Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Akay Tarım, Optum 270 CVX ile güçlendi

Ege Bölgesi’nin verimli arazilerinde yem bitkisi yetiştiren ve tarım müteahhitliği yapan Akay Organik Tarım, mısır silajından yoncaya, saptan samana kadar besi çiftliklerinin yem ihtiyacını karşılıyor. Sezonda hızlı ve sorunsuz çalışmak için güçlü traktörlere ihtiyaç duyan işletme, TürkTraktör’den satın aldığı 270 beygirlik Case IH Optum 270 CVX ile makine parkını güçlendirdi.

1985’li yılarda kendi arazilerinde geleneksel olarak çiftçilik yapan Rüştü Akay, Ege havzasında hayvancılığın gelişmesi ve modern tarımın ilerlemesi sonucunda makine yatırımında bulunarak çiftçiliğin yanı sıra tarım müteahhitliğine adım attı. 2010 yılında da Akay Organik Tarım İşletmesi’ni kuran Rüştü Akay, büyük işletmelerin ve yöre çiftçisinin ihtiyacı olan modern tarım makineleri ile hizmet vermeye başladı. Bölgede hem yem bitkisi yetiştiriciliği yapan hem de sahip olduğu güçlü makine parkıyla müteahhitlik hizmeti veren işletme, 365 gün süren kaliteli üretim anlayışıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Akay Organik Tarım, şu anda mısır silajı depolanması, balya paketleme, sap ve saman temini, silaj paket satışı, hayvan gübresi satışı, lazerli tesviye ile arazilerin düzeltilmesi, kombi dikim makinesi ile mısır çizimi ve hububat mibzeri ile hububat çizimi olmak üzere anahtar teslim projelerde yer alıyor.

Makineleşme…

Baba mesleği olan çiftçiliğe 35 yıl önce başladığını hatırlatan İşletme Yöneticisi Rüştü Akay, ilk etapta geleneksel yöntemlerle tarım yaptığını fakat gelecek için tarımda makineleşmenin gerekliliğini anladığını ve bu doğrultuda mekanizasyona yatırım yaptığını söyledi. Akay, “Baba mesleği çiftçiliğe bundan tam 35 yıl önce başladım. O dönemlerde çiftçilik yapmak gerçekten çok zordu. Düzen yok, Traktör ve tarım makineleri eski ve ilkel. Arazilerin tesviye durumları bozuk, tarla sulamak için elektrik yok. Açıkçası ticari bir işletme mantığımız yoktu. Sadece mevcut tarlalarımız ekilip, biçilirdi. Tarımsal üretimlerimizi senelerce bu şekilde devam ettik. Daha sonra gelecek için tarımda makineleşmenin gerekliliğini anladık ve bu doğrultuda yatırım yaptık” dedi.

Tarımsal üretim ve müteahhitlik

Gelecekte ayakta kalmak için mekanizasyon yatırımına yöneldiklerini ve sürekli olarak kendilerini yenilediklerini belirten Akay, gerekli makine yatırımında bulunduktan sonra Akay Organik Tarım’ı kurduklarına değindi ve şunları ekledi: “Yıllar içerisinde çiftçilikten makineciliğe adım atmamız gerektiğini düşündük ve 2010 yılında Akay Organik Tarım’ı kurduk. İlk yıllarda darı silajı üretmeye başladık. Tabi bir taraftan tarımsal faaliyetlerimizi makine yatırımı ve teknoloji ile modernleştirirken bir yandan da sahip olduğumuz makinelerle çevremizdeki çiftçilere müteahhit hizmeti vermeye başladık. Şu anda da kendimize ait 500 dönümlük arazide yonca ve mısır üretiyoruz. Bölgedeki büyük hayvan işletmelerinin yem ihtiyacını karşılıyoruz. Bunun yanı sıra bölgedeki mısır silajı depolanması, balya paketleme, sap ve saman temini, silaj paket satışı, hayvan gübresi satışı, lazerli tesviye ile arazilerin düzeltilmesi, kombi dikim makinesi ile mısır çizimi ve hububat mibzeri ile hububat çizimi olmak üzere anahtar teslim projelerde yer alıyoruz. Pınar Et ve Hedef Çiftliği gibi büyük işletmelere çözüm ortaklığı yapıyoruz. Açıkçası tarıma ilk başladığımız yıllarda ilkel yöntemlerle iş yaparken şu anda gelişen teknolojiyle birlikte modern makinelerle işlerimize devam ediyoruz.”

