Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Yağmur Traktör Sanayi ve Ticaret A.Ş., yeniden bahçelerde

Efsane ve Agrifarm marka bahçe traktörlerinin üretimini gerçekleştiren Yağmur Traktör Sanayi ve Ticaret A.Ş, 35-50 beygir arasındaki 3 farklı bahçe tipi yerli traktör modeli ile pazardaki yerini aldı. Ürün gamını genişletmek için harekete geçen firma, önümüzdeki günlerde 80-90 ve 100 beygirlik tarla tipi traktörlerini de çiftçilerle buluşturmayı hedefliyor

Kuruluşu, 1968 yılına uzanan Yağmur Traktör Sanayi ve Ticaret A.Ş., 20. yüzyılda inşa edilen ve gücünü istikrarlı bir şekilde büyüterek 21. yüzyıla kadar başarıyla taşıyor. Türk çiftçisinin tarım alanındaki en büyük ve güçlü yardımcısı olarak emin adımlarla serüvenine devam eden firma, üretim teknolojileri ile donatılan Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 80.000 m² arazi üzerine kurulu 35.000 m² faal üretim tesisi olan yeni fabrikasında Agrifarm ve Efsane marka bahçe traktörlerinin üretimini gerçekleştiriyor. Türkiye’de Efsane, yurt dışında ise Agrifarm markasıyla çiftçilerin yanında olan Yağmur Traktör Sanayi ve Ticaret A.Ş. ürün gamını genişleterek bilinirliğini artırmayı planlıyor.

Bahçe ve tarla traktörleri

Düzce’de 36 bin metrekare kapalı alana sahip modern fabrikalarında yerli üretim bahçe tipi traktör ürettiklerini ifade eden Yağmur Traktör Satış ve Pazarlama Müdürü Ömer Saraç, çiftçilerin 35-50 beygir arasındaki traktör ihtiyacını karşıladıklarını söyledi. Ömer Saraç, “Düzce’de 70 kişilik ekiple yıllık 4 bin üretim kapasitesine sahip fabrikamızda 35-50 beygir arasında 350, 450 ve 550 olmak üzere 3 farklı seride ürettiğimiz bahçe traktörlerini pazara sunuyoruz. (Yurt içinde kırmızı ve mavi, yurt dışında gri renk) 12 ileri 12 geri şanzımana sahip olan traktörlerimizde çift ve dört çeker seçenekleri yanı sıra bağımsız arka kuyruk mili bulunuyor. Ayrıca traktörlerimizde İngiliz ve İtalyan motor seçenekleri mevcut” dedi. Şu anda sadece bahçe tipi traktör üretimi üzerine yoğunlaştıklarına dikkat çeken Saraç, önümüzdeki günlerde tarla tipi traktör üretimine başlayarak ürün çeşitliliğini arttıracaklarını belirtti ve şunları ekledi: “Tarla tarafında 80-90 ve 100 beygir olmak üzere 3 farklı tarla tipi traktör üretmeyi planlıyoruz. Şu an bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. En kısa sürede tarla tipi traktörlerimizi üretip, pazara sunmuş olacağız. Bunun yanı sıra 2020 ortalarında pazara yeni bir ürün sokmayı planlıyoruz. Bu yeni ürünümüz daha çok taşıma amaçlı olup aynı zamanda motoru ve bütün aksamları ile %100 yerli olarak üretilecek.”

Soldan sağa; Ömer Saraç / Hakan Saraç

Yerlilik oranı yüzde 80

Ürettikleri traktörlerin yüzde 80’nin yerli olduğunun altını çizen Satış ve Pazarlama Müdürü Saraç, “Türkiye pazarına sunduğumuz Efsane serisi bahçe traktörünün şanzıman, ön aks ve Arka akşamların tamamını kendi fabrikamızda üretiyoruz. Traktörümüzün sadece elektrik aksamları ve motoru yurt dışından geliyor. Lastiği yerli firma Petlas’tan satın alıyoruz. Fabrikamızda üretemediğimiz tüm aksamları yerli firmalardan tedarik ediyoruz. Tatbiki bu tedarik sürecinde ilk kriterimiz kalite ve performans oluyor. Sonuç olarak biz kendi ülkemizde üretip hem ülkemize hem de yurt dışına satarsak günün sonunda bizim milletimiz kazanır. Ne olursa olsun yerli ve milli olsun felsefesinde ilerliyoruz. Amacımız bu felsefe doğrultusunda ülkemizde ciddi adetlerde üretim yapan fabrikalar kurmak” dedi.

