Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarım sektörü 2023 yılını, 35 milyar dolarlık rekor ihracatla tamamladı

Tarım sektörü, 2023 yılında 35 milyar doları aşan dış satımla tüm zamanların en yüksek ihracatına imza attı. Jeopolitik riskler, arza yönelik endişelerin hakim olması, kuraklık ve küresel çapta gıdaya erişime dair sıkıntıların devam ettiği bir ortamda Türkiye’de üretilen tarım ürünlerine talep artışı sürüyor.

Üretim ve ihracata öncelik veren ekonomi politikaları Türkiye’nin tarım ihracatına katkıda bulunuyor. Tarım sektörü temsilcilerinin hem kaliteyi koruyup hem de verimi artırmaları da Türkiye’de üretilen tarım ürünlerin dünya çapında talep görmesini sağlıyor. Lisanslı depoculukta nitelikli yatırım kapasitesinin artması ise tarım sektörünü dış satımda dünyada rekabetçi hale getiren unsurlar arasında yer alıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin tarım ihracatı 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 2,8 artışla 35 milyar 164 milyon 253 bin dolara yükselerek rekor seviyeye ulaştı.

Tarım ihracatı geçen yılki ülke ihracatının yüzde 15,9’unu oluşturdu

Tarım sektöründe 2023 yılında; hububat bakliyat yağlı tohumlar 12 milyar 378 milyon 672 bin dolar, yaş meyve ve sebze 3 milyar 492 milyon 314 bin dolar, kuru meyve 1 milyar 610 milyon 304 bin dolar, zeytin ve zeytin yağı sektörü 871 milyon 666 bin dolarla tüm zamanların en yüksek ihracatına imza attı. Aynı yıl hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri yüzde 8, yaş meyve ve sebze yüzde 18,3, kuru meyve ve mamulleri yüzde 2,7, zeytin ve zeytin yağı sektörü yüzde 75,9 ihracat artışı kaydetti.

Hububat sektörü Irak’a 2 milyar doların üzerinde ihracat yaptı

Geçen yıl en fazla dış satımı hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri Irak’a, yaş meyve ve sebze Rusya Federasyonu’na, kuru meyve ve mamulleri Almanya’ya, zeytin ve zeytinyağı sektörü İspanya’ya yaptı. Türkiye Irak’a hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri 2 milyar 123 milyon 367 bin dolar, Rusya Federasyonu’na yaş meyve ve sebze sektörü 957 milyon 969 bin dolar, Almanya’ya kuru meyve ve mamulleri 221 milyon 70 bin dolar, İspanya’ya zeytin ve zeytinyağı sektörü 270 milyon 133 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Kubota, CES 2024’de yeni tarım konseptini açıkladı

SONRAKİ HABER

TARSİM’den çiftçilere 638 milyar liralık tarımsal destek

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share