Yüksek beygirli traktörler…

Bölgede tarım müteahhitliği yaptıkları için güçlü bir makine parkına sahip olmalarının önemli olduğuna dikkat çeken Akay, traktör ve tarım ekipmanı yatırımında bulunurken dikkat ettikleri hususları şu şekilde anlattı: “Mekanizasyon yatırımındaki en büyük kriterimiz marka tarafından işletmemize sunulan uygun şartlar. Onun haricinde traktörün gücüne, yakıtına, sağlamlığına ve markanın servisine önem gösteriyoruz. Tabi markanın arkasında duran firmanın güçlü olması da önemli kriterlerimiz arasında yer alıyor. Güç konusun biraz daha üzerinde durmak istiyorum. Bölgede müteahhitlik hizmeti verdiğimiz için sezonda hızlı ve en verimli şekilde işimizi gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bunu yapmamız içinde parkımızda yüksek güç gerektiren tarım ekipmanları yer alıyor. Bu ekipmanları kullanmak için yüksek beygirli traktörlere ihtiyaç duyduk ve yatırımımıza bu şekilde ağırlık verdik.”

Case IH Optum 270 CVX yatırımı

Şu anda makine parklarında 3 adet traktör, 2 adet silaj makinesi ve 1 tane balya makinesi ile çok sayıda tarım ekipmanlarının yer aldığını belirten Akay, parklarına son olarak TürkTraktör’den satın aldıkları Case IH Optum 270 CVX modelini kattıklarını söyledi. Akay, “Teknolojiyi yakından takip etmez ve güçlü bir makine parkına sahip olmazsanız müteahhitlik yapmanız çok zor. Çünkü; makine parkınız ne kadar güçlüyse siz de o kadar güçlüsünüz demektir. Tabi gücün yanı sıra parkın bakımlı olması da önemli bir husus. Dışardan iş yaptıracak olan bir müşterimiz makine parkımızda güçlü traktörleri görünce gönül rahatlığıyla size işi verebiliyor. Bu doğrultuda yaklaşık 4 ay önce 270 beygir gücüne sahip olan Case IH Optum 270 CVX modelini parkımıza ekledik. Yüksek beygirli bir traktör satın aldık çünkü çok büyük ve güç gerektiren ekipmanlara sahibiz. Açıkçası kullandığınız ekipmanlar alacağınız traktörün gücünü belirledi diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Akay Organik Tarım İşletmesi Kurucusu Rüştü Akay

TürkTraktör güven veriyor”

TürkTraktör ve Case IH ile 2011 yılında tanıştığını ve çalışmaya başladığının altını çizen Rüştü Akay, neden Case IH markasını tercih ettiğini şu sözlerle açıkladı: “Öncelikle Case IH markasının arkasında Koç Grubu’nun güvenilir şirketlerinden TürkTraktör bulunuyor. Dolayısıyla karşımızda ciddi bir muhatap var. TürkTraktör’e güvendiğimiz için Case IH’ın traktörünü gönül rahatlığı ile tercih ettik. Case IH Optum 270 CVX modeli, sağladığı güç ve performans ile bize büyük katkı sunuyor. Traktörün yürüyüşü oldukça iyi. Yakıt açısından da yaptığı işe göre büyük avantaj sağlıyor. Dayanıklılık ve sağlamlık konusunda ise zaten Case IH dünya çapında isim yapmış bir marka olduğu için sonuna kadar güveniyoruz.”

Güçlü traktör, hızlı iş

Case IH Optum 270 CVX modeli ile işlerinin hızlandığına değinen Akay, “Diğer traktörlerle 2 saatte yaptığımız işleri Optum 270 CVX ile 1 saatte yapıyoruz. Zamandan tasarruf ediyoruz ve iş kaçırmıyoruz. Müteahhitlik hizmeti veren bir işletme olarak sezonda zaman bizim için çok önemli. Optum 270 CVX’in sağladığı güç ile kendimize güvenimiz geldi. Ayrıca CVX şanzımana sahip olan traktörün gücünden faydalanarak mısır hasadı sırasında tarladaki kamyonun kolayca silaj makinesi ile senkronize olarak hareket etmesini sağlıyoruz. Bu da bizim işlerimizin aksatmadan devam etmesini sağlıyor” İfadelerini kullandı.

Case IH’ı çiftçilere öneriyorum”

Standart bir çiftçi profilinden çıkarak işlerini geliştirdiklerini vurgulayan Akay, traktörün yanı sıra TürkTraktör’den aldıkları yedek parça, satış sonrası ve servis hizmetinden de son derece memnun olduklarını söyledi. Bölgede Case IH markasının çiftçiler tarafından çok merak edildiğini de aktaran Akay, Case IH markasını gönül rahatlığıyla önerdiğini ve bundan sonraki traktör yatırımlarında da yeniden Case IH markasını tercih edeceğini sözlerine ekledi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Massey Ferguson, bayileri ile Antalya’da buluştu

SONRAKİ HABER

Çiftçi TR6 ile gücünü, MasterDrive ile verimini artırıyor 

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share