Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Bobcat, TL35.70 ile bir kez daha farkını ortaya koydu!

Tarım ve endüstriyel uygulamalarda “Joker” makine olarak kullanılan Bobcat TL35.70 modeli, eşsiz özellikleriyle sınıfındaki teleskopik yükleyiciler arasında ön plana çıkıyor. Kullanıcılardan alınan geri bildirimlerle geliştirilen TL 35.70; kaldırma kapasitesi, arazi üzerinde verim sağlayacak özellikleri, operatörlerin rahatlığı düşünülerek tasarlanan kabini ve birçok avantajıyla sektörde fark yaratıyor.

HASEL güvencesiyle Türkiye pazarında yer alan Bobcat, rakiplerine oranla yüksek performans ve verimlilik sağlayan makineler üretmeye devam ediyor. Bobcat Telehandler Ürün ve Satış Müdürü Mustafa Çağa, müşterilerinin güvenini ve operatörlerin memnuniyetini sağlama amacıyla üretilen ve Türkiye pazarına sunulan TL 35.70 modelini tanıttı.

“Rakip modellerde olmayan eşsiz özellikler taşıyor”

HASEL tarafından 2022 yılı itibariyle Türkiye’ye getirilen TL 35.70, firmalar için verimlilik ve tasarruf sağlayacak şekilde dizayn edildi. Operatör güvenliği, uzun ömürlü komponentler, satış sonrası hizmetler, yedek parça bulunulabilirliği, 500 saat bakım aralığı ve 3 bin saat – 3 yıl garanti opsiyonu gibi özelliklerle işletmelerde avantaj yaratan Bobcat’in TL 35.70 modelini tanıtan Telehandler Ürün ve Satış Müdürü Mustafa Çağa, “Bu makine kendisine rakip birçok modelde olmayan eşsiz özellikler taşıyor” dedi. Firmalar ve operatörlerin talepleri üzerine şekillenen yeni modelin özellikleri hakkında bilgi veren Çağa, “TL 35.70, özellikle arazi ve beton zeminde verimlilik sağlayacak birçok özelliği barındırıyor. Bu özelliklerden bir tanesi, geniş aralığa sahip 460’a 70 R24 yani radyal özellikli Michelin lastikler. Diğer özellikler arasında kış mevsiminde havanın erken kararması ve gece çalışmalarının zorlu şartlarda yapılması sebebiyle önem taşıyan yol sürüş lambaları ve bom aydınlatmaları var. Ayrıca üstünde durduğumuz konulardan biri de makinenin bom yapısı ve bom dizaynı. Makinemizde deve boynu dediğimiz kısım üzerinde kaynak yok. Yalnızca bomdaki ve yükteki stresi dağıtacak anahtar delikleri var” dedi. Bobcat TL 35.70 modelinin hidrolik kısımlarındaki yağlama sisteminde yer alan pointler (yağlama noktaları) sayesinde yağlamayı çok kolay yapabildiğine dikkat çeken Çağa, ayrıca TL35.70’de hidrolik ataşmanlara bağlantı noktalarının da hazır bulunduğunu söyledi ve şunları ekledi: “Makinenin dışında herhangi bir hortum veya boru görmezsiniz. Bu çok önemlidir. Çünkü çalışma saatleri sırasında herhangi bir ekipmana hortum takılması, hidrolik bir hattın değmesi veya arızalanması söz konusu değil.”

Mustafa ÇAĞA – Bobcat Telehandler Ürün ve Satış Müdürü

LSD ile tüm engeller aşılıyor

Mustafa Çağa, TL 35.70 modelini rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biri olan LSD özelliği hakkında ise, “Bu modelde bir teker çamura saplandığında ya da çamurda patinaj çekmeye başladığında diğer tekerdeki gücü kesip çamura batan veya patinaj çeken tekere aktaran LSD özelliği mevcut. Yani mekanizmayı kilitleyerek bir aktarım yapıldığını düşünün. Makine, bu özellik sayesinde takıldığı engellerden kurtulabiliyor. Karlı, buzlu ve çok topraklı alanlarda da tutunma kabiliyetini artıran bu özellik, çekme gücü ve manevra kabiliyeti gibi alanlarda da güç sağlıyor. Bu özellik komponentlerin yorulmasını engellediği için uzun ömürlü bir kullanım imkanı da sunuyor” şeklinde konuştu.

