Türk çiftçisine traktör ve tarım makineleri başta olmak üzere, mekanizasyon ve hayvancılık sektöründeki tüm yenikleri ve son gelişmeleri en doğru şekilde ulaştırıyoruz.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Genç çiftçi Ceren Taş, “Traktör kullanarak, kadınlara ilham oluyorum”

Traktör kullandığı videoları sosyal medya üzerinden paylaşarak dikkat çeken genç çiftçi Ceren Taş, tarlada sergilediği başarılı çalışmalarla kadınlara ilham kaynağı oluyor. Küçük yaştan itibaren traktörlere büyük ilgi duyan Ceren Taş, “Her çiftçi gibi bizim de marka bağlılığımız var. Arazilerimizde John Deere’ın 5105M ve 5085M traktörlerini kullanıyoruz” dedi.

Ceren TAŞ – Çiftçi

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden biri olan Eskişehir’de çiftçilik yapan ve aynı zamanda üniversite sınavına hazırlanan Ceren Taş, Çifteler ilçesindeki Dikmen Köyü’nde yaklaşık 1000 dönümlük arazide aile mesleğini devam ettiriyor. Çocukluğundan bu yana tarımın içerisinde yer alan ve özellikle pandemiyle birlikte kendisi daha fazla arazide bulan genç çiftçi, bu alandaki tecrübesini ziraat mühendisliğiyle taçlandırarak, daha da ileriye taşımayı hedefliyor. Tarım alanındaki faaliyetlerini sosyal medya hesabı üzerinden paylaşarak büyük bir beğeni toplayan ve tarıma ilgi uyandıran Ceren Taş, yaptığı paylaşımlarla kadınlara ilham kaynağı oluyor. Profi Traktör Türkiye olarak genç çiftçi Ceren Taş ile görüşerek, traktöre olan ilgisi ve tarım alanında gerçekleştirdiği çalışmaları ele aldık.

Genç çiftçi, baba mesleğini devam ettiriyor

Tarımın aile mesleği olduğunu ifade eden Ceren Taş, “Türkiye’de tarım sektörüne daha çok aile ile birlikte giriliyor. Bu doğrultuda ailemin çiftçilik yapmasıyla birlikte tarım ile çok küçük yaşlarda tanıştım. Baba mesleğini devam ettirmeye çalışıyorum. Çalışmalarımızı ailem ve çalışanlarımızla birlikte yürütüyoruz. Mevsim şartlarından dolayı kış mevsiminde işlerimize ara veriyoruz. İlkbaharın bittiği ve yaza giriş yapılan zamanda işlerimiz tekrar başlıyor ve bu süreci hep birlikte hallediyoruz. Tarım faaliyetlerimizi 5 kişiyle gerçekleştiriyoruz. Tarımsal üretimimizin verimli geçmesi ve zamanı en iyi şekilde kullanmak için tarım arazimizdeki süreçlere dağılım gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Emeğimin sonucunu almak tarif edilemez bir duygu”

Son birkaç yılda pandemi sürecinin etkisiyle tarım ve gıdanın sürdürülebilir olmasının önemi bir kez daha anlaşıldı. Taş ailesi de bu süre içinde tarıma daha fazla zaman ayırmaya başladı. Covid sürecinin hayat düzenlerini değiştirdiğini belirten Ceren Taş, “Pandemiyle birlikte son 3 senedir tarım sektöründe daha fazla faaliyette bulunmaya başladım. Çocukluğumdan beri tarımın içinde yer alsam da bu meslekte daha gidilecek uzun bir yolum olduğunu düşünüyorum. Bu süreçten önceki dönemlerde sadece yazları köye gidiyorduk. Kapanma süreciyle birlikte köyde daha fazla vakit geçirmeye başladık. Bu süreç içinde tarıma daha fazla bağlandığımı hissediyorum. Toprakla uğraşmak gerçekten bana çok büyük bir haz veriyor. Hasat sürecinde emeğimin sonucunu almak, gerçekten tarif edilmez bir duygu” dedi.

