Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Trakya’da ‘Çayır tırtılı’ istilasına ilaçlama dronlarıyla müdahale ediliyor

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’ndeki ayçiçeği tarlalarında etkili olan ‘çayır tırtılı’ istilası için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın devreye girmesiyle mücadele hız kazandı. Bakanlık desteğiyle ve tarım ürünlerinin zarar görmesini önlemek için bölgeye ulaşan çok sayıda dronlu ilaçlama firması, çalışmalarına gece-gündüz demeden aralıksız devam ediyor.

Trakya’da çiçekleri açarak, tarlaları sarıya boyayan ayçiçeği tarlaları “çayır tırtılı” istilasıyla karşı karşıya kaldı. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’ndeki ayçiçeği tarlalarında etkili olan tırtıl, bitkiyi kökten başlayıp yaprak ve çekirdek kısmına kadar yiyerek, büyük verim kaybına neden oluyor. Tarım ve Orman Bakanlığı ‘çayır tırtılı’ istilası üzerine devreye girerek, tırtılların görüldüğü bölgelerde havadan dronla ilaçlama çalışması yapıyor. İlaçlama dronlarıyla çayır tırtılıyla mücadele gece-gündüz sürüyor.

“Çiftçimizin ürününü kurtarmak için buradayız”

Bakanlığın desteğiyle Adana’dan Tekirdağ’a bağlı Bıyıkali Mahallesi’ne gelerek mücadeleye dronla destek veren ilaç firması sahibi ve dron pilotu Ali Karaca, çayır tırtılı zararlısından kurtulana kadar bölgede kalacaklarını belirtti. Karaca, “Şu anda Bıyıkali köyünde 2 bin dönümlük bir arazide çayır tırtılına karşı dronla mücadele ediyoruz. Hali hazırda tarlaların dolu olmasından dolayı traktörün girememesi nedeniyle dronla daha etkili mücadele edebiliyoruz. Çiftçimizin bu sene ürününe musallat olan çayır tırtılından kurtarmayı hedefliyoruz. Mücadelemiz bu zararlıdan kurtulana kadar devam edecek. Biz normalde Adana bölgesinde çalışıyoruz. Oradaki tüm işlerimizi bıraktık, burada çiftçimizin ürününe musallat olan ve çok elzem olan bu mücadeleyi sürdürmek için buradayız. Tahminimce 15-20 gün içerisinde bölgenin büyük bölümü bizim ve bölgede ilaçma çalışmaları yapan diğer firmalar tarafından tırtıllardan kurtulacaktır. Umarım tüm çiftçilerimizin tarlasından bu zararlı arındırılır” dedi.

Drone ile nokta atışı ilaçlama

Bıyıkali Mahallesinde ayçiçeği üreticisi olan Kazım Özder, “Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün mesajıyla tırtıl olayından haberdar olduk. Hemen mücadele etme yöntemleri aradık. Oradaki arkadaşlar dron getirdiler, deneme yaptılar. İlaçlama sonunda bu zararlının yüzde 80-90 oranında öldüğünü gördük. Sonrasında bizim tarlamızda da görüldüğünde yine Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne başvurduk ve bizim tarlamızda da ilaçlamaya başladık. Drone aracılığıyla gece-gündüz ilaçlama yapılması mümkün oluyor. Zarar olan bölgeye direk nokta atışı ile ilaç atılıyor. Yapılan ilaçlama çalışmasının bölgeyi bu dertten yüzde 80-90 oranında kurtaracağını tahmin ediyorum” açıklamalarını yaptı.

“Arıların nektar çekmediği gece saatlerinde ilaçlama yapıyoruz”

Tekirdağ´ın Hayrabolu ilçesine bağlı Dambaslar Mahallesi´nde üreticilik yapan tarım makineleri mühendisi Ahmet Niyazi Akçalık da, arıların zarar görmemesi için özellikle gece ilaçlama yapmaya çalıştıklarının belirtti ve şunları söyledi. Akçalık, “Böcek popülasyonu gece nemle birleşip serin havada daha hızlı ilerlediği için bu nedenle ilaçlamayı gece yapmamız daha makul oluyor. Arılar, sıcak havada çiçeklerden nektar çekiyor. Gece yapmamızın en büyük sebeplerinden birisi de arıların ölmemesi. Arı gece uçmuyor dolayısıyla da ballarda kalıcı bir kimyasal kalmıyor. En kısa sürede ilaçlama yapılması gerekiyor çünkü tırtıl yayılışı çok hızla ilerleyebiliyor. 24 saat sonra tarlayı yok olarak görebilirsiniz. Bu tamamen o anki popülasyona bağlı. Eğer ki o anki popülasyon çok hızlı şekilde yavrulama yaptıysa tahmin ediyorum 5-6 saat içerisinde yaklaşık 5-10 dönüm araziyi yok edebilir. Bununla birlikte verimde kayıp yüzde 60-70’lere çıkabilir. Bu durum yağ ve verim oranına da yansır.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

BOBCAT, yetkili servisleriyle bir araya geldi

SONRAKİ HABER

Venezuela ile tarım yatırımı anlaşması sağlandı

BENZER HABERLER
Total
0
Share