Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TARSİM’den çiftçilere 638 milyar liralık tarımsal destek

2023 yılında Türkiye genelindeki tüm tarım sigortası dallarında 638 milyar liralık tarımsal varlığı güvence altına aldığını bildiren Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), geçtiğimiz yıl ülke genelinde 3,1 milyon adet poliçe düzenlendiğini ifade etti. Poliçeler toplamında 33 milyon dekar alan ile 19,7 milyon büyük ve küçükbaş hayvanın sigortalandığını belirtiliyor.

Türkiye’de üreticilerin ürünlerini oluşabilecek hasarlara karşı önlemek için çalışmalarına hız kesmeden devam eden Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 2023 yılında 3,1 milyon adet poliçe ile 33 milyon dekar alanın ve 19,7 milyon büyük-küçükbaş hayvanın sigortalandığını bildiren TARSİM, en fazla tarım sigortası yapılan illerin sırasıyla Tekirdağ, Edirne, Konya, Kırklareli ve Yozgat olduğunu açıkladı. Ürün bazında ise en fazla sigortalanan ürünlerin ise buğday, arpa, ayçiçeği, fındık ve üzüm olduğunu kaydetti.

8 milyar Türk lirası hasar ödemesi yapıldı

Çiftçiye ve yetiştiriciye geniş bir ürün ve teminat kapsamında, 9 tarım sigortası branşında yüzde 67’ye varan devlet prim desteğiyle hizmet sunuluyor. Çeşitli riskler nedeniyle bitkisel ürünleri, büyük ve küçükbaş hayvanları, seraları, kümes hayvanları, kovanları, su ürünleri zarar gören üreticilere, 312 bin adet hasar dosyası için toplam 8 milyar TL’lik hasar ödemesi yaptı.

Değişen iklim şartlarından fındık, buğday ve üzüm de etkilendi

Hava koşullarındaki değişkenlik ve aşırı yağışlar, tarım sektörünü etkilemeye devam ediyor. Bu kapsamda en çok hasar ihbarının geldiği iller ise Manisa, Konya, Samsun ve Malatya oldu. Tarım sigortaları kapsamında, geçen yıl en çok hasar ihbarı alınan ürünler fındık, buğday ve üzüm oldu. Üreticilerden en çok dolu, don, yaban domuzu, sel-su baskını ve fırtına nedeniyle hasar ihbarı alındı. TARSİM, yürütülen hasar tespit işlemleri sonucunda üzüm üreticilerine 1 milyar 167 milyon lira, kayısı üreticilerine 1 milyar 77 milyon lira ve buğday üreticilerine 425 milyon lira hasar ödemesi yaptı. Bu sistem çerçevesinde, 2006’dan 2023 sonuna kadar 23,7 milyon adet poliçe üretildi ve tarımsal varlıkları zarar gören üretici ve yetiştiricilere toplam 21 milyar lira hasar ödemesi yapıldı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Tarım sektörü 2023 yılını, 35 milyar dolarlık rekor ihracatla tamamladı

SONRAKİ HABER

HIDROMEK yenilikçi kazıcı yükleyici modellerini Agroexpo Fuarı’nda sergileyecek

BENZER HABERLER
Total
0
Share