“Her çiftçi gibi bizimde marka bağlılığımız var”

Eskişehir Çifteler İlçesi Dikmen Köyünde bulunan tarım arazilerinde yetiştirdikleri ürünlerle ilgili bilgiler de veren Ceren Taş, “Tarım arazilerimiz 800 ile 1000 dönüm arasında yer alıyor. Bu alanlarda ayçiçeği, mısır, pancar, çerezlik kabak çekirdeği, buğday ürünlerini yetiştiriyoruz. Bölgemizin iklimi ve toprak özellikleri sadece ana ürün yetiştirmeye uygun. Bu bahsettiğim ürünlerin yanında başka bir ürün yetiştirmiyoruz. Tarım arazilerimizde bize en fazla yardımı traktörlerimiz sağlıyor. Traktör kullanmayı ilk olarak saman ve yonca balyası taşıdığımız zaman öğrendim. Elim direksiyon, ayağım gaza yetiştiğinden beri traktör kullanıyorum. Tarımsal faaliyetlerimizde traktör vazgeçilmez bir unsur. Her çiftçi gibi bizim de marka bağlılığımız var. Arazilerimizdeki işlerimizi John Deere’in 5105M ve 5085M traktörleri ile yapıyoruz” sözlerini kaydetti.

Ürün ve girdi maliyetleri

“Şu anda ektiğimiz buğdaylarımızı suluyoruz. Ağustos ayı itibariyle de buğdaylarımızı hasat yapmaya başlayacağız. Bölgemizde pancar ekimine başlanıyor. Pancar ekiminden sonra mısır ve ayçiçeği ekimleri sırasıyla gerçekleşecek” ifadelerini kullanan Ceren Taş, konuşmasına tarımdaki zorluklardan bahsederek devam etti: “Tabi ki tarım sürecini gerçekleştirirken zorluklarda yaşıyoruz. Özellikle son zamanlarda hem ürün bazında hem de girdi maliyetleri bakımından fiyatlar yükseldi. Çiftçi olarak ektiğimiz ürünlerde alım garantisinin olmasını istiyoruz. Kabak çekirdeğinde herhangi bir alım garantisi olmuyor. Çiftçi olarak bu durumunda çok yakınıyoruz. Bir diğer zorlayan ise mazot ve gübre fiyatlarının çok kısa bir süre içinde ön görülemez şekilde yükselmesi oldu. Tarımdan para kazanıp, bir sonraki döneme hazırlanabilmemiz için bahsettiğim durumların bir an önce düzelmesi gerekiyor. Bu durumlardan dolayı üretim yaparken çok zorlanıyoruz.”

“Kadınlara ilham kaynağı olduğumu düşünüyorum”

Tarım sektöründe kadın olmanın zorluklarının yanı sıra avantajlarının da olduğunu ifade eden Taş, “İlk olarak tarım sektöründe kadın olmanın dezavantajlarından bahsetmek istiyorum. Çocukluğumdan beri tarım sektöründeyim. İlk etapta bu işe tutkuyla sarıldığım zaman, olumsuz tepkiler almıştım. Bu süreçte tarım alanında var olduğumu göstermek için sosyal medyayı aktif bir şekilde kullandım. Sosyal medya paylaşımlarımda ters tepki alıyordum. Bir yere gittiğim zaman “Sen kadınsın, ne anlarsın çiftçilikten” diye konuşmalar oluyordu. Tabi benim için avantajına değinirsem, sosyal medya paylaşımlarımla birlikte kadınların bu mesleği iyi bir şekilde yapabileceğini gösteriyorum. Bu işe başladıktan sonra benim gibi kadınlarında paylaşımlarını daha sık görmeye başladım. Tarım alanındaki faaliyetlerimle sektörde yer alan kadınlara ilham kaynağı olduğumu düşünüyorum. Bu mesleğin sadece erkeklere göre olmadığını göstermekten gurur duyuyorum. Bütün üretkenliğimle de bu işi yapmaya devam edeceğim. Bu işe gönül verenlerin de emeklerinin karşılığını almalarını istiyorum” açıklamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Hardox® aşınma çeliği ile patates üreticilerinin yüzü gülüyor

SONRAKİ HABER

Çiftçilerin “Traktör Yarışı” nefes kesti!

BENZER HABERLER
Total
0
Share