Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Üretimden üreticiye Tümosan

Traktör sektörünün önemli markaları arasında yer alan Tümosan, Türk ve dünya çiftçisinin tercihleri arasında yer alıyor. Güç, performans, uygun fiyat ve kalitesiyle ön plana çıkan marka, modern teknolojiye sahip fabrikasında yerli olarak ürettiği 50-115 beygir gücündeki motor ve traktör modelleriyle dikkat çekiyor.

1976 yılında motor tahrik, aktarma organları ve benzeri teçhizatı üretmek amacıyla kurulan Tümosan, Konya’da 1.600 metrekare üzerine kurulu, 93 bin metrekare kapalı alana sahip modern tesislerinde dizel motor ve traktör üretimi gerçekleştiriyor.

6 Fabrika

Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş.’nin Konya’daki üretim yerleşkesi; traktör parçalarının üretildiği döküm, motor ve traktör parçalarının gerekli işlemlerinin yapıldığı motor ve traktör mekanik, motor parçalarının birleştirilip test odalarında testlerinin gerçekleştirildiği motor montaj, T gövde hattı, gövde hattı, boyahane ve son montaj hatları ile kontrol testlerinin yapıldığı traktör montaj ile kabin ve kaporta, platform üretimlerinin ve montajlarının gerçekleştirildiği tesis olmak üzere toplam 6 fabrikadan oluşuyor.

Teknolojik ve modern tesis

Şu an itibariyle yıllık 75.000 adet motor, 45.000 adet ise traktör üretim kapasitesine sahip olan Tümosan, kendi üretim hatlarını geliştiren ve farklı çalışmalar ile üretiminin gelişmesine yardımcı olan kaizen bir ekiple başarılı işlere imza atıyor. Çok sayıda insansız aracın yer aldığı modern ve teknolojik tesiste, yarı otomatik ve otomatik robotlarla üretim gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin ilk dizel motor üreticisi olan marka, yerlileştirme çalışmaları kapsamında da şu an kendi transmisyonunu, kendi ön aksının üretimini ve döküm fabrikasında da traktör parçalarının döküm işlemlerini gerçekleştiriyor. Tümosan, bu çalışmalar sonucunda da yüksek yerlilik oranıyla ürettiği traktörlerini, uygun fiyat avantajıyla çiftçilerle buluşturuyor.

71 bayi, 23 yurtdışı distribütörü

Konya’daki tesislerinde yerli olarak ürettiği traktör modellerini 71 bayi, 416 servis ve 50 yedek parça bayi teşkilatıyla başta Türk çiftçiler olmak üzere dünya pazarıyla buluşturan marka, sahip olduğu 23 yurtdışı distribütörü ile balkanlardan Batı Avrupa’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya kadar traktör ihracatı gerçekleştiriyor. Şu an itibari ile 10 seri, 25 ana model altında 268 model çeşitliliğiyle traktör üretimi yapan marka, 2015 yılı itibari ile faaliyet alanını genişleterek Tümosan markalı zirai ekipman üretimi ve satışına da başladı.

Çiftçi görüşleri…

Profi Traktör Türkiye olarak güç, performans, uygun fiyat ve kalitesiyle pazarda ön plana çıkan markanın Konya’daki kullanıcılarını ziyaret ettik ve neden Tümosan’ı tercih ettiklerini sorduk…

Bilal Gürbüz – Konya Karapınar

“İnsan gücü yerini makine aldı”

Konya’nın Karapınar İlçesi’nde 15 yıldır çiftçilik yapan Bilal Gürbüz, 400 dekarlık arazisinde pancar, mısır ve yonca ağırlıklı olmak üzere buğday, arpa ve çavdar üretimi gerçekleştiriyor. Piyasada para eden ürünlerin ekimine daha fazla ağırlık verdiklerini ifade eden çiftçi Bilal Gürbüz, tarımsal üretimin yanı sıra hayvancılıkla da uğraştıklarını söyledi ve şunları ekledi: “Çok geniş topraklara sahip olmadığımız için arazilerimize sezonda para edecek olan ürünleri ekmeye dikkat ediyoruz. Birkaç yıldır pancar, mısır ve yoncaya ağırlık verdik. Arazilerimizde dekar başına 10 ton pancar, 1600 kilo mısır ve 800 kilo yonca alıyoruz.” Tarımsal üretimde insan gücünün yerini artık makinelerin aldığına değinen Bilal Gürbüz, toprak işlemeden hasada kadar traktör ve tarım makineleri ile çalıştıklarını ve bu sayede işlerini kısa sürede yaparak, tarlalarından daha fazla verim elde ettiklerini kaydetti. “2002 yılından önce traktör alacak gücümüz yoktu” ifadelerini kullanan Gürbüz, 2002’den sonra Türkiye ekonomisinin gelişmeye başlaması ve hükümetin cazip fırsatlar sunmasıyla kolayca traktör sahibi olmaya başladıklarını söyledi.