5 kıtada 55 ülkeye ihracat

Üretimlerinin yüzde 70’ini yurt dışı, yüzde 30’unu ise yurt içi pazara sunduklarını ifade eden Ömer Saraç, ihracat ve iç pazarla ilgili şunları konuştu: “Bahçe tipi traktörler ürettiğimiz için Türkiye’de şu anda Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde bayilerimiz bulunuyor. Karadeniz’in bazı bölgelerinde de bayilerimiz ve servislerimiz yer alıyor. Tabi ürün gamımız genişlediğinde İç ve Güneydoğu Anadolu bölgesine doğru ağımızı genişleteceğiz. 5 Kıtada 55’den fazla ülkeye Agrifarm markası ile traktör ihracatını gerçekleştiriyoruz. Üretimimizin şu anda yüzde 70’i ihracat yüzde 30’u ise iç pazar olarak dağılım gösteriyor. Bu zamana kadar ihracata daha fazla ağırlık verdik. Yurt içi satışlarımıza yeni yeni başladık ama önümüzdeki günlerde yurt içi pazarında da aktif olarak yer alacağız.”

Sağlam ve ekonomik traktör

Yağmur Traktör Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak üretim tarafında tecrübeli bir firma olduklarını ifade eden Ömer Saraç, Yağmur Traktör Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin çiftçilere birçok noktada avantaj sağladığını söyledi ve o avantajları şu şekilde sıraladı: “Sağlam ve dayanıklı bir ürüne sahibiz. Şanzımanımızın güçlü tasarımı sayesinde birçok traktör arkası ekipmanı münadilerine göre daha düşük devirlerde çalıştırmakta.  Bu durum ise Yakıt konusunda çok iyi dönüşler almamızı sağlıyor. Efsane 550 modelimizde 4 silindirli motor kullanıyoruz. Bu da traktörün yakıtının ekonomik olmasını sağlıyor. Traktörümüzün 25 litrelik bir yakıt deposu var ve biz bu traktörle 14 saat boyunca aralıksız tarladaki tüm işlerin yapılabilmesine garanti veriyoruz. Ayrıca güçlü satış sonrası hizmetler ve servis ağına sahibiz. Bayilerimiz ve servislerimiz kendi bünyemizde eğitimler alarak çiftçilerimize hizmet veriyorlar. Yedek parça fabrikamızda üretildiği için çiftçilerimizin yaşadığı bir soruna en kısa sürede müdahale ediyoruz. Fiyatları genellikle çok makul tutuyoruz. Sağlam, dayanıklı, güçlü ve ekonomik bir traktör sahibi olmak isteyenler Yağmur Traktör’ü tercih edebilir.”

Motor üretim hedefi

2018 ve 2019 yılını markanın tanıtımıyla geçirdiklerini, 2020 yılında ise ürün gamını genişleterek daha fazla çiftçiye ulaşmak için faaliyet göstereceklerini aktaran Saraç, “Tüm Türkiye olarak yerli ve milli ürünlere yöneldik. Traktör piyasasında satışlar geçen yıl düşüş gösterdi ama bu yıl yeniden piyasa hareketlenecek. O yüzden ürün gamını çeşitlendirip daha fazla çiftçiye ulaşmak istiyoruz. Bunun yanı sıra traktörlerimizin şanzımanını üretiyoruz ama gelecek dönemlerde motorlarımızı da fabrikamızda üretmek istiyoruz. Kardeş firmamız Yağmur Motor ile bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Motorunu da Türkiye’de üretirsek çiftçilere yüzde 100 yerli ürün sağlamış olur ülke ekonomisine katkı sunmuş olacağız” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Konya’dan dünyaya açılan kapı: Tarımsan

SONRAKİ HABER

Yeni JXE serisi İzmir’de görücüye çıkıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share