Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Yeni traktör emisyon seviyeleri geçiş Temmuz 2021’e ertelendi

Traktör sektörünü yakından ilgilendiren “Emisyon seviyeleri geçiş” sürecinde değişiklik yaşandı. Yeni alınan karara göre emisyon geçişi hükümleri kapsamında 50-75 beygir sınıfındaki traktörler için daha önce 01 Nisan 2021 olan uygulama tarihi (Faz IIIB geçişi) 01 Temmuz 2021 olarak değiştirildi.

Tarım ve orman araçlarının tip onayları kapsamındaki bir kısım yönetmelikte değişikliğe gidildi. Değişiklik yapılan yönetmelikler bugünkü Resmi Gazete’de yayınlandı. İşte yapılan değişiklikler;

-Mevcut tip onaylı yeni imal edilecek araçlar için 167/2013 çerçeve mevzuatının daha önce 01 Nisan 2021 olarak belirtilen uygulama tarihi 3 ay ötelenmiştir.

-Emisyon geçişi hükümleri kapsamında 50-75 beygir sınıfındaki traktörler için daha önce 01 Nisan 2021 olan uygulama tarihi (Faz IIIB geçişi) 01 Temmuz 2021 olarak değiştirildi.

-Esneklik planı kapsamında piyasaya arz edilen tarım ve orman araçları ile motorlarına ilişkin hükümler kapsamında Faz IIIB süresi dışındaki % 20 oranı %80’e, Faz IIIB süresindeki % 40 oranı %80’e çıkarıldı. Türkiye’de üretilen traktörler, 01 Ocak 2023 tarihinde Faz V’e geçilecek.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Sütaş Bingöl Entegre Tesisleri’nin bölgedeki etki analizi açıklandı

SONRAKİ HABER

TürkTraktör büyük balya makineleri için özel bir bayi yapılanması oluşturdu

BENZER HABERLER
Total
0
Share