güce sahip 6 silindirli traktörlerden oluşuyor.
  • Yeni MF 8S Serisi: Yeni Dyna-VT şanzımanın eklenmesiyle 305 hp’ye çıkarıldı. E yüksek güç/ağırlık oranına sahip bulunuyor.
  • Yeni MF TH teleskopik yükleyici serisi: Hassasiyet, ergonomi ve konforla tanımlanıyor.
  • Yeni MF E-Loader özelliği: Yükleme verimliliğini, hassaslığını, üretkenliği ve güvenliği artırmaya yardımcı olan yeni bir otomatik kontrol işlevidir.

Massey Ferguson’un sürdürülebilir çiftçiliğe yönelik yeni hizmetleri de şöyle;

  • Çalışma süresini en üst düzeye çıkaran yeni MF Connect telemetri ve MF İzleme Merkezi;
  • Çevresel etkiyi azaltan ve üretkenliği artıran yeni Hassas Tarım ve Dijital Tarım Paketleri.

Global “Farmers First” yaklaşımı çiftçiler hep merkezde

Sahadan alınan bilgilere göre, çiftçiler, kişiselleştirilmiş bir deneyim ve bireysel ihtiyaçlarına cevap veren makineler ve hizmetler istiyorlar. Bölgelerindeki bayileriyle yakın ilişkide olmaya ve markaya doğrudan erişim sağlayabilmeye önem veriyorlar. Çiftçiler ayrıca, çiftçilik operasyonlarını daha kolay ve daha karlı hale getirmek için pragmatik yenilikler ve teknolojiler istiyorlar. Çiftçilerle sürekli temas halinde olan ve onların ihtiyaçlarını tespit eden Massey Ferguson, makine ve hizmetlerini buna göre geliştiriyor. Massey Ferguson Global Pazarlama, Satış Etkinleştirme ve Ürün Ortaklıkları Başkan Yardımcısı Francesco Murro, bu çerçevedeki “Farmers First – Çiftçinin önceliği” olarak adlandırılan yaklaşımlarını, “Çiftçiler yaptığımız her şeyin merkezindedir, ancak tüm çiftliklerin farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle, kendi işlerine uygun ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyarlar” sözleriyle açıklıyor. Murro, şöyle devam ediyor; “Yeni akıllı makinelere ve dijital hizmetlere global yaklaşımımızda, ilk günden beri tüm müşteri gereksinimlerini projelerimize dahil etmemizi sağlayan, geniş ve çeşitli küresel müşteri tabanımızdan yararlanıyoruz. Her zaman sektörümüzde meydana gelen uzun vadeli trendlere bakarak, Tarım 4.0, Avrupa Yeşil Çevre Anlaşması ve sürdürülebilirliği merkeze alıyoruz.”

Çiftçilere sürdürülebilir tarım için teknolojiden yararlanan hizmetleri

Günümüzde tüketiciler sadece fiyat etiketine bakmakla kalmıyor, aynı zamanda gıdalarının nereden geldiği ve nasıl üretildiği konusunda daha fazla şeffaflığa sahip olmak istiyorlar. Tüketiciler artık, tarımda yeni sürdürülebilir uygulamalara geçilmesini, hayvanların yaşam şartlarının iyileştirilmesini, su kaynakları yönetimini ve daha az pestisit ve gübre kullanılmasın istiyorlar. Bu nedenle çiftçilerin, tüketicilerin baktığı açıdan bakmaları, tarımda sürdürülebilir uygulamalar açısından çözümün bir parçası olduklarını göstermeleri gerekiyor. Massey Ferguson da, bu noktada çiftçilere sürdürülebilir tarım için pragmatik çözümler sunmayı hedefliyor. Son dönemde geniş çapta tartışılan genel sürdürülebilirlik kavramı, Massey Ferguson müşterilerinin beklentilerinin de bir parçası haline geldi. Massey Ferguson’un düzenlediği “Müşterinin Sesi” başlıklı çalıştaylar, daha düşük girdiler, artan verim ve maksimum filo çalışma süresi nedeniyle çiftçilerin bağlantılı teknolojiler ve hassas tarımla fazlasıyla ilgilendiğini gösteriyor. Çiftçilerin aynı zamanda, tamamen sürdürülebilir çiftlik uygulamalarının tam izlenebilirliğini talep eden sözleşmelerine uymak için, çevresel etkilerini azalttıklarını da gösterme ihtiyacı bulunuyor. MF Yeni Çağı, yalnızca makineler ve bu makinelerin nasıl daha düşük bir çevresel etki gösterebileceği ile ilgili değil, aynı zamanda makinelerin etrafında neler olup bittiğiyle ilgili olarak tasarlanıyor ve çiftçilerin işlerini sürdürülebilir bir şekilde büyütmelerine, çalışma süresini en üst düzeye çıkarmalarına, toplam işletme maliyetini düşürmelerine yardımcı olacak hizmetleri kapsıyor.

“MF Connect Telemetri” ile çiftçilik artık çok daha rahat ve verimli

Massey Ferguson’un teknolojiyi kullandığı hizmetlerinden “MF Connect Telemetri”, doğrudan güvenilirlik sağlayarak çiftçileri ve filo sahiplerini destekliyor. Tahmine dayalı bir sistem olan MF Connect, çalışma süresini en üst düzeye çıkararak çiftçiliği çok daha rahat ve verimli hale getiriyor. Bu sistem, çiftçinin kullandığı tarım makinesinin konumu, yakıt tüketimi, yakıt ikmali ihtiyacı ve makinenin koşullarından bilgi sahibi olması için makinenin verileri güvenli bir bulut aracılığıyla çiftlik ofisinin masaüstü veya cep telefonu uygulamasına sorunsuz bir şekilde aktarıyor. Bu da çiftçinin ya da çiftliğin planlama yapma sürecine yardımcı oluyor.