Daha az enerji, yüksek verim

2022 yılı itibariyle makinelerde hem satış sonrası servis hem de yedek parça alanlarında ciddi çalışmalar gerçekleştiren ve bu çalışmalarla ilgili olumlu geri dönüşler alan Bobcat, 3 bin saat – 3 yıl garanti opsiyonu verebilen tek firma olmasının yanında garanti süresini makine alım sürecinde 5 yıla kadar uzatabiliyor. Üretim, satış ve satış sonrası hizmetler konusunda sürekli olarak iyileştirmeler yapan Bobcat’in TL 35.70 modelinde de aynı imkanlar sunuluyor. Makinenin sunduğu diğer imkanlar hakkında bilgi veren Mustafa Çağa, “Makinenin model adından gördüğünüz ‘35’ ifadesi 3,5 ton kaldırma kapasitesi, ‘70’ kısmı da 7 metre yükseklik anlamına geliyor. Bobcat bu makinede kendisine ait Stage 5 motorunu kullandı, bu çevreyi korumak adına oldukça önemli. Bu makinede 2 tip yürüyüş modeli var; bunun avantajı depo içerisinde malzeme yüklediğiniz zaman güce ihtiyacınız yok. Hidrolik sistemi buradan ayarlayıp daha az yakıt harcayabilirsiniz. Dynamite modda uzun süreli arazi kullanımı için gücü yürüyüşe verebiliyorsunuz. Powershift şanzıman yerine motorun gücünü direkt olarak yürüyüşe veren hidrostatik şanzımanın kullanıldığı bu makine, motorun içindeki soğutucular sayesinde hararet de yapmıyor. Bu şekilde daha az enerji kullanılarak çok daha verimli ve yüksek bir performans sergileniyor” dedi. Çağa sözlerinin devamında, “Makinenin en önemli özelliklerinden biri arka çeki kancasının römork kısmına uyumlu, yani rotatörlü ve arka taraftaki çeki kancasının elektrik çıkışlı olması. Bu özellikler herhangi bir römorku takıp çekebilmek açısından önemli. Özellikle tarım sektöründe çok işe yarayacak bir özellik. Çeki kancasının olduğu bölgede mapa bağlantısı var, bu aynı zamanda elektrik çıkışının olduğu nokta. Burada emniyet kemeri de mevcut. Makinenin rot kollarının olduğu bölge de oldukça kritik, çünkü en oynak noktalardan biri. Bobcat burada bir rulman kullandı. Bu çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmasını sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

“Bobcat’in telehandler modelleri mühendislik harikası”

TL 35.70 modelinde bulunan denge merkezinin kritik önem taşıdığına vurgu yapan Mustafa Çağa, çalışma şartları için gerekli olan tüm ihtiyaçların karşılanması adına çaba sarf ettiklerini belirtti. Aldıkları tüm geri dönüşleri değerlendirdiklerini ve bu değerlendirmeler ışığında yaptıkları geliştirmelerle ‘en iyi’ çalışmayı yakaladıklarını belirten Çağa, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Makinelerde önem taşıyan çok fazla nokta var ve biz hepsini değerlendiriyoruz. Örneğin makinelerin bastığı zeminde dengeli durabilmesi çok önemli, bu noktada Bobcat’in telehandler modellerine baktığınızda bir mühendislik harikası görebilirsiniz çünkü makinede denge merkezi mevcut. Ağırlık merkezinin tam dengede ve bomun şasinin tam orta noktasında olması çalışma sahasında büyük avantaj sağlıyor. Yani bu makine yerden 3,5 ton alıp yukarı kaldırdığında 6-6,5 metrede yeterli kapasiteye ulaşıyor. Ya da bomu uzattığınız zaman dik bir pozisyonda ortalama 1600-1700 kiloluk bir malzemeyi 4 metre uzağa iletebiliyor. Rakip modellerle karşılaştırdığınızda Bobcat’in çok daha güçlü, çok daha geniş bir merkeze sahip olduğunu görebilirsiniz. Sahada ataşman değiştirme de oldukça önemli, bu yüzden biz hidrolik ekipmanlardan kaçınarak basit bir şekilde değiştirilebilecek mekanik sistemi kurduk. Hem operatörleri hem de işletmeleri düşünerek ileride bir sorun yaratmaması adına genel olarak makinenin üzerindeki elektronik aksanları da azaltmaya çalıştık.”

