Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Tarım ÜFE mayısta aylık bazda yüzde 2,14 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, mayıs ayına ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Açıklanan rapora göre tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE) mayısta bir önceki aya göre yüzde 2,14, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 50,79 artış gösterdi.

Söz konusu endekste mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 2,14, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 20,24, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 50,79 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 120,64 artış gerçekleşti. Sektörlerde bir önceki aya göre değişime bakıldığında, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,22, tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 2,01 ve balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 8,95 artış kaydedildi.

Hayvansal ürünlerde yüzde 2,51 bitkisel ürünlerde yüzde 5,82 artış

Ana gruplarda bir önceki aya göre çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 6,72 azalış olurken canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 2,51 ve tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 5,82 artış gerçekleşti.

Yıllık Tarım –ÜFE’de 3 alt grupta düşük 7 alt grupta yüksek değişim

Yıllık Tarım-ÜFE’ye göre 3 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artış düşük alt gruplar sırasıyla, yüzde 0,87 ile lifli bitkiler ve yüzde 39,57 ile sebze ve kavun-karpuz kök ve yumrular oldu. Buna karşılık, yıllık artış yüksek alt gruplar ise sırasıyla yüzde 129,64 ile yağlı meyveler ve yüzde 115 ile çeltik olarak belirlendi.

Aylık Tarım-ÜFE’de 8 alt grupta yüksek değişim

Aylık Tarım-ÜFE’ye göre 8 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Bir önceki aya göre azalış gösteren alt gruplar sırasıyla yüzde 7,68 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar ve yüzde 0,08 ile diğer çiftlik hayvanları ve hayvansal ürünler oldu. Buna karşılık, aylık artış yüksek alt gruplar ise yüzde 18,67 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler ve yüzde 10,91 ile lifli bitkiler olarak hesaplandı.

Endekste kapsanan 82 maddeden 24’ünün ortalama fiyatında azalış olurken 50’sinin ortalama fiyatında artış gerçekleşti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Case IH, Optum serisiyle 340 beygir gücünde pazarda yerini alıyor

SONRAKİ HABER

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı: “Amacımız girdi maliyetlerini düşürmek”

BENZER HABERLER
Total
0
Share