Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Venezuela ile tarım yatırımı anlaşması sağlandı

Venezuela’da Türkiye için ayrılan ‘Turkish land’ bölgesinde tarımsal yatırım anlaşması sağlandı. Elde edilecek hasılatın yüzde 70’i Türkiye’ye, yüzde 30’luk kısmı ise Venezuela’ya bırakılacak. Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanlığı tarafından, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye aktarılan bilgiye göre Türk yatırımcıların, Venezuela’da 400 bin hektar tarımsal alanda yatırım yapabilecekleri belirtildi.

Prof. Dr. Vahit KİRİŞÇİ-Tarım ve Orman Bakanı

Tarım ve Orman Bakanlığı, 15 Haziran günü yurt dışında yapılması planlanan tarım ve gıda ürünleri yatırımlarını duyurmuştu. Bakan Vahit Kirişci, bu doğrultuda detayları konuşmak ve Venezuela topraklarında tarım yatırımı yapmak için Güney Amerika’ya hareket etti. Vahit Kirişci, burada Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilmar Castro Soteldo ile bir araya geldi.

Hasılatın yüzde 70’i Türkiye’ye kalanı Venezuela’ya

Venezuela’da Türkiye için ayrılan ve “Turkish land” olarak adlandırılan bölgede tarımsal yatırım yapılacak ve elde edilecek hasılatın yüzde 70’inin yatırımcıya, geri kalan yüzde 30’luk kısmının da Venezuela’ya bırakılacak. Yapılan açıklamada, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, gerçekleştirilen ziyaret ile iki ülke arasında üç ayrı iş birliği anlaşmasının imzalandığını ifade etti. Ayrıca yapılan anlaşmalarla birlikte “Bitki Koruma ve Karantina Alanında İş Birliği Mutabakat Zaptı” imzalandığı duyuruldu.

“Türk yatırımcıların 400 bin hektar alanda yatırım yapabilecekler”

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı; Tarım ve Orman Bakanlığı, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmeler esnasında ve sonrasında, imza töreninde Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Türk yatırımcıları kendi ülkesine yatırım yapmak üzere davet etti. Venezuela Üretken Tarım ve Araziler Bakanı Wilman Castro Soteldo tarafından Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci’ye Türk yatırımcıların Venezuela’da 400 bin hektar tarımsal alanda yatırım yapabilecekleri belirtildi.

Elde edilen hasılat Türkiye’nin ihracatı için de kullanılacak

Yapılan teklife göre, Venezuela’da Türkiye için ayrılan ve ‘Turkish land’ olarak adlandırılan bölgede tarımsal yatırım yapılması ve elde edilecek hasılatın yüzde 70’inin yatırımcıya, geri kalan yüzde 30’luk kısmının da Venezuela’ya bırakılması ifade edildi. Yatırımcının elde edeceği hasılatın Türkiye’nin ihracatı için de kullanılabileceği kaydedildi.”

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Trakya’da ‘Çayır tırtılı’ istilasına ilaçlama dronlarıyla müdahale ediliyor

SONRAKİ HABER

Manisalı çiftçiler, yüzde 50 hibe destekli tarım makine ve ekipmanlarını teslim aldı

BENZER HABERLER
Total
1
Share