Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Çay ihracatı 4 ayda 11,3 milyon doları aştı

Türkiye’den 2023 yılı Ocak – Nisan döneminde yapılan çay ihracatı yüzde 39 artarak 11 milyon 365 bin 591 dolara ulaştı.

4 ayda; 98 ülkeye, özerk ve serbest bölgeye çay satıldığını söyleyen Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, ocak – nisan 2023’te 2 bin 323 ton çay ihracatından 11 milyon 365 bin 591 dolar gelir sağlandığını belirtti.

“Belçika, ABD ve Birleşik Krallık en fazla dış satım yapılan 3 ülke”

Ülkeden 2022 yılının aynı döneminde de 2 bin 458 tonluk çay ihracatından 8 milyon 192 bin 169 dolar kazanıldığını ifade etti. Gürdoğan, “Çay ihracatımız geçen yılın aynı dönemine oranla değerde yüzde 39 arttı. Belçika, ABD ve Birleşik Krallık en fazla dış satım yapılan 3 ülke oldu. Belçika’ya bu dönem 4 milyon 765 bin 324, ABD’ye 1 milyon 934 bin 866 ve Birleşik Krallık’a da 953 bin 309 dolarlık çay ihraç edildi” dedi.

İhracatta ülke çeşitliliği de arttı

Gürdoğan, ihracat artışına paralel ülke çeşitliliğinin de arttığına dikkat çekerek, bu dönem Slovakya, Meksika, İspanya, İtalya, Gabon, Panama, Endonezya, Malezya, Tayvan, Portekiz, Angola, Gambiya, Togo ve Ruanda’ya da çay satıldığını aktardı. Çay ihracatının yıla güzel bir başlangıç yaptığını belirten Gürdoğan, söz konusu ürün ihracatının ilerleyen günlerde daha da artacağına inandığını kaydetti.

Bölge ekonomisinin yeşil altını: Çay

Artışta bölgeye gelen ve her geçen gün hacmi artan turist çeşitliliğinin büyük katkısı olduğunu vurgulayan Gürdoğan, “Firmalarımızın yeni inovatif ürünlerin geliştirilmesi ve her ülkenin tüketici alışkanlıklarına göre ürün üretimine yönelmesi ihracat artışı için çok önemli unsur. Bölge ekonomisinin yeşil altını olan çay için sürdürülebilirliğin sağlanması da çok önemli” şeklinde konuştu. Bunun için de iklim değişikliğini öne çıkaran Gürdoğan, küresel tehdit boyutuna ulaşacağı öngörülen iklim değişiklikleri için şimdiden ilgili Bakanlıkların çalışma yapması ve çay bitkisi için kimyevi gübre kullanımının yasaklanarak, birim başına verimi artıracak araştırma, geliştirme faaliyetlerine önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Depremin etkilendiği Hatay Amik Ovası'nda buğday hasadı başladı

SONRAKİ HABER

Zeytinyağı ihracatçıları Brezilya pazarında güçleniyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share