Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Çiftçi ihtiyaçlarına yarım asırlık tecrübe

Sahip olduğu modern teknoloji ve kaliteli ürünlerle çiftçilerin dikkatini çeken Tutkun Kardeşler, ülke sınırlarını aşıp ihracatta da başarısını pekiştiriyor. Yarım asırlık bilgi ve tecrübesiyle uzun yıllardır tarım makineleri alanında üretim gerçekleştiren firma, müşterilerinin taleplerini en kısa cevap veriyor

1952 yılında ekim mibzeri ve diskaro üretimi ile makineli tarıma katkıda bulunan Tutkun Kardeşler, gelişen teknolojiyi yakından takip ederek, yarım asırlık bilgi ve deneyiminin rehberliğinde ürettiği yeni ürünlerini çiftçilerle buluşturuyor. Konya Akşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 30 bin açık, 10 bin kapalı olmak üzere toplam 40 bin metrekarelik alan üzerine kurulu modern tesisinde üretim faaliyetlerini gerçekleştiren Tutkun Kardeşler, müşterilerinin taleplerine en kısa sürede çözüm sunuyor.

Örs ve çekiçle başlayan üretim

1952 yılında aile büyüklerinin örs ve çekiçle başladığı üretim faaliyetinin bugün 40 bin metrekare alan üzerine kurulu olan modern ve teknolojik fabrikada devam ettiğinin altını çizen Yönetim Kurulu Başkanı Çakır Buğra, “Yaklaşık 67 yıldır tarım makineleri sektöründe faaliyet gösteriyoruz ve üretim yapıyoruz. Tabi biz ikinci kuşak yöneticileriz. Aile büyüklerimizin kurduğu işletmeyi günümüzün koşullarına göre en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Şu anda üçüncü kuşakta üniversitelerini tamamladı ve yavaş yavaş işin başına geçmeye başladı” dedi.

67 yılda neler değişti?

Tutkun Kardeşler olarak kuruluş tarihinden bu yana sektördeki teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip ederek yıllar içerisinde iş ağlarını sürekli olarak genişlettiklerine dikkat çeken Çakır Buğra, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Orak makinelerinin tamiratı ile başladığımız tarım makineleri serüvenimiz mibzer ve diskaro üretimi ile devam etti. 2000 yılına kadar mibzer ve diskaro üretimi gerçekleştirdik. Tabi bu süre içerisinde 60 metrekarelik bir dükkandan 120’ye 120’den 600’e derken sürekli olarak büyüme sağladık. Bugün Akşehir OSB’de 30 bin metrekare açık 10 bin kapalı olmak üzere toplam 40 bin metrekarelik alanda üretimimizi gerçekleştiriyoruz. 50 civarında personelimiz mevcut. Türkiye’nin 67 iline hizmet veriyoruz. Türkiye’de 50’nin üzerinde geniş bir bayi ağımız var. Bunun dışında da son yıllarda ihracat tarafında da yoğun çalışmalar yürütüyoruz. Şu anda 30’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz.”

ÜRÜNLER…

Çiftçilere taş toplama ve kırma, katı gübre dağıtma römorku, yem karma makinelerinin yatay ve dikey çeşitleri, sahil temizleme ve kanal açma makinesi olmak üzere birçok ürün sunduklarını aktaran Buğra, ürünlerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

TAŞ TOPLAMA MAKİNELERİ

Taş toplama makinesi ile tarladaki 30 cm derinlikteki ve yüzeydeki taşları toplamak için özel olarak üretildi. Bu makine aynı zamanda endüstriyel alanlardaki yapılanmalardaki sitelerdeki taşları toplamak ve plaj kumlarının temizliğinde de kullanılıyor. Taş toplama makinesi 200cm, 175cm, 140cm iş genişliğinde, 3cm ile 40cm büyüklükteki taşları kolayca topluyor. Toprak ve 3cm’den küçük taşlar elekten tekrar toprağa karışıyor. Çiftçiler, makinedeki hidrolik boşaltma sistemi sayesinde tarladan toplanan taşları römork veya kamyon ile bir köşeye boşaltabiliyor. Makine, titreşimli elek sayesinde nemli topraklarda dahi kolaylıkla çalışma imkanı sunuyor. Taş toplama makinemiz deposuna toprak almaz, toprağı kolayca elediği için traktörün zorlanmadan hareket kabiliyetini yükseltir ve böylece yakıttan tasarruf edilmesini sağlıyor. Yeni tasarlanan tambur sisteminin sayesinde yay kırılması önlendi. Parçaların uzun ömürlü olmasını ve aşınan parçaların kolayca değişimine imkanı sağlayacak şekilde tasarlandı.”

