Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

SDF Türkiye, hedeflerine emin adımlarla ilerliyor

Traktör pazarının önemli oyuncuları arasında yer alan SDF Türkiye, çiftçi taleplerini dikkat alarak tasarladığı Deutz-Fahr 5E ve Same Explorer Natural Serisi’ni Bandırma Fabrikası’nda yerli olarak üretmeye başladı. Yeni ürünlerin çiftçiler tarafından yoğun ilgi gördüğüne dikkat çeken SDF Türkiye Ürün ve İletişim Müdürü Cihan Merih Gürel, ürün kalitesi ve çiftçilere sağladıkları avantajlarla başarılı bir 2022 yılı geçirdiklerini söyledi.

Cihan Merih Gürel – SDF Türkiye Ürün ve İletişim Müdürü

SDF Türkiye’nin Bandırma Fabrikası’nda üretimini gerçekleştirdiği Same Explorer Natural ve Deutz-Fahr 5E Serisi, 80 beygirden 125 beygire kadar 6 farklı güç ve farklı opsiyon seçenekleriyle pazardaki yerini aldı. Profi Traktör Türkiye olarak SDF Türkiye Ürün ve İletişim Müdürü Cihan Merih Gürel ile bir araya gelerek, yeni seriler ve şirket faaliyetleri hakkında konuştuk.

SDF, 2022 yılının ilk üç çeyreğini nasıl geçirdi?

Pandemi dönemiyle birlikte tarımın önemi daha iyi anlaşıldı. Tarımın önem kazanmasıyla tüm dünyada traktörlere olan ilgi de arttı. Buna paralel olarak 2022 yılı satışlarımızda ciddi oranda bir yükseliş oldu. Aynı zamanda ürünlerimizin kalitesi, verdiğimiz destekler ve kullanıcılarımıza sağladığımız avantajlar da satışların artmasına etki etti. Böylelikle pazarda oldukça tanınan ve bilinen bir marka olduk. 2021 yılını 2. marka olarak tamamlamıştık. Bu yıl da aynı pozisyonumuzu koruyarak, satışlarımızı artırarak sürdürmeyi hedefliyoruz.

Pazardaki konumunuz beklentilerinizi karşıladı mı?

SDF Türkiye olarak yıllardır hem bayi teşkilatı hem de çiftçilerimiz tarafından tercih edilen ‘Traktör pazarının ilk 2 markadan birisi olacağız’ diyorduk. Bu isteğimizi 2021 yıl sonunda başardık. Şu anda diğer hedeflerimize de emin adımlarla yürüyoruz. SDF’yi daha iyi noktalara getirmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Piyasaya sürdüğünüz yeni ürün hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

Bu yıl hem Same hem de Deutz-Fahr markalarımıza 2 yeni seri dahil ettik. İlk olarak mayıs ayındaki bayi toplantımızda yeni serilerimizin lansmanlarını gerçekleştirdik. Şu anda da ilk defa Bursa Tarım Fuarı’nda ürünlerimizi sergiliyoruz. Same ürün gamı içerisinde Same Explorer Natural ismiyle, Deutz-Fahr içerisinde de 5E serisiyle yeni ürünlerimizin sunumlarını gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimiz, 80 beygirden 125 beygire kadar 6 farklı güç seçeneğiyle sunuluyor. Bu seriler, Bandırma fabrikamızda tamamen yerli bir şekilde üretiliyor. Modellerimiz şu ana kadarki tanıtımlarımızda da çiftçilerimizin beğenisini kazandı. Yeni serilerimizin satışları da geçen ay itibarıyla başladı.

Yeni ürünlerin kullanım alanlarından ve teknik özelliklerinden bahseder misiniz? Bu ürünlerle hangi çiftçilere hitap edeceksiniz?

