Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Claas bir kez daha Rolls-Royce’un mtu motorlarını tercih etti

Rolls-Royce ile Alman tarım makineleri üreticisi Claas’ın başarılı iş ortaklığının süresi imzalanan ek anlaşmayla uzatıldı. Anlaşma kapsamında Claas, biçerdöverler ve büyük traktörler için mtu  1000 ila 1500 serisi motor tedarik edecek.

Rolls-Royce ve Alman tarım makineleri üreticisi Claas, önümüzdeki yıllarda mtu motorlarının tedarikini kapsayan ek anlaşma imzaladı. Claas her yıl Rolls-Royce’tan 1000 ila 1500 Serisi birkaç bin mtu marka motorlar satın alacak ve bu motorları Lexion ve Tucano biçerdöverlere, Jaguar silaj makinelerine ve Xerion traktörlere güç sağlamak için kullanacak. İki şirketin yürüttüğü başarılı iş ortaklığının önümüzdeki yıllarda da süreceğini gösteren bu anlaşmanın sipariş hacmi ise 100 milyon Euro’lar ile ifade ediliyor. Mtu 6R 1000, 6R 1100, 6R 1300 ve 6R 1500, serisi motorlar Daimler’in OM 93x ve OM 47x ticari araç motorlarını temel alanı yetkilendirilmiş montaj ürünleri olarak biliniyor ve 180 – 480 kW arasında güç sunuyor. Motorlar ayrıca 2019 yılından beri yürürlükte olan EU-Stage V emisyon standardının gerekliliklerini de karşılıyor.

Yoğun saha testleri

Konuyla ilgili açıklama yapan Rolls-Royce Power Systems C&I ve Tarım Bölümü Direktörü Stefan Rudert, “Ağırlıklı olarak Claas’ın tesislerinde gerçekleştirilen sertifikasyon çalışmalarına yönelik yürüttüğümüz yoğun saha testleriyle, iş birliğimizin devamının temellerini attık. Daha ilk aşamalardan itibaren yakın koordinasyon içinde çalışarak motor platformlarımızda iyileştirmeler yaptık. Örneğin, SCR sistemini katı emisyon sınırlarıyla uyumlu hâle getirmek için dizel partikül filtresi ekledik” dedi. EU-Stage V’e ilaveten, motorlar opsiyonel olarak ABD ve Kanada’da geçerli olan Tier 4 nihai standardına uygunluk için çift sertifikasyonlu satın alınabiliyor. Böylece araç üreticilerine satışlarda daha fazla esneklik sağlandıklarını belirten Stefan Rudert, bu durumun ikinci el araç piyasasındaki alıcılara da avantaj sağladığını ekledi. Rudert son olarak “Mevcut motor platformlarımızı kullanarak Claas ile diğer uluslararası pazarlara girmelerini sağlayacak çözümler üzerinde de çalışacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

Claas tarafından üretilen tarım makinelerinin hemen hemen yarısına mtu motorları güç veriyor. 1000 ila 1500 Serisi mtu motorlar, Daimler ile birlikte otoyol dışı amaçlar için tasarlanıyor ve tarımsal uygulamalar için modifiye ediliyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Massey Ferguson MF 8S Serisi, “Farm Machine 22” ödülünü kazandı!

SONRAKİ HABER

ZY Elektrikli Traktör için geri sayım başladı!

BENZER HABERLER
Total
0
Share