Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Benzinle çalışan ilk traktör hangi ülkede üretilmiştir?

Çiftlikler ve tarımsal işletmeler bundan birkaç on yıl öncesine kadar çok daha farklı sistemlerle çalışıyorlardı; geleneksel yöntemlerle. O günde bugünde amaç her zaman daha fazla verim elde etmekti. İlk zaman icatlar arasında benzin yakıtı kullanarak yapılan traktör arama motorlarında gündem oldu. Peki, Benzinle çalışan ilk traktör hangi ülkede üretilmiştir?

Benzinle çalışan ilk traktör hangi ülkede üretilmiştir?

İngiltere’de 1902’de üretilen ve çok ilgi gören benzinli traktöre “zirai motor” deniliyordu. ABD’de Henry Ford, ucuz otomobilleri piyasaya çıkardığı yıllarda benzinli traktör de yapmaya başladı ve o dönemde “traktör” adı kullanıma girdi. Ford’un “Fordson” marka traktörleri 1917’de ABD’de en fazla satılan traktördü. Ford’un traktörleri daha sonra İngiltere ve Rusya’da da üretildi. Kısa süre sonra tüm dünyada, demir tekerlekli buharlı traktörlerin yerini lastik tekerlekleri olan benzin veya mazotla çalışan traktörler aldı.

Ülkemizde traktör üretimi için 1955’te Minneapolis Moline Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. kuruldu. Türkiye’de ilk traktör 1954’te üretildi. İlk milli traktör ise 1963’te geliştirildi, ancak o da ilk milli otomobil Devrim’in kaderini yaşadı.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde tarımda makineleşme desteği

SONRAKİ HABER

Agritechnica Fuarı 2023’e ertelendi

BENZER HABERLER
Total
0
Share