Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

“Sözleşmeli besicilik projesi” hayata geçti

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, verim odaklı hayvancılığı geliştirmek ve kırmızı et tedarik zincirini güçlendirmek amacıyla  “Sözleşmeli besicilik projesi”ni hayata geçirdiklerini belirtti.

İlgili tarafların ortak kazancına dayalı, sektörde örnek bir üretim modeli olması planlanan “Sözleşmeli besicilik projesi” yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan “Sözleşmeli Besiciliğin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı”na ilişkin açıklama yapan Bakan Vahit Kirişçi, sürdürülebilir ve planlı üretimi amaçlayan sözleşmeli besicilik uygulamasının ülkeye, üreticilere ve sektöre hayırlı olmasını diledi.

Besicilik sözleşmesi yapan yetiştiricilere destek ödemesi

Proje kapsamında bugünden itibaren 5 yıl içinde besicilik sözleşmesi yapan yetiştiricilere Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından hazırlanacak icmaller karşılığında destekleme ödemesi yapılacak. Karkas ağırlığı 201-250 kilogram olanlara kilogram başına 2,5 lira, 251-300 kilogram olanlara 3,5 lira, 301 kilogram ve üzeri olanlara 5 lira destek verilecek.

Üreticiler besicilik sözleşmesinden tek taraflı olarak vazgeçebilecek

Üreticilere pazar ve fiyat garantisi sunulan projede kırmızı et piyasasının arz talep durumuna göre erken veya geç kesim primi de verilebilecek. Et ve Süt Kurumu tarafından alım ve fiyat garantisi verilen üreticiler, kurum ile imzalanan besicilik sözleşmesinden hak kaybı yaşamadan tek taraflı olarak vazgeçebilecek. Ayrıca üreticiler 5 yıllık üretim planlaması da yapabilecekler.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

'Antioksidan kaynağı Aronya Yayım' projesiyle Bilecik’te ilk hasat yapıldı

SONRAKİ HABER

“Eskişehir 3. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı” ziyaretçilerine kapılarını açtı

BENZER HABERLER
Total
0
Share