Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

SDF Türkiye, FARMotion motorların üretimine Balıkesir’de başlıyor

Dünyanın önde gelen traktör, hasat makinesi ve dizel motor üreticileri arasında olan SDF, çiftçilere daha verimli çözümler sunmak için Türkiye’deki üretim kapasitesini geliştiriyor. Balıkesir’de bulunan üretim tesisine inşa edilen yeni fabrikada FARMotion motor üretimi yapacaklarını duyuran SDF Türkiye Ürün ve İletişim Müdürü Cihan Gürel, “Bandırma’daki fabrikamızda yaklaşık 20.000 adet Stage 5 motor üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” sözlerini kaydetti.

Bursa Tarım Fuarı’nda SDF’nin öne çıkan ürünleri hakkında bilgiler veren SDF Türkiye Ürün ve İletişim Müdürü Cihan Gürel, “Markamıza olan ilgi, her yıl olduğu gibi yine üst seviyelerdeydi. Çiftçilerimiz, yeni modellerimize yoğun ilgi gösterdi. Çiftçilerimize hem satışta hem de satış sonrasında en iyi şekilde hizmet vermeye devam edeceğimizi söylemek istiyorum” diyerek Profi Traktör Türkiye’ye SDF’deki son gelişmeler hakkında önemli bilgiler verdi.

Cihan Merih GÜREL – SDF Türkiye Ürün ve İletişim Müdürü

Fuarda, Stage 5 uyumlu yeni ürünler sunuluyor

Giderek daha verimli, güvenli, konforlu, çevre dostu ve kullanımı zahmetsiz tarım makineleri tasarlamanın SDF için öncelikli hedefler arasında yer aldığını bildiren Cihan Gürel, Bursa Tarım Fuarı’na hem Same hem de Deutz-Fahr markalarıyla katılım sağladıklarını söyledi. Her iki markanın da bir çok yeni ürünü bulunduğuna dikkat çeken Gürel sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle 1 Ocak 2024 itibariyle Stage 5 motorlara geçilecek olmasıyla biz de ürün gamımızı tamamen bu motorlara göre entegre ettik. Fuarda sergilediğimiz traktörlerimiz, hem Stage 5 motorlarıyla hem de tasarımlarıyla tamamen yenilenmiş ürünlerden oluşuyor. Standımızda öne çıkardığımız Same’de ve Deutz Fahr’da üçer adet yeni ürünümüz bulunuyor. Same tarafında bahçe tipi Frutteto bahçe serimizin; 115 beygir gücünde, tam donanımlı, kabinli, bir çok özelliği içinde barındıran modelini getirdik. Yine hem tarla hem bahçe tipi diyebileceğimiz segmentteki Explorer TB serimizde 105 beygirlik modelimizi de fuarda sergiledik. Bu traktörle de özellikle büyük ve geniş bahçelerde veya isterseniz tarlalarda kullanım sağlayabiliyorsunuz. Oldukça güçlü ve sağlam bir traktör olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca küçük segmentlerde bahçe kesimine hitap edebilecek Delfino serimizi burada tanıtıyoruz. Delfino serisini; 50 ve 60 beygir motor güçlerinde iki ayrı modelle sunuyoruz. Kompakt tasarımıyla; ufak bahçelerde, sera içlerinde, küçük hayvan çiftliklerinde, kümeslerde vs. kullanılabilecek çok işlevli pratik bir traktör. Bu modellerimizi Same tarafında sergiliyoruz.”

Deutz-Fahr, Bursa Fuarı’nda yeni modellerini sergiledi

SDF, sürekli gelişim kapsamında, Deutz Fahr’ı genişletmek için faaliyetlerini sürdürüyor. Bursa Tarım Fuarı’nda yer alan ürünlere değinen Cihan Gürel, “Deutz-Fahr tarafında kompakt bahçe traktörü olan 3 serisini sunuyoruz. Bu serimiz 50 ve 60 beygir motor güçlerinde geliyor. Bunun yanında büyük beygir segmentine hitap edebilecek 125 ve 135 beygirlik 6C tarla serimiz de var. 6C serimizden 6135C’yi, siyah renkli özel Warrior versiyonu ile fuarda sergiliyoruz. Renk olarak parlak siyah ve tamamen LED aydınlatmalara sahip olan 6135C içerisinde SDF’nin geliştirmiş olduğu otomatik RV Shift şanzımanı bulunuyor. Bir çok donanımı ve özelliği barındıran model; segmentine göre şu anda lider pozisyonda bulunan, en çok satılan traktörlerimiz arasında yer alıyor. Aynı zamanda 6135C’nin bir küçük modeli 125 beygirlik 6125C modelini de Bursa Fuarı’nda ilk kez sergiledik” sözlerini kaydetti.