Servis ve onarım ihtiyacı, olası bir sorun meydana gelmeden belirleniyor

Çiftçinin onay vermesi halinde, bu veriler MFteknik servis ekibinin ve MF yerel bayisinin, herhangi bir önemli sorun ortaya çıkmadan önce olası servis veya onarım ihtiyaçları uyarılarını belirleyebileceği yeni Beauvais MF İzleme Merkezi’ne de aktarılabiliyor. Bunu öngörücü bakımlarda daha da ileriye götürmek mümkün oluyor ve servis, parça mevcudiyetini uzaktan yönetmek gibi makine filolarını daha verimli hale getirme konusunda fark yaratıyor. MF Connect hizmeti, tüm MF 6 silindirli traktörlerde ve MF IDEAL serisi biçerdöverlerde 5 yıllık abonelik standart olarak, diğer tüm uyumlu traktörlerde ve biçerdöverlerde ise isteğe bağlı olarak sunuluyor. Bunun yanı sıra, MF’nin müşterilerine, Avrupa’da sekiz pazarda kullanıma hazır 1.000 traktörle sunulan “MF Always Running” programı bulunuyor. Bu program, çiftçilerin işlerini kesintisiz yapmaya devam etmelerini sağlayan bir ikame makine sunulması hizmetini içeriyor.

Yeni Hassas Tarım ve dijital paketleri

Massey Ferguson, sürdürülebilirlik hizmetleri kapsamında, ayarlanması kolay izleme veya pivot yol çizgileri ve reçete haritalarını düzenleyen “MF Guide”, “MF Section (Bölüm) ve MF Rate (Değişken Oran) Kontrolü” gibi yeni pragmatik hassas tarım çözümlerini sunuyor. Bunların tümü, yeni Datatronic 5 ve Fieldstar 5 terminallerinin parçası ve yenilenmiş kullanımı kolay bir arayüzle geliyor. Bu sistemlerin kullanımı, daha az yakıt tüketimi, daha az zaman, girdi ve yorgunluk anlamına geliyor. Bunu gözlemlemek için, AGCO’nun İsviçre’de bulunan Geleceğin Çiftliği’nde 100 hektarlık tarla testleri yapıldı. Bu testlerde tohum ekme, toprak işleme, gübre serpme, bitki bakımı ve hasat gibi uygulamalar için tam olarak belirlenmiş bir “Rehberlik ve Bölüm Kontrol” paketinin kullanılması sonucu, yıllık yaklaşık 5.000 € tasarruf sağlandığı görüldü.

MF Task Doc, sürdürülebilir uygulamaların belgelenmesini kolaylaştırıyor

MF’nin sürdürülebilirlik çözümlerinden “Task Doc Pro” ise çiftçilerin sürdürülebilirlik uygulamalarını belgelendirmelerini kolaylaştırıyor. Task Doc Pro ile tüm çalışma verileri, sistemi kullanan çiftliğin FMIS sistemine kablosuz olarak ve Agrirouter güvenli bulutu aracılığıyla aktarılıyor ve çiftçilerin güvenilir ortaklarına iletiliyor. Bu, çiftçilere tarım uzmanı gibi tercih ettikleri ortaklara doğru zamanda erişim imkanı sağlarken, birden fazla markayı içeren filoların yönetimine, ayrıca verimliliği artırmak için verilere dayalı kararların alınmasına olanak tanıyor. Task Doc Pro, diğer faydalarının yanı sıra uygulama haritaları üzerinde çalışmaya, üretim süreçlerinin optimizasyonuna ve verimi artırmaya da imkan veriyor.  Böylece, AB Yeşil Çevre Anlaşması’nın “Tarım 4.0” bölümü de dahil olmak üzere yerel sübvansiyonlara başvururken güçlü belgeler ve kanıtlar sağlanıyor. Massey Ferguson Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi Ürün Yönetimi Pazarlama Liderleri Kıdemli Müdürü Jérôme Aubrion; “Çiftçiler ve müteahhitler, bu Akıllı Tarım ve Bağlantılı hizmetlerin önemli bir bölümünün, maliyet etkin paketlerin bir parçası olarak standart olarak mevcut olduğunu, doğruluğu artırdığını, operasyon maliyetlerini düşürdüğünü ve böylece ihtiyaçlarını karşılayan kesin çözümü seçmelerine olanak tanıdığını takdir edeceklerdir” diyor.

MF Hassas Tarım Paketi şunları içerir:

•               MF Guide

•               Yol Hattı Asistanı

•               MF Bölüm ve Değişken Oran Kontrolü

•               24 bölüm ile…

 

MF Hassas ve Dijital Tarım Paketi ayrıca şunları sağlar:

•               36’ya çıkarılan bölüm sayısı

•               Task Doc Pro ve Agrirouter hizmeti dahil olmak üzere tercih edilen herhangi bir FMIS’ye bağlanma yeteneği

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yılın ilk 7 ayında 35 bin 849 adet traktör satıldı

SONRAKİ HABER

Tarım Kredi, et ve süt ürünlerinde üretici konuma geçiyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share