Korunaklı akü, güçlü şasi ve hasara karşı dayanıklı tasarım…

Bobcat’in TL 35.70 modelinin uzun ömürlü bir kullanım amacıyla tasarlandığına dikkat çeken Mustafa Çağa, bu doğrultuda şasinin kalın ve güçlü olduğunu belirtti. Makinenin altının da olası hasar ve engebelere karşı kapatıldığını ifade eden Mustafa Çağa, “Arazi çalışmalarında sıçrayan taşlar ve engebeler konusunda oldukça önemli bir özellik” dedi. Akü için de korunaklı bir yapı dizayn edildiğini belirten Çağa, “Akü korunaklı bir şekilde motorun içinde alt kısımda bulunuyor. Bu konumda hasar görme veya dış etkenlerden etkilenme durumu söz konusu değil. Ayrıca yakıt tankının kilidi mevcut, kendi anahtarlarınızla açabilirsiniz. Hidrolik tank ise daha gizli bir bölümde. Dışarıdan bir diyagramla hidrolik yağının seviyesini görebilirsiniz. Hidrolik yağın bu kadar gizli olmasının sebebi de dışardan gelen herhangi bir darbe sonucunda hasar almayı engellemek ve güneş ile yüksek sıcaklıklardan korunmasını sağlamak” ifadelerini kullandı.

Makinenin ömrünü uzatmak kullanıcının elinde

Makinelerin uzun ömürlü olması için Bobcat’in sunduğu özelliklerin yanında kullanıcıların da yapması gerekenler olduğuna dikkat çeken Mustafa Çağa, periyodik bakım süreçlerine vurgu yaptı. Makinenin günlük bakımının oldukça önemli olduğuna değinen Çağa, “Makinenin günlük bakımlarına dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca orijinal parçalar kullanmak ve yakıtta kaliteli AdBlue kullanmak da önem taşıyor. Günlük bakım için makindeki radyatörler ve fanlar, küçük mandallarla açılarak temizliğe elverişli bir hale getirildi. Ayrıca makine yatay motora sahip olduğu için yer seviyesinden bütün erişimleri kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Pistonlu sistem kaputu çok basit bir şekilde kapatmanızı sağlıyor. Kaput dizaynına baktığımız zaman da motor kaputunun köpek balığı sırtı şeklinde olduğunu görebilirsiniz. Bu tasarım dışarıdan gelen materyallerin içeri girmesini engellemeye yönelik. Aynı zamanda otomatik sistemde bulunan geri üfleme fanı da içeri giren tozu dışarı atıyor” ifadelerini kullandı.

“Operatörleri dinledik, istedikleri özellikleri ekledik”