Güç ve sağlamlık

İlk traktörünü Tümosan’dan satın aldığına dikkat çeken Konyalı çiftçi Bilal Gürbüz, Tümosan’ın traktörlerini güçlü, sağlam ve uygun fiyatlı olması nedeniyle tercih ettiklerini ifade etti. Şu anda Tümosan’ın 60.80 ve 8195 serisi traktörlerine sahip olduklarını aktaran Gürbüz, “60.80 serisi ekonomik bir traktör olduğu için işlerimize büyük fayda sağlıyor. 6080 ile ilaçlama ve sulamada kullanıyorum. 95 beygirlik 8195 serisini ise toprak hazırlamadan hasada kadar arazideki tüm işlerde yer alıyor. 8195 güçlü ve sağlam bir traktör. Daha önce tarlamı 2’li pullukla sürüyordum. Tümosan’ın güçlü traktörü ile şu anda 5’li pulluk ile tarlada arkama bakmadan çalışıyorum. 8195 serisi ile zaman, yakıt ve daha birçok konuda büyük tasarruf sağladık” dedi. 2005 yılından beri Tümosan’ın traktörlerini kullandıklarını ve bugüne kadar büyük bir problem yaşamadıklarını kaydeden Gürbüz, Türkiye’de üretilip dünya pazarında yer alan Konya’nın değerine her zaman sahip çıkacaklarının altını çizdi ve şunları söyledi: “Tümosan’ın traktörleri, yurt dışından getirilen traktörlere göre oldukça hesaplı. Traktöre çok yüksek miktarlarda yatırım yapacak gücümüz yok. İşimize en uygun ve en hesaplı olan Tümosan’nın traktörünü kullanıyoruz. Tümosan’ın traktörleri pazardaki diğer markalara göre uygun fiyatlı ve o traktörler ile aynı işi yapıyor.”

“Tümosan, çiftçinin kara gün dostudur”

Tümosan traktörlerinin gücü, performansı ve yakıtından oldukça memnun olduğunu dile getiren Gürbüz, Tümosan’ın çiftçiye en uygun ve en ekonomik traktörler sunduğunu söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Çiftçiye en uygun traktör markası Tümosan’dır. Çünkü mekanik özelliklere sahip olan Tümosan traktörleri ile arazide daha az sorun yaşıyoruz ve işlerimizden yüksek verim alıyoruz. Traktörün gücü ve çekişi de çok kuvvetli olduğu için işimizi çok rahat bir şekilde hallediyoruz. Ülkemizin değerine her zaman sahip çıkıyoruz. Gücü, performansı ve ekonomik olmasıyla işlerimizdeki verimliliği artırdığı için Tümosan’ı tercih ediyoruz. Atatürk, Toprak Mahsulleri Ofisi için çiftçinin kara gün dostudur diye çok güzel bir söz söylemiş. Bugün bende gönül rahatlığıyla ‘Tümosan traktörleri çiftçinin kara gün dostudur’ diyebiliyorum. Yerli olarak üretilen bir traktörü işlerimde kullandığım için çok gururluyum. Paramız ülkemizin dışına çıkmıyor. Tümosan’ın traktör dışında askeri ve farklı projelerde yer aldığını öğrenince de çok sevindim. Yerli ürünü tercih edelim ve paramız cebimizde kalsın. Yeniden traktör ihtiyacım olduğunda Tümosan’ı yeniden gönül rahatlığı ile tercih ederim.”

Servis…

Servis ve yedek parça konusunda da Tümosan’dan aldığı hizmetlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bilal Gürbüz, “Çiftçiler için 1 saat bile oldukça önemli bir süre. O yüzden sezonda traktörden kaynaklı işimizin aksamaması bizi mutlu ediyor. Tümosan traktörlerinde bu zamana kadar çok büyük sorun yaşamadık. Zaman zaman küçük problemler yaşandığımızda ise yetkili arkadaşları arıyoruz ve bize anında servis gönderiyorlar.”