45 beygirden 125 beygire aralığındaki traktörler, Türkiye’de üretiliyor

SDF’nin Balıkesir Bandırma’da bulunan fabrikasında aylık 1500 adet civarında üretim yapıldığını belirten Gürel, “SDF’nin 45 beygirden başlayıp 125 beygire kadar olan traktör modelleri Türkiye’de üretiliyor. Yerli üretim traktörlerimizin Ar-Ge aşamalarında hem geçmiş tecrübelerimiz hem de saha geri bildirimlerini dikkate alıyoruz. Çiftçilerimizin görüşlerini dikkate alarak traktörlerimizi sürekli iyileştiriyoruz ve Türkiye şartlarına göre optimize ediyoruz” dedi.

“Çiftçilerimiz ikinci traktörlerini almaya tekrar bize geliyorlar”

Çiftçilerin SDF’ye bakış açılarını değerlendiren Cihan Gürel, “Motorlarımız ve şanzımanlarımız, SDF’nin kendi üretmiş olduğu üniteler olduğu için traktörlerimiz birbirine uyumlu parçalardan oluşuyor. Bu sayede traktörlerimiz kaliteyi üst noktaya getiriyor. Ürün gamındaki en küçük 45 beygirlik traktörden, 340 beygirlik tam profesyonel traktörümüze kadar çok geniş bir ürün gamımız bulunuyor. Çiftçilerimiz, ürünlerimizi bir kere kullanmaya başladıktan sonra kolay kolay vazgeçmiyorlar. Belli bir süre ürünü kullandıktan sonra yenilemek için ikinci traktörlerini almaya tekrar bize geliyorlar” diyerek marka bağlılığı hakkında önemli bilgiler verdi.

FARMotion motorları üretecek tesis devreye alınıyor

Traktör üretim kapasiteleri ve ürün çeşitliliği her geçen gün artarak devam ediyor. Bu yönelime uyumlu şekilde faaliyetlerini sürdürdüklerini bildiren Cihan Gürel, “SDF olarak yeni bir motor fabrikasının kurulumuna başladık. Yılbaşı itibariyle üretime başlayacak olan fabrikamızın inşaat sürecini en kısa zamanda tamamlamayı hedefliyoruz. Motor fabrikamız, Bandırma’daki traktör fabrikamızın bulunduğu alan içerisinde yeni bir fabrika şeklinde oluşturuluyor. Fabrikamızda yılda yaklaşık 20.000 adet Stage 5 motor üretilmesi hedefleniyor. SDF’nin kendi motoru olan FARMotion motorlar, Türkiye’de üretilen tüm modellerimizde yerli üretim olarak kullanılacak. Aynı zamanda SDF’nin faaliyetlerinin olduğu bir çok ülkeye motor ve traktör ihracatı da yapacağız. İki ay içerisinde prototip motor üretimimizi gerçekleştireceğiz. Yılbaşı itibariyle de motor üretim bandımız tamamen devreye alınacak” ifadelerini kullandı.