Tarla tipi olarak sunulan yeni traktör serilerimizde 80 – 125 beygir güç aralığında, 6 farklı seçeneğimiz mevcut. 2 yılı aşkın çalışmalar neticesinde ürünlerimizi çiftçilerimizin beğenisine sunduk. Bu süreçte hem İtalya merkez hem de Türkiye’deki Ar-Ge’mizle, satış kanallarımızla, bayilerimizle ve çiftçilerimizle birçok görüş alışverişinde bulunduk. Çiftçilerin bizlerden neler beklediğini, bu segmentte ne gibi özelliklere ihtiyaç duyduklarını inceledik. Buna paralel olarak maliyet ve fiyat analizlerimizi çok iyi noktalarda birleştirdik. Bu doğrultuda piyasanın istediği şekilde ve özelliklerde ürünlerimizi hazırladık. Ürünü sunmuş olduğumuz beygir gücü grubuyla, Türkiye’deki birçok tarımsal faaliyet gerçekleştirilebilir durumda. Bu da sunduğumuz beygir aralığındaki traktörleri kullanmak isteyen tüm çiftçilere hitap ettiğimiz anlamına geliyor. Türkiye’deki tarım uygulamalarının %50’sinden büyük kısmı bu beygir gücü grubundaki traktörler ile yapılmaktadır. Buna paralel olarak sunduğumuz bu 2 yeni seriyle ve diğer mevcut ürün gruplarımızla pazarın tamamına hitap etmiş oluyoruz.

Bu ürünleri kullanmak çiftçilere ne gibi avantajlar sağlayacak?

Ürünlerimizin en büyük avantajı tamamen yerli üretim olmaları. Bu sayede fiyatları ithal serilere göre çok daha uygun oluyor. Yani fiyat avantajından dolayı ilk olarak satın alma sürecinde bile kazanmış oluyorsunuz. Ayrıca traktörlerimizin A’dan Z’ye tüm parçaları, tamamen SDF tarafından tasarlanıp üretildi. Dolayısıyla bütün ürünlerimizi SDF kalitesiyle sunduk. Traktörde kullanılan SDF FARMotion motor ve yine SDF’nin sahip olduğu şanzımanlar ile güç ve aktarım organları ve diğer tüm parçalar birbirleriyle uyumlu ve sorunsuz şekilde çalışabildiği için en üst düzeyde performans alınabiliyor. Bu da traktörden maksimum verim alınması anlamına geliyor. Aynı zamanda kendi bünyemizde ürettiğimiz motorların kullanım ömrü çok uzun, bakım saat aralıkları çok geniş ve yakıt konusunda da çok iddialıyız.

Bu traktörleri muadillerinden ayıran başka özellikler var mı?

Ürünlerin Ar-GE sürecinde çiftçilerin taleplerini çok ciddiye aldık. Bu talepleri, tek bir üründe toplamak çok zor olduğu için farklı paketler ve opsiyonlar oluşturduk. Örneğin çiftçilere 3 farklı tipte şanzıman seçeneği sunduk. Bunlar 3 ana grupta toplanıyor. 20+20, 20+20 Hi-Lo ve 40+40 Hi-Lo seçenekleridir. Ayrıca traktörlerde ileri-geri hareketi ve buna bağlı faaliyetler çok önemli. Buna yönelik olarak da hem debriyaj ihtiyacı olmayan tamamen hidrolik ve elektronik kontrollü Power Shuttle hem de geleneksel Mekanik Shuttle versiyonları ile çiftçilere kullanım amaçlarına göre farklı seçenekler sunduk. Daha bir çok özelliği traktörlerimize özel opsiyonlarla çiftçilerin tercihine bırakıyoruz. Çiftçiler ürünlerimizi tercih ederken istedikleri beyir gücünde hem fiyat hem de özellik olarak kendilerine en uygun traktörü rahatlıkla seçebilecekler.

SDF tarafından üretilen motorun özelliklerinden de söz eder misiniz?

Yeni ürünlerimiz şu an SDF’nin sahip olduğu FARMotion motorlar ile Stage 3B ve Stage 4 seviyesinde motorla üretiliyor. Yıl sonuna kadarki motor emisyonları bu şekilde olacak. 2023 yılında ise yönetmelik gereği Stage 5’e geçiş yapacağız. Yeni serimizi Stage 5’e de uyumlu bir şekilde hazırlamış durumdayız. Yeni yıl itibariyle emisyon değişikliklerinin ardından son seviye Stage 5 FARMotion motorları ile bu serilerimizi görmeye başlayacaksınız. Aynı zamanda önümüzdeki yıl bu ürünlerin bir çok Avrupa ülkesine ihracatına da başlayacağız.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>“Tarım yoksa madencilik de yok”</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>BAŞAK Traktör’e finalist ödülü</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share