Mehmet Kara – Konya Ereğli

“Traktör olmazsa olmazımız”

Konya’nın Ereğli İlçesi’nde 300 dekarlık alanda aile mesleği olan çiftçiliği sürdüren Mehmet Kara, tarımsal üretimin yanı sıra süt ve besi hayvancılığı yaparak bölgede faaliyetlerine devam ediyor. Ekili arazilerinden dekar başına 10 ton pancar, 8 ton mısır silajı ve 8 ton yonca alan çiftçi Mehmet Kara, teknolojinin gelişmesiyle işlerinin kolaylaştığını ve para kazanmaya başladıklarını söyledi. Konyalı çiftçi Mehmet Kara, “İşe ilk başladığımda işimizi daha çok geleneksel yöntemlerle yapıyorduk. Fakat şu anda teknolojik gelişmeler sayesinde üretilen makinelerle işimiz hem hafifledi hem de verimimizi artırdık ve para kazanmaya başladık” dedi. İşlerinde olmazsa olmaz tarım makinesinin traktör olduğuna dikkat çeken Kara, şu anda 55, 80 ve 115 beygir gücüne sahip 3 adet Tümosan marka traktörünün olduğunu söyledi.

Tümosan tercihi..

Tümosan ile 2006 yılında tanıştığını belirten Kara, “Tümosan, 2006 yılında Ereğli’de bir bayi açtı. Bir arkadaşımız da Tümosan’dan traktör satın almıştı ve o traktörün parasını ödemek için bayiye gittik. O sırada traktörleri inceledim ve hoşuma gitti. Daha sonra 2011 yılında da Tümosan’dan ilk traktörümü satın aldım ve uzun yıllar sorunsuz olarak o traktörle çalıştık. Çiftliğimizde pancar sökme ve yonca biçme makineleri bulunuyor. O yüzden daha yüksek beygir gücünde bir traktöre ihtiyacım oldu ve 75 beygir gücündeki traktör gücümüzü 115 gücüne çıkartarak Tümosan’dan 9115 serisini satın aldık. Tümosan’dan ilk aldığım traktörden çok memnun kaldığım için diğer yatırımlarımızda da Tümosan’ı tercih ettim” dedi.

Mekanik traktör

Şu anda hem tarımsal faaliyetlerimiz hem de hayvancılık tesisimizde Tümosan’ın 4055, 82.80 ve 9115 serileri olmak üzere 3 farklı modelini kullandığını belirten Kara, traktörlerle ilgili şunları söyledi: “Yerli ve milli, güçlü, kullanımı kolay, performansı yüksek ve ekonomik olduğu için Tümosan markasından oldukça memnunuz. Traktörün mekanik olması bizim için çok büyük bir avantaj. Çünkü, mekanik traktörlerin bakım ve bakım maliyetleri çok düşük. Traktörde herhangi bir sorun olduğunda kendinde müdahale etme şansına sahipsin. İlk alım maliyeti de oldukça düşük. Bugün baktığınızda tüm traktörlerle aynı işi yapıyorsunuz ama diğer traktörler çok pahalı. Tümosan’ı incelediğinizde ise hem ekonomik hem de güçlü ve sağlam traktörler olduğunu görebiliyoruz. Tümosan markası olmasa bugün 3 tane traktör sahibi olmam imkansızdı. Hem markadan hem de traktörden çok memnunum.”

“Ben Tümosan’ım, Tümosan benim firmam”

Tümosan’ın servisinde de memnuniyetini dile getiren Mehmet Kara, “Tümosan’ın traktörleri işlerimize verim sağlıyor. Traktörün yedek parça bulunabilirliği çok kolay. Traktörle ilgili herhangi bir sorun yaşadığımızda servis kısa sürede bize ulaşarak sorunu çözüme kavuşturuyor. Yerli ve milli ürün kullanıyoruz, paramız Türkiye’de kalıyor. Tümosan’ı uzun yıllardan beri kullanıyorum ve diğer çiftçilere gönül rahatlığıyla öneriyorum. Sağlam, mekanik ve ekonomik olan Tümosan traktörlerini bundan sonrada yeniden tercih edeceğim. Aslında ben Tümosan’ım, Tümosan benim firmam” şeklinde konuştu.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TürkTraktör Pazarlamadan Sorumlu GMY Jiri Velharticky; “Dijital dönüşüm için teknolojik ürün ve çözümler sunuyoruz”

SONRAKİ HABER

Tarlam cepte uygulaması, 1 yılda 20 bin kullanıcıya ulaştı

BENZER HABERLER
Total
0
Share