Motor fabrikasının açılması istihdama da katkı sağlayacak

2024 yılında devreye alınacak fabrikada üretilecek FARMotion motor grupları hakkında detayları paylaşan Gürel, “3 silindirliler; 55 beygirden başlayıp 75 beygire kadar 3 farklı güç kategorisinde üretilecek. Yine 4 silindirli modelimiz de en küçük güç grubunda 75 beygirden başlayıp 125 beygire kadar ki ürün gamımızda üretilip kullanılacak. Bu özellikler Türkiye’de üretilen modellerimiz için geçerli. İthal gruplarımızda aynı motor, 145 beygire kadar üretilip kullanılabiliyor. Şuan için Türkiye’de 125 beygire kadar üretim sağlayacağız. Aynı zamanda yeni fabrikanın açılmasıyla birlikte bölge istihdamı da katkı sağlayacağız. Fabrikamızda 5 yıl öncesinde yaklaşık 150 personel çalışıyorken şuan 500’ün üzerinde personelimiz bulunuyor. Bu da ciddi bir istihdam sağladığımızı gösteriyor. Motor fabrikamızın açılması ve traktör hattımızın kapasite arttırımlarıyla beraber 200’e yakın ilave istihdamımız olacak. Bu da ülkemize ayrı bir katkı sağlayacak” diye konuştu.

“Türkiye’deki tüm üretimlerimiz; Türk malı ve Türk menşeili”

SDF Türkiye’nin yılda 4.000 adetten fazla traktörün ihracatını yaptığını bildiren Gürel, ihracat kapasitesinin yeni motor fabrikasının devreye alınmasıyla daha da artacağını bildiriyor. Her geçen yıl ihracat oranını artırmanın firma hedeflerinden olduğunu dile getiren Gürel şöyle devam etti: “Hem iç pazardaki toplam satışımızı artırmak, hem de ihracatı büyütmek bizim buradaki en büyük hedefimiz. SDF Türkiye olarak 40’ın üzerinde ülkeye ihracatımız bulunuyor. Bu ülkeleri arasında bir çok Avrupa ülkesi de bulunuyor. Bunun yanında bazı Orta Doğu ülkeleri ile Kanada, Amerika ve Avustralya pazarı dahil traktör ihracatı da yapıyoruz. Türkiye’de üretilen traktörlerin yerlilik oranı açısından belirlenen bazı kriterleri bulunuyor. Bakanlığın belirlemiş olduğu kriterlere sahip olduğunuzda “Türk malı” ibaresini de alıyorsunuz. Bizim traktörlerimizde bu ibare de bulunuyor. SDF olarak İtalyan menşeili bir firma da olsak Türkiye’deki tüm üretimlerimiz; Türk malı ve Türk menşeili.” Kategorisinde yer alıyor.

SDF, %16 pazar payıyla ilerlemeyi sürdürüyor

SDF’nin her yıl satışlarını artırarak büyüme gösterdiklerini dile getiren Gürel, “Her yıl; hem pazarımız büyüyor hem de taleplerimiz artıyor. 2023 yılı itibariyle özellikle son aylarda her iki markamızın toplamında yaklaşık olarak %16 pazar paylarına ulaştık. Same ve Deutz-Fahr traktörlerimizin aylık TÜİK resmi verilerinin toplamı baz alındığında son 2 yıldır ikinci marka olarak devam ediyoruz. 2023 yılında da bu durum aynı şekilde devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda da pazar payımızı artırmayı ve büyümeyi sürdüreceğiz” açıklamalarını yaptı.

24 saat içerisinde müşterilerin sorunlarına çözüm sağlamak amaçlanıyor

SDF’nin uzun zamandır Türkiye’de var olduğuna dikkat çeken Cihan Gürel, “SDF, kendi iştiraki ile son 10 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Hatta şu an 10. yılımızı kutluyor ve bunun gururunu yaşıyoruz. Ana bayilik olarak traktör satışımızda 90 adet bayimiz, 250 satış noktamız ve 50 civarında yedek parça satış noktamız bulunuyor. Türkiye çapında belgelendirdiğimiz 330 adet yetkili servisimiz var. Türkiye çapında yetkili servis noktalarımızla çiftçimize 7/24 hizmet sağlayan ekiplerimiz, sahada ihtiyaç duyulan tüm problemleri giderebilecek kapasitede. Satış sonrası hizmetlerdeki en büyük amaçlarımızdan biri; müşterilerimiz bize ulaştıklarında 24 saat içerisinde çözüm sağlayabilmek” diye belirtti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

IPSO Tarım, güncel modelleriyle Türk çiftçisinin yanında

SONRAKİ HABER

Agritechnica Fuarı, dört yılın sonunda ziyaretçi rekoru kırdı

BENZER HABERLER
Total
0
Share