Makine tasarımında özellikle operatörlerin istek ve ihtiyaçlarına yönelik aksesuarlara ve özelliklere dikkat eden Bobcat, TL 35.70’de farkı gözle görülür bir şekilde uyguladı. Yalnızca geniş görüş açısıyla değil makineye iniş ve binişlerde sağladığı kolaylık, çamurlu zeminler için 2 tutma noktası ve 1 ayak basma noktası gibi detaylarla da operatörleri mutlu eden TL 35.70; yenilikçi tasarımında telefon, bardak veya herhangi bir aksesuarın koyulabileceği bir tutacak da barındırıyor. Tüm bu özelliklerin operatörü ‘evindeymiş gibi hissettirdiğine’ dikkat çeken Mustafa Çağa, “Operatörleri gerçekten dinledik ve istedikleri her özelliği kabine ekledik. Biz bu makinede oldukça kullanışlı çok sayıda özelliği kullanıcılara sunuyoruz. Bu özellikler arasında en önemli olanlardan biri operatörün görüş açısı. Operatörün çalışma sırasında rahat olması çok önemli, burada öncelik operatörün baktığı noktadan en alta kadar makinenin ataşmanlarını ve çatalı net bir şekilde görebilmesi. TL 35.70’de bu şartı sağladığımız gibi güneş ışığından korunmaları için özel tasarım güneşlik de ekledik. Rakiplerine oranla çok daha geniş bir şekilde tasarlanan kabinde yalnızca koltuk değil direksiyon da isteğe göre ayarlanabiliyor. Koltukta ise arkaya doğru yaslanabilme özelliğine bayılacağınızı düşünüyorum. Tabi bunlarla beraber radyonun bluetooth bağlantılı olması da çok cazip” dedi. Yalnızca konfor alanında değil herhangi bir tehlike durumunda da operatörleri düşündüklerini belirten Mustafa Çağa, “Makinenin arkasında tehlike anında avantaj sağlayacak kaçış camı denilen bombeli bir cam var. Aynı zamanda N 15 bin güvenlik sistemi mevcut. Bunlar tehlike anında direkt olarak müdahale edebileceğiniz konumlara yerleştirildi. Bu çok önemli çünkü panik anında kolay erişim sağlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Fabrikadan orijinal ekipmanları ile birlikte kapınıza teslim”

Operatörleri çalışma sahasında yormayacak şekilde dizayn edilen TL35.70’e sonradan herhangi bir donanım eklenmediğini ve tüm donanımların fabrika çıkışlı olduğunu belirten Mustafa Çağa, makinenin doğrudan fabrikadan alınmış gibi müşterilere ulaştırıldığını söyledi. Makine içerisindeki klima sisteminin de tıpkı diğer sistemler gibi fabrika çıkışlı olduğuna değinen Mustafa Çağa, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi: “Bu makinede sonradan eklenen hiçbir donanım yok. Özellikleriyle sektörde imza olacak TL35.70, gece çalışmaya elverişli ışıklandırma sistemi, içeriden açılan yanal camı ve 5 inç LCD paneli gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Ancak bu özelliklerin dışında operatörlerin en çok rahatsızlık duyduğu ‘kovanın içinde kalan malzeme kalıntıları’ sorununa çözüm üreten ‘shaking’ dediğimiz kova sallama sistemi de oldukça dikkat çekiyor. Hem direksiyondan hem de joystickin altında bulunan kısımdan ileri geri manevra kabiliyeti yapılabiliyor. Ayrıca joystick üzerinden yürüyüş modu ayarlanabiliyor. 5 inç LCD paneli üzerinden makinenin eğimi, yakıtı, durumu ve her türlü fonksiyonu kontrol edilebiliyor. Makinede bomu kaldırma, uzatma bir de çatalı hareket ettirme fonksiyonu var. Bu özellikler de joystick üzerinden kontrol edilebiliyor. Ayrıca makinenin üzerindeki butonlarla yüksekte ve alçakta çalışma noktanızı da sabitleyebiliyorsunuz.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Hakim Bey Çiftliği’nin Kurucusu Abdulhakim Özalp: “Gübre yönetimini EYS’ye danışmadan yapmamalısınız”</strong>

SONRAKİ HABER

<strong>Dünyada gıda fiyatları ucuzlarken, Türkiye’de neden her geçen gün daha pahalı hale geliyor?</strong>

BENZER HABERLER
Devamını Oku

TMO buğday alım fiyatlarını açıkladı

Buğday hasanın başlamasıyla birlikte çiftçilerin merakla beklediği hububat ve buğday alım fiyatlarını açıklandı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından…
Total
0
Share