Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Fendt, hidrojen traktörünü çiftçilerle buluşturacak

AGCO grup çatısı altında tarım sektörüne hizmet veren Alman tarım üreticisi Fendt, güncel pazar trendlerini takip ederek yeni bir hidrojen motorlu traktör sundu. Traktörün ilk prototipi nisan ayı içerisinde Almanya’nın Hannover eyaletindeki çiftçiliklere teslim edilecek.

Fendt, tarımsal kullanım için bir hidrojen altyapısını araştırmak üzere Aşağı Saksonya’daki H2Agrar tarımsal model projesinde diğer ortaklarla birlikte yer alıyor. Bu amaçla Fendt, birinci nesil iki prototipini Nisan 2023’te Hannover eyaletinde bulunan Aşağı Saksonya’daki Haren’deki (Emsland) çiftliklere teslim edecek. Teslimatı yapılan ürünler tarımsal test çiftliklerinde tüm proje süresi boyunca kullanılması planlanıyor. Proje kapsamında traktörlerin hidrojen tüketimleri belirlenecek. Aynı zamanda, tarım için uygun bir hidrojen altyapısı için teknik gereklilikler araştırılıyor. Belirlenen bulgular, tarım araçlarından kaynaklanan CO₂ emisyonlarını azaltmaya yönelik daha fazla araştırma için temel oluşturuyor.

Straubing’deki hidrojen zirvesi

Tarım ve ormancılık, tüm dünyada enerji geçişi için büyük bir öneme sahip. Bu, tarım makinelerinde olduğu kadar çiftliklerde enerji üretimi ve kullanımı için de geçerli bir durum olarak görülüyor. Straubing’deki hidrojen zirvesinde, “Tarım ve ormancılık için olasılıklar ve olasılıklar” başlığı altında, tarım ve ormancılıkta hidrojenin teknolojik potansiyeli ve pratik kullanımları tartışıldı. Katılımcılar bilim, siyaset, dernek çalışmaları ve uygulama alanlarından geldi.

“Fendt’in bu prototipi geliştirmeye devam edeceğini umuyorum”

Hidrojen zirvesinde değerlendirmelerde bulunan Bavyera Eyaleti Ekonomik İşler, Bölgesel Kalkınma ve Enerji Bakanı Hubert Aiwanger, “En büyük zafer, elbette, çiftçilerin traktörleri veya tarım makineleri için hidrojen kullandıkları zamandır. Fendt’in bu prototipi geliştirmeye devam edeceğini umuyorum çünkü bunlara ihtiyacımız var” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

<strong>Claas, müşterilerine ikinci el makineler ile çözüm odaklı yaklaşıyor</strong>

SONRAKİ HABER

Kubota, alternatif yakıt seçeneklerine odaklanıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share