Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde tarımda makineleşme desteği

Kırsalda kalkınmayı sağlamak ve çiftçinin daha yüksek kazanç elde etmesi için nitelikli tarım ve hayvancılığa önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, fide ve fidan dağıtımından ürün toplama merkezlerine kadar her alanda çiftçiyi destekliyor. Bursa’da üretim kalitesinin artırılması amacıyla HAGEL işbirliğinde 10 ilçede yüzlerce çiftçinin yararlanacağı çok sayıda tarım ekipmanı dağıtıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, üretim kalitesinin artırılması amacıyla’ HAGEL işbirliğinde gerçekleştirdiği projede ceviz kırma, ceviz silkeleme, salça, çilek sırt, dal parçalama, gübre atar çizel, traktör arkası pistonlu çayır ve ot biçme, helezon yem ezme, yem kırma ve taş kırma makine ekipmanları dağıttı. 10 ilçeyi kapsayan projeden yüzlerce çiftçi yararlanıyor.

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt, Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz, Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, partilerin temsilcileri, belediye ve kooperatif yöneticileri ile çiftçiler katıldı.

 Tarım yatırımlarına önem veriyoruz

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ve Bursa İli Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) tarafından alınan ekipmanlar, düzenlenen törenle Osmangazi, Nilüfer, Mustafakemalpaşa, Harmancık, Orhangazi, Yenişehir, Büyükorhan, Mudanya, Orhaneli ve İznik ilçelerinde ihtiyaç duyulan bölgelere dağıtıldı. Destek kapsamında 8 adet ceviz kırma makinesi, 4 adet ceviz silkeleme makinesi, 13 adet salça makinesi, çilek sırt makinesi, dal parçalama makinesi, gübre atar çizel makinesi, traktör arkası pistonlu çayır ve ot biçme makinesi, helezon yem ezme makinesi, yem kırma ve taş kırma makinesi çiftçilere teslim edildi. Ayrıca Mustafakemalpasa ilçesi Karaoğlanlar, Camandar, Yenibalcık, Keltas ve İlyasçılar mahallelerine mera karışımı tohum desteği verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gıda ile tarımın hassas ve önem verilmesi gereken konular olduğunu belirtti.

“2024’e kadar 5.5 milyon fide desteği vereceğiz”

Tarım ve çiftçiye destek olmak için böyle bir proje yaptıklarını belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, insanların tarımdan kaçtığı ve ziraatın tercih edilmez bir unsur gibi algılandığı bu dönemde tarıma daha fazla yatırım yaptıklarını ifade etti. Bursa’nın tarım konusunda avantajlar barındırdığını dile getiren Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’nin Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, HAGEL ve Tarım AŞ marifetiyle birçok çalışma yaptığını söyledi. 2024 seçimine kadar 5,5 milyon fide-fidan dağıtımı hedefi belirlediklerini söyleyen Başkan Aktaş, “Tarım konusunda ısrarcı olan, yatırım yapan, bilinçlenme konusunda altyapı oluşturan tüm yöneticilere teşekkür ediyorum. Daha yapacağımız çok iş var. Tarım ihracatımızı daha da artırmamız lazım. Yurtdışı kanallarını daha da geliştirdiğimizde, maddi getiriler artacaktır. Üreticimiz de bundan daha fazla memnun olacaktır. Amacımız, şehir adına menfaat ve fayda kazanmaktır. Ekip arkadaşlarımızla çiftçimizin ihtiyaçlarını tespit etmeye devam edeceğiz. Toprak analizlerine göre desteklerimizi sürdüreceğiz. Verdiklerimizin hepsi birer değerdir. Süreçlerin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi. Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, Bursa’nın sanayi ve tarım alanında öncü bir şehir olduğunu söyledi. Bursa’nın tarımda verimliliği ve ekipmanı iyi kullanan şehirlerarasında yer aldığını belirten Aygül, çiftçinin her zaman yanında olan Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkan Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Tarımda devrim: Bir kez ek 10 yıl hasat et

SONRAKİ HABER

Benzinle çalışan ilk traktör hangi ülkede üretilmiştir?

BENZER HABERLER
Total
0
Share