Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Sütaş Bingöl Entegre Tesisleri’nin bölgedeki etki analizi açıklandı

Türkiye süt sektörünün en önemli aktörleri arasında yer alan Sütaş, 1 milyar 115 milyon TL yatırım bedelli Bingöl Entegre Tesisleri’ni hızla tamamlıyor. Sütaş, bahar aylarında faaliyete geçmesini hedeflenen yatırımın bölgede yaratacağı ekonomik ve sosyal etkileri incelemek üzere Prof. Dr. Erinç Yeldan ve Bölgesel Kalkınma Uzmanı Kamil Taşçı tarafından hazırlanan raporu paylaştı.

Sütçülük; yüksek katma değer yaratan, toplumsal refaha katkıda bulunan bereketli ve kapsayıcı bir faaliyet alanı olarak biliniyor. Türkiye süt sektörünün en önemli aktörleri arasında yer alan Sütaş, sütçülüğe odaklanıp, bu alanda uzmanlaşıp büyürken, “Çiftlikten Sofralara” güçlü bir tedarik zinciri yapısına ulaşmış, ayrıca gıda güvenliği ve güvenilirliği bakımından çağın beklentilerini karşılayabilen bir örnek haline geldi. Sütaş’ın “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modeli tarım, hayvancılık ve sanayiyi bir araya getiren, bu sektörlerin entegre şekilde yönetildiği önemli bir örnek, sosyal ve ekonomik etkileri yüksek kapsayıcı bir model niteliğinde. Sütaş, bu model ile hayata geçirilen “Sütaş Güney Marmara Sütçülük Projesi – Karacabey Entegre Tesisleri”, “Sütaş Orta Anadolu Sütçülük Projesi – Aksaray Entegre Tesisleri” ve “Sütaş Ege Sütçülük Projesi – Tire Entegre Tesisleri”nden sonra, 4. tesisi olan “Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi – Bingöl Entegre Tesisleri” yatırımı hızla tamamlanıyor.

Sütaş’ın Bingöl yatırımı 1.012 kişiye doğrudan istihdam sağlanacak

“Sütaş Doğu-Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi”nin gördüğü kabul ve destek üzerine, 1 milyar 115 milyon TL yatırım bedelli Bingöl Entegre Tesisleri’nin temeli 2018 yılı Haziran ayında atılarak, inşaatına başlandı. Üretim faaliyetlerine 2021 yılında başlanması hedeflenen tesisler tam kapasiteye ulaştığında, 1.012 kişiye doğrudan istihdam sağlanacak. Sütaş Bingöl Entegre Tesisleri yatırımı şu birimlerden oluşuyor. Damızlık Süt Sığırı Çiftlikleri, Düve Yetiştirme Çiftliği, Besi Çiftliği, Süt Hayvancılığı Eğitim Merkezi ve Eğitim Çiftliği, Teşhis Laboratuvarı ve Sağlık Merkezi, Genomik Seleksiyon Laboratuvarı, Embriyo Çalışmaları Laboratuvarı, Genomik Boğa Yetiştirme Merkezi, Yem Fabrikası, Bitkisel Üretim Makine ve Ekipmanları, Süt Ürünleri Fabrikası, Anaerobik Arıtma, Biyogaz ve Elektrik Üretim Tesisi, Organik ve Organomineral Gübre Tesisleri.

Yatırımın bölgeye etkileri

Sütaş, bahar aylarında faaliyete geçmesi hedeflenen yatırımın, bölgede yaratacağı ekonomik ve sosyal etkileri incelemek üzere; Prof. Dr. Erinç Yeldan ve Bölgesel Kalkınma Uzmanı Kamil Taşçı tarafından hazırlanan “Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri Yatırımının Sosyo-Ekonomik Etkileri: Bölgesel Dinamik Girdi-Çıktı Analizi (2018-2033)” raporunu profi Traktör Türkiye ile paylaştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, “Bu yatırım ile sütün iyiliklerinin ve bereketinin, Bingöl’den tüm Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya yayılarak ülkemizin kalkınmasına, toplumuzun sağlık, refah ve mutluluğuna katkılarda bulunmasını dileriz” dedi.

“Sütaş Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri Yatırımının Sosyo-Ekonomik Etkileri: Bölgesel Dinamik Girdi-Çıktı Analizi”nin tamamını okumak için tıklayın…

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Agritechnica Fuarı 2022'ye ertelendi

SONRAKİ HABER

Yeni traktör emisyon seviyeleri geçiş Temmuz 2021’e ertelendi

BENZER HABERLER
Total
0
Share