Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

ASKO-Claas iş birliği 4.yılında başarılara koşuyor

ASKO İş ve Tarım Makinaları, Alman devi Claas ile iş birliğinin 4. yılında gerek satış gerekse satış sonrası hizmetler kapsamında önemli başarılara imza atıyor. Özellikle hasat makineleri grubunda çiftçilerin öncelikli tercihleri arasında yer alan Claas’ın tüm yeni ve teknolojik ürünlerini pazara sunan firma, müşterilerine büyük avantajlar sağlıyor. Profi Traktör Türkiye olarak Claas Ülke Müdürü Carsten Wolk ve ASKO İş ve Tarım Makinaları Satış Müdürü Serkan Anlaş ile bir araya gelerek, ASKO-CLAAS iş birliği hakkında konuştuk.

ASKO-Claas distribütörlük anlaşması, 2017 yılında düzenlenen Bursa Tarım Fuarı’nda Türk tarım sektörüne duyurulmuştu. 4 yıllık süreçte bu iş birliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Carsten Wolk: 2017 yılında Bursa Tarım Fuarı’nda iş birliğimizi duyurmuştuk. ASKO İş ve Tarım Makinaları ile iş birliğine başladığımız için çok ama çok mutluyuz. Distribütörlük anlaşmasının ilk yıllarında Türkiye’deki ekonomik durumlar sebebiyle tarım makineleri sektöründe bir gerileme yaşanmıştı. Bu dönemde zor zamanlar geçirdik. Ama son iki yıldır çok iyi gelişmeler kaydettik. Ve bu sonuçlardan oldukça memnunuz. Silaj makinesi satışlarımızda güçlü bir artış yaşanıyor. Hasat makinesinde de iyi bir satış rakamlarına sahibiz. Aynı zamanda balya makinesi kapsamında da Türkiye’nin her bölgesinde güzel işler yapıyoruz. Tabii ki bu pozitif gelişmelerin devam etmesini istiyoruz.

ASKO İş ve Tarım Makinaları ile Claas temsilcileri

Özellikle hasat grubunda Türk çiftçisinin Claas markasına ayrı bir ilgisi var. Bu ilginin sebebi sizce nedir?

Carsten Wolk: Türkiye’yi tarım makineleri pazarında önemli bir alan olarak görüyoruz. Türk müşterilerimizin de oldukça profesyonel olduklarını düşünüyoruz. Bundan sonrasında bizim işimiz; Türkiye’deki tüm müşterileri ve çiftçileri son teknolojik gelişmelerden haberdar etmek oluyor. Son dönemlerde makineler ve yeni teknolojiler hakkında oldukça büyük gelişmeler var. Bu bilgilendirmeler profesyonelleşme ve verim alma açısından hayati öneme sahip. Çiftçiler verim alabilecekleri makineleri kullanırlarsa daha fazla kazanç elde edebilirler. Biz müşterilerimize kazançlarının bir kısmını teknolojik ürünlere yatırmalarını tavsiye ediyoruz. Finansal açıdan en başarılı sonuçları almak için yapılması gereken şey budur. Ve bu konuda işimizi iyi yaptığımızı düşünüyorum.

Pandemi döneminde ASKO’nun satış sonrası hizmetler tarafındaki çalışmalarını nasıl buldunuz?

Carsten Wolk: Satış sonrası hizmetler, bizim pazarlama konseptimiz için çok ama çok önemli bir faktör. Aynı şekilde servis içinde aynı şeyleri söyleyebilirim. Biz, özellikle pandemi döneminde müşterilerimizi satış sonrası hizmetler kapsamında asla yalnız bırakmadık. Bütün gücümüzle müşterilerimize desteklerimizi sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Tabi bütün bunları koronavirüs önlemlerine uygun bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Serkan Bey, ASKO-Claas iş birliğini siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Ayrıca pandemi dönemindeki faaliyetlerinizi kısaca değerlendirir misiniz?

Serkan Anlaş: 4 yıl önce yine bir Bursa Tarım Fuarı’nda ASKO İş ve Tarım Makinaları olarak Claas ile distribütörlük anlaşması imzalayıp, işe koyulduk. Tabi bu süre içerisinde pandemiyi de içerisine dahil edersek, zor günler geçirdik. Fakat çalışmalarımıza aralıksız olarak devam ettik. Özellikle pandemi, çalışma koşullarını zorlaştırdı ama gıdaya olan ilgi ve gıdanın değerini tüm dünyaya gösterdi. Bundan dolayı 2021 yılında tarım makineleri sektöründe ciddi bir büyüme yaşandı. Satış kapsamında önemli işlere imza attık. Satış sonrası açısından da gayet hızlıyız. Çünkü biz hasat/harman makineleri satıyoruz. Bu makineler diğer makineler gibi değil. Bizim makinelerimiz sezonluk ve kısa süreli çalışıyor. Örneğin; şu an çeltik hasatı devam etmekte, müşterilerimiz makineyi alıyor ve 20 veya 30 gün çalışıyor. Onlar için makinenin bir gün bile durmaması gerekiyor. Bunun için müşterilerimize yeterince destek vermeye çalışıyoruz.

2021 yılında birçok yeni ürünü Türkiye pazarına getirdiniz. Gelecek yıl da bu yenilikler devam edecek mi?

Serkan Anlaş: Tabii devam edecek. Claas yeniliklere ve inovasyona önem veren bir üretici. Önümüzdeki yıl biçerdöver tarafında yeni bir ürünümüzü çiftçilerin beğenisine sunacağız. Geçtiğimiz yazda, Pofi Traktör ile de tanıtımını yaptığımız, Quadrant 4000 serisi balya makinesini Türkiye’ye getirip müşterilerimizin beğenisine sunduk. Küçük işletmeler veya sadece kendi tarlalarını işleyen çiftçilerimiz, küçük balya makineleriyle çalışırken çok zorlanıyorlardı. Küçük balyaları toplama işi tamamen işçiye bağlı emek gücüyle yapılan bir süreç. Biliyorsunuz zaten tarım sektöründe de iş gücü bulmak çok zor. Ondan dolayı Quadrant 4000 serisi balya makinesini Türkiye’ye getirdik ve tanıtımını yaptık. Burada amaç daha hızlı bir şekilde ürünü toplayıp, daha ucuza getirmek ve işçilik gereksinimi azaltmak. Şüphesiz Claas’ta yenilikler bitmiyor ve bizlerde ülkemizin şartlarına uygun her teknolojik gelişmeyi müşterilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

“Z kuşağını, tarım ve hayvancılık sektörüne çekmeyi hedefliyorum”

SONRAKİ HABER

Argo Tractors, Landini ve McCormick markalarını Türkiye’de kendi şirketi ile yönetmeye başladı

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Case IH, pazar payını artırıyor

TürkTraktör Pazarlama Direktörü Jiri Velharticky, Case IH’ın sahip olduğu yeni ve teknolojik ürünler, güçlü bayi ve servis yapılanmasıyla…
Total
0
Share