KATI GÜBRE DAĞITMA RÖMORKU

Tutkun gübre dağıtma römorku gübrenin yüklenerek tarlaya homojen bir şekilde atılmasını sağlıyor. Şasi üzerinde bulunan özel tasarımlı süspansiyon sistemi makine yüklüyken oluşacak salınımların traktöre ulaşmasını engelliyor. Bu sayede daha rahat bir sürüş imkanı sağlanıyor. Özel tasarımlı dikey olarak yerleştirilmiş atıcılar, üzerlerine eklenen atıcı bıçaklarla birlikte gübrenin homojen bir şekilde tarlaya yayılmasını sağlıyor. Aynı zamanda aktarımı sağlayan özel tasarımlı şanzıman sistemi de yüksek güçlere dayanabilecek ve uzun yıllar sorunsuzca çalışacak kapasitede tasarlandı. Tutkun bahçe modeli gübre dağıtma römorku seralara ve bahçelere gübreleme yapacak şekilde tasarlandı. Özel tasarlanan aparatı sayesinde sağ, sol veya her iki tarafa gübreyi dağıtabiliyor. Ayarlanabilen atma açısı ile gübreleme alanı 0-5m arasında isteğe bağlı olarak ayarlanabiliyor. Bu da gübreleme yapacak kişinin kontrollü şekilde dağıtmasını sağlıyor. Gübreleme miktarını hidrolik kapak sayesinde az ya da çok ayarlama yapılabiliyor.”

DİKEY YEM KARMA MAKİNELERİ

Süt ve besi çiftliklerinin vazgeçilmezi olan dikey helezonlu olarak dizayn edilen dikey yem karma ve dağıtma makinelerimiz sap, yonca, yulaf vb. otları haşpaysız bir balya makinesinden çıkmış olan balya paketlerini kolayca kısa süre içinde traktörü zorlamadan gerekli parçalamayı sağlıyor. İlave edilen silaj, pancar küspesi ve fenni yemlerinizle mükemmel homojen bir karışım elde ediliyor. Yem karma makinelerimizde elektronik tartı sistemi, hidrolik yükleme kepçesi ve bağımsız hidrolik yağ tankı sistemi opsiyonel olarak sunuluyor. Tutkun yem karma makineleri diğer yem karma makinelerinden ayıran en büyük özelliklerden biri ise özel şanzımanlarıdır, bu şanzımanlar enerji tüketimini en aza indirir ve yağsız ve bakımsız bırakılmadıkça ömür boyu garantilidir. Yem karma makinelerimiz oluşabilecek problemleri sıfıra indirmek, iş gücünden ve zamandan tasarruf etmek, kullanıcıların makine kullanımını kolaylaştırmak için bant, yükleyici kepçe, kantar gibi opsiyonel özellikler sunmaktayız.”

TAŞ KIRMA MAKİNESİ

Küçük ebatlı ve daha düşük ağırlığa sahip olan bu taş kırma makinesi, çok yönlü olmasını sağlar, tarlalarda seralarda, deniz sahillerde, bağlarda, orman arazilerinde, meyve bahçelerinde ve endüstri alanlarında kullanım için idealdir. Gevşek ve yüzeysel kayalarda tarımsal toprak ıslahı için tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu makine 20 cm’ye kadar taşları kırar ve toprağı maksimum 20 cm çalışma derinliğe kadar çalışır. Çok güçlü şasi, karbür uçların bu taş kırıcıyı aşınmaya karşı dayanıklı hale getirir. Bu taş kırıcının bir traktör üzerinde çalıştırılması için teknik gereklilikler süper sürüngen vitesli (min 0,3 km/saat) ve minimum 80 HP’lik üç noktalı hidrolik traktör ile çalıştırılabilir.”

SAHİL TEMİZLEME MAKİNESİ

Makinemiz çürümelere karşı özel alaşımlı galvaniz ile kaplanmıştır. Titreşimli eleme sistemiyle çalışan makine kuru-nemli kumların temizlenmesinde ve kumlardaki deniz kabukları, sigara izmaritleri, konserve kutuları, tenekeler, şişeler, cam parçaları, taşlar, ağaç dalları, deniz yosunları ve vb. her çeşit çöpün tamamen temizlenmesinde kullanılır.”

KANAL AÇMA MAKİNESİ

Damlama sulamada Pe, Pvc kangal ve benzeri boruların yeraltına gömülmesinde kullanılır. Özellikle bağ, bahçe arazilerinde sıra aralarında ağaçlara zarar vermeden çalışır. Yeraltı elektrik şebekeleri için açılan kanallarda kullanılabilir. Traktör kuyruk milinden aldığı hareketle çalışır”

ÜRETİMDE ÖNCELİK KALİTE

Üretimlerinde kalite üzerine odaklandıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Çakır Buğra, aynı zamanda servis ve yedek parça tarafında da müşterilerine sorunsuz hizmet sunduklarını söyledi. Buğra, “Ürettiğimiz makinelerde öncelikle kaliteye önem veriyoruz. Daha sonra servis ve yedek parça olmak üzere tüm konularda titiz çalışmalar yürütüyoruz. Bu noktada da kaliteden kesinlikle taviz vermiyoruz. Bu da sektörde bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özelliğimiz oluyor. Ürünlerimizde sürekli Ar-Ge yapıyoruz. Her yıl ve yıl içerisinde mutlaka ürünlerimizde değişiklikler yapıyoruz. Çiftçilerimize yeni ürünler sunuyoruz. Yakın zamanda yeni bir ürünle çiftçilerimizin karşısına çıkacağız” dedi.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Çiftçi TR6 ile gücünü, MasterDrive ile verimini artırıyor 

SONRAKİ HABER

Mete Has, AGCO Türkiye Genel Müdürü oldu

BENZER HABERLER
